Нов случај на ХИВ позитивно лице во Виница

06.07.2017 Младо момче, студент на возраст од 21 година е новиот регистриран случај на ХИВ позитивен во Виница. Заболениот тестовите ги направил во Скопје, а од Центарот за јавно здравје засега не го откриваат начинот на инфицирање. Ова е трет случај на ХИВ позитивен во Виница од 1991 година наваму. Претходните двајца болеста не ја преживеале. Инаку, според официјалните податоци од Институтот за јавно здравје на РМ, во текот на месец мај 2017 година, пријавени се три нови случаи на ХИВ/СИДА, сите од машки пол на возраст од 20-39 години од Скопје и Тетово.
| | веќе видена | слични
4 копии

На 12.07.2017 година во 16,30 часот во Скопје на крстосницата од ул.„Коперникова“ и ул.„Живко Фирфов“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило “Рено Меган“ со скопски регистарски ознаки управувано од Б.С.(43) од Скопје и мотоцикл “Хонда“ со скопски регистарски ознаки управувано од 17 годишно лице од Скопје. Од незгодата, со тешки телесни повреди се задобило 17 годишното лице кој со возило на итна медицинска помош бил пренесен во Ургентен центар Скопје и по укажаната лекарска помош е задржан за понатамошно лекување. Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во 20 часот и 47 минути синоќа, Е.И. од Скопје пријавил дека на улицата „1“ во селото Батинци, се случила сообраќајна незгода во која патничко моторно возило „Алфа Ромео“ со скопски регистарски ознаки управувано од 48-годишниот М.С. од селото Елово, удрило во велосипед. Полицијата информира дека повредени се две лица на возраст од 13 и 16 години. Постариот малолетник е пренесен во Ургентен центар Скопје во коматозна состојба, со крварење во мозокот. 13-годишното дете е пренесено во Градска општа болница "Св. Наум Охридски" и констатирани му се телесни повреди.
| | веќе видена | слични
3 копии

Двaесетгодишно момче загина во сообраќајна несреќа што се случила во Виница кога со автомобилот што го управувал излетал од патот, соопшти МВР. Утринава околу 2 часот на регионалниот пат Виничка крстосница-Виница, во близина на мостот на река Брегалница, се случила сообраќајна незгода во која автомобил „пасат“ со винички регистраски ознаки управувано од А.М.(20) од Виница излетал од патот. Од страна на екипа од Итна медицинска помош било констатирано дека А.М. им подлегнал на повредите на самото место на настанот.
| | веќе видена | слични

Вчера наутро околу 8:40 часот во Неготино на улицата „Ацо Аџи Илов“, се случила сообраќајна незгода, во која патничко моторно возило “Фолксваген Голф“ со неготински регистарски ознаки управувано од И.Ј.(39) од Неготино, удрил во пешакот Р.Д.(75) од с.Тимјаник–Неготино. Од незгодата, Р.Д. се здолбил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Медицински центар Неготино, поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентен центар Скопје. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Неготино.
| | веќе видена | слични

На 08.07.2017 година околу 13,45 часот во Куманово на крстосницата од ул. „Никола Тесла“ со ул. „Доне Божинов“, се случила сообраќајна незгода, во која мопед “Априлија“ управуван од 16 годишно лице од Виена–Р.Австрија, удрил во пешакот З.А.(18) од Куманово. По незгодата, со возило на Итна медицинска помош, З.А. била пренесена во Ургентен центар Куманово за укажување медицинска помош, каде што и била констатирана телесна повреда. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица за Безбедност на патниот сообраќај Куманово. По наредба на Јавен обвинител, патната исправа на 16 годишното лице е привремено одземена. За незгодата биле известени инспектор за малолетници, како и инспектор за странци од СВР Куманово. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

На 09.07.2017 година околу 02,00 часот на магистралниот пат Кочани-Штип, кај место викано „Чифлички бунар“ атар на с.Чифлик, се случила сообраќајна незгода помеѓу автобус со штипски регистарски ознаки управуван од С.М.(55) од населба Оризари, во кој се превезувале околу 58 патници и патничко моторно возило “Сеат Кордоба“ со кочански регистарски ознаки управувано од Љ.Л.(28) од Кочани. Сопатници во возилото биле А.М.(19), Р.Т.(23), Г.К.(23) и Д.П.(25) сите од Кочани. Од здобиените повреди при незгодата на местото на настанот починале Љ.Л. и Р.Т., додека Д.П. починал во возило на Итна медицинска помош на пат за Болница. Останатите патници се пренесени во Јавна здравствена установа Кочани, каде Г.К. е задржан на лекување а А.М. бил пренесен во Ургентен центар Скопје, каде му се констатирани телесни повреди. Увид на местото на настанот извршиле Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Кочани, увидна екипа од Полициска станица Кочани. Од 02,35 часот, сообраќајот е во прекин и се пренасочува по локалните ...
| | веќе видена | слични

Во текот на последниве 24 часа Македонија ја потресоа три страшни сообраќајки во кои загинаа шест лица: На 08.07.2017 година околу 22,00 часот на магистралниот пат А-3 кај место викано „Басарица“ се случила сообраќајна незгода во која учествувале четири патнички моторни возила: “Ауди А4“ со штипски регистарски ознаки сопственост и управувано од С.Ј.(69) од Делчево, “Поло“ со скопски регистарски ознаки управувано од Г.А.(39) од Делчево, во кое како сопатници биле неговата мајка Д.А.(61) од Делчево и А.С.(31) од с.Сушица-Петровец, потоа уште едно возило “Поло“ со делчевски регистарски ознаки сопственост на такси компанија а управувано од Д.Д.(56) од Делчево и возило “Ауди А4“ со германски национални ознаки, сопственост и управувано од В.С.(28) Делчево, на привремена работа во Германија. Од здобиените повреди при незгодата, возачот на “Ауди А 4“ С.Ј., при транспортот до Медицински центар Штип со возило на Итна медицинска помош, подлегнал на повредите. Од незгодата, Г.А. се здобил со телесни повреди, Д.А. се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 02 часот по полноќ на регионалниот пат Виничка крстосница-Виница, во близина на мостот на река Брегалница, се случила сообраќајна незгода. Полицијата информира дека патничко моторно возило “Пасат“ со винички регистраски ознаки излетало од патот. Со него управувал 20-годишниот А.М. од Виница кој за жал починал на лице место. По овластување на Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Кочани, увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Виница.
| | веќе видена | слични

Во текот на вчерашниот ден се пријавени две несреќи со прегазени пешаци во Македонија. првата несреќа се случила во 8 часот и 40 минути во Неготино, на улицата „Ацо Аџи Илов“, кога моторно возило “Фолксваген Голф“ со неготински регистарски ознаки управувано од 39-годишниот И.Ј. удрило во пешак. Се работи за 75-годишниот Р.Д. од селотоТимјаник–Неготино кој се здолбил со тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во Медицински центар Неготино, поради сериозноста на повредите е пренесен во Ургентен центар Скопје. Вчера била пријавена несреќа и во 13 часот и 45 минути во Куманово на улицата „Никола Тесла“ кога мопед “Априлија“ управуван од 16 годишно лице од Виена–Австрија, удрил во пешак. Се работи за 18-годишната З.А. од Куманово. По незгодата, со возило на Итна медицинска помош, З.А. била пренесена во Ургентен центар Куманово за укажување медицинска помош, каде што и била констатирана телесна повреда. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица за Безбедност на патниот сообраќај ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов случај на ХИВ позитивно лице во Виница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: