СМК со апел САД да останат конзистентни на државното име на Македонија

2 копии

Скопје - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја отфрла изјавата на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евро-азиски прашања Томас Кантримен, дека е потребна брза промена на државното име Македонија заради нејзина евро-атлантска интеграција, се вели во соопштение од СМК. - СМК очекува Соединетите Американски Држави (САД) како стратешки партнер на Македонија да останат конзистентни на признавањето и воспоставувањето на дипломатските односи под државното име Македонија од 3 ноември 2004 година. СМК за крајно опасни ги смета сите обиди за дестабилизација на Македонија или рекомпонирање на власта заради промена на нејзиното државно име, заради сериозно загрозување на безбедноста на регионот. Доколку Атина не ја признае Македонија, се изложува на ризик Грција да не остане цела, велат од СМК. - Барањето за промена на државното име Македонија и на името на македонскиот народ и неговиот македонски јазик претставува злосторство против човештвото, геноцид врз македонскиот народ и флагрантно кршење ...
| | веќе видена | слични

Тодор Петров Светскиот македонски конгрес (СМК) ја отфрла изјавата на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Томас Кантримен, дека е потребна брза промена на државното име Македонија поради нејзина евроатлантска интеграција. СМК очекува Соединетите Американски Држави (САД) како стратегиски партнер на Македонија да останат конзистентни на признавањето и воспоставувањето на дипломатските односи под државното име Македонија од 3 ноември 2004 година. СМК за крајно опасни ги смета сите обиди за дестабилизација на Македонија или рекомпонирање на власта поради промена на нејзиното државно име, поради сериозно загрозување на безбедноста на регионот. Барањето за промена на државното име Македонија и на името на македонскиот народ и неговиот македонски јазик претставува злосторство против човештвото, геноцид врз македонскиот народ и флагрантно кршење на Повелбата на Обединетите нации, Универзалната декларација за човековите права, Европската конвенција за заштита на човековите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Огњен Врањеш не жалел за Карлеуша, па без посебен повод во една пригода ѝ подарил скапа чанта. Меѓутоа, пејачката сака да се фали по социјалните мрежи, па за ...
сите 162 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК со апел САД да останат конзистентни на државното име на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: