СМК со апел САД да останат конзистентни на државното име на Македонија

2 копии

Скопје - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја отфрла изјавата на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евро-азиски прашања Томас Кантримен, дека е потребна брза промена на државното име Македонија заради нејзина евро-атлантска интеграција, се вели во соопштение од СМК. - СМК очекува Соединетите Американски Држави (САД) како стратешки партнер на Македонија да останат конзистентни на признавањето и воспоставувањето на дипломатските односи под државното име Македонија од 3 ноември 2004 година. СМК за крајно опасни ги смета сите обиди за дестабилизација на Македонија или рекомпонирање на власта заради промена на нејзиното државно име, заради сериозно загрозување на безбедноста на регионот. Доколку Атина не ја признае Македонија, се изложува на ризик Грција да не остане цела, велат од СМК. - Барањето за промена на државното име Македонија и на името на македонскиот народ и неговиот македонски јазик претставува злосторство против човештвото, геноцид врз македонскиот народ и флагрантно кршење ...
| | веќе видена | слични

Тодор Петров Светскиот македонски конгрес (СМК) ја отфрла изјавата на заменик-помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Томас Кантримен, дека е потребна брза промена на државното име Македонија поради нејзина евроатлантска интеграција. СМК очекува Соединетите Американски Држави (САД) како стратегиски партнер на Македонија да останат конзистентни на признавањето и воспоставувањето на дипломатските односи под државното име Македонија од 3 ноември 2004 година. СМК за крајно опасни ги смета сите обиди за дестабилизација на Македонија или рекомпонирање на власта поради промена на нејзиното државно име, поради сериозно загрозување на безбедноста на регионот. Барањето за промена на државното име Македонија и на името на македонскиот народ и неговиот македонски јазик претставува злосторство против човештвото, геноцид врз македонскиот народ и флагрантно кршење на Повелбата на Обединетите нации, Универзалната декларација за човековите права, Европската конвенција за заштита на човековите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 138 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК со апел САД да останат конзистентни на државното име на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: