На кој начин го држите воланот - вашиот одговор открива како реагирате во тешки ситуации

Начинот на кој го држите воланот додеа возите открива интересни факти за вашата личност. Она што е најважно е тоа дека треба да се држи со двете раце, но луѓето прават исклучоци. Начинот на кој го држите воланот додеа возите открива интересни факти за вашата личност. Она што е најважно е тоа дека треба да се држи со двете раце, но луѓето прават исклучоци.Откријте што тоа кажува за вас:1.Минималист – Се обидувате да живеете што е можно поедноставно. Преферирате да имате неколку блиски пријатели отолку повеќе не толку блиски. Ова не значи дека сте досадни. Луѓето ве ценат за вашиот стил и недраматичниот живот.2. Логичар – Вие стее многу паметна и рационална личност. Вашата фамилија ве цени поради вашата стабилност и способност да донесувате правилни одлуки. Имате чести промени на расположение, но дури се обидувате да го контролирате и тоа.3. Миротворец – Не можете да поднесете конфликти. Секогаш кога сте го повишиле вашито тон, тоа било во многу ретка ситуација. Не можете да поднесете непријателски ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Не е далеку од вистината дека можеби луѓето околу вас веќе не ве слушаат. Толку многу работи се случуваат околу вас што никој не ве слуша. Не дека вие не кажувате тоа што мислите, но едноставно никој не ве слуша! Можеби има решение, па наместо да инсистирате да ве слушнат, треба или да се зборувате појасно или да слушнете што имаат тие да ви кажат. Што и да е, потребно е нешто да промените: Довербата, да ја повратите што ви е изгубена; Нови вие, во сосема друго/ново пакување и ваше брендирање; Нови односи кои одат во сооднос со Новиот вие; Личниот изглед, променете го и дајте изглед на она што сакате да го покажете; Фокусирајте се подобро на она што сакате да го постигнете; Претставување кое треба да биде различно од моменталното и треба да биде маркантно; Сменете го тимот, доколку мислите дека сте во право; Повлечете се на кратко/подолго доколку мислите дека е потребно, за да имате време да ревидирате некои работи и донесете одлука како понатака. Слушајте ги внимателно луѓето околу вас ...
| | веќе видена | слични

Овој тест во основа се базира на односот помеѓу емоционалната состојба на лицето и неговата перцепција на боите. Тестот беше дизајниран од швајцарскиот психолог д-р Макс Лушер и открива многу интересни работи за луѓето. Задачата е многу едноставна – погледнете ги овие симболи и, без многу мисла, одберете еден, оној што првин те привлече. Вашиот избор открива како сте и што ви недостасува во моментот во вашиот живот. Еве што ви недостига 1. Љубов Црвената боја е избрана од луѓе кои се желни за внимание и успех. Тоа се поединци кои копнеат се што сочувува во нив и ги исполнува одвнатре. 2. Вера Вие сте многу фантастични замислени и се стремите кон тоа вашите мисли и желби да станат реалност. Вие би сакале да бидете личност на која другите нема да можат да им одолеат. 3. Вечност Фактот дека сте избрале црна боја открива дека сакате да отстраните се што ве иритира во вашиот живот. Имате ужасна потреба да го промените вашиот живот и да влијаете врз нештата на кои немате влијание. Исто така, често се враќате на ...
| | веќе видена | слични

Односот кој го имате кон себеси е најважниот во вашиот живот, бидејќи од него произлегуваат односите и врските кои ги градите со другите луѓе. Но, како да го подобрите и негувате? Колку често ја ставате својата среќа како приоритет? Дали сте фокусирани само на давање, а не барате никогаш ништо за возврат од другите? Ова се неколку работи кои треба да почнете да ги правите за себе. Почнете да кажувате „не“. Научете да се справите со проблемите. Сфатете дека единственото нешто што ве ограничува да постигнете многу е стравот. Бидете добри кон себе. Работете на мали цели, секој ден. Почнете да ги забележувате малите, убави нешта околу себе. Од време на време, направете умствена пауза. Бидете свои – без оглед на тоа што ви го кажуваат другите. Престанете да чекате и почнете да делувате. Поминете повеќе време во сегашноста. Тргнете го телефонот настрана од време на време, заборавете го.
| | веќе видена | слични

Маја Ангелу е афроамериканска писателка, поет и активист за човековите права. Нејзиниот живот бил исполнет со многу љубов и многу благодарност за сето она што таа го поседувала додека живеела. Нејзините правила за тоа како да го живеете животот од соништата, помогнале на илјадници луѓе ширум светот да го пронајдат вистинскиот пат и да го прават она кое најмногу го сакаат. Во продолжение прочитајте ги советите за тоа како да го промените својот живот, засекогаш. 1. Бидете благодарни - Бидете благодарни, секој изминат ден, секоја недела, секој месец, секоја година...Бидете благодарни на она кое што во моментот го имате. Разбудете се и заблагодарете се на Бога што започнал нов ден исполнет со нови предизвици. Кажете благодарам за светлината која се пробива низ прозорецот, благодарам за телефонскиот повик кој ви соопшти добри вести, благодарам и за повикот кој ви донесе лоши вести, бидејќи знаете дека со тоа Бог има нешто подобро за вас. Само бидете благодарни. 2. Имајте љубов кон себе. - Љубовта кон себе ...
| | веќе видена | слични

Прочитајте кои квалитети ги поседуваат исклучително успешните луѓе... 1. Спремни сте многу да работите за своите цели. Работната недела за вас трае онолку колку што е потребно, затоа што знаете дека само со упорност се доаѓа до успех. 2. Постојано сте во потрага по нови искуства. Монотонијата ја мразите, а обожавате нови искуства, нови луѓе и нови знаења. 3. Имате емпатија. Ги разбирате грижите на другите луѓе околу себе и спремни сте да им помогнете кога ќе им требате. 4. Парите се одговорност за вас. Не гледате на парите како на награда и свесни сте дека денес може да го имате, а утре да го изгубите. 5. Се докажувате само себеси, а не на другите. Не потпаѓате под влијанието на другите, затоа што знаете колку вредите и каков работник сте. 6. Искрено се радувате на туѓиот успех. Ја разбирате важноста на здравата конкуренција, но во вас нема место за љубомора кога некој друг е успешен заслужно. 7. Сфаќате дека успехот е пролазен, а интегритетот и почитувањето се вечни. Нема да газите преку други луѓе за да ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Ако имате намера да започнете свој бизнис, пред да го сторите тоа, прочитајте кои се најчестите грешки кои ги прават претприемачите. Секоја од нив може да го саботира вашиот бизнис и наместо успех, да доживеете вртоглав неуспех. Бизнис порталот The Balance советува за 10-те најголеми грешки при започнување бизнис: Немате подготвено бизнис план Бадијала да имате брилијантна идеја ако не ја преточите во бизнис план. Точно е дека пишувањето на бизнис планот одзема многу време и бара многу истражување, но сепак инвестираното време и енергија сега ќе ви спаси многу време и пари подоцна. Го правите она што го сакате Теоретски звучи одлично, ама во пракса е неизводливо. Не правете го она што го сакате, туку она во кое сте вешти и за кое мислите дека ќе бидете (добро) платени. Не правите претходно истражување на пазарот Голем дел од луѓето кои започнуваат бизнис го занемаруваат истражувањето на пазарот и потоа се чудат зошто им пропаднал бизнисот заедно со сите пари и време кои ги вложиле во него. ...
| | веќе видена | слични

 Професионалниот живот не е воопшто лесен, но „проблемите“ и грижите дополнително се зголемуваат кога ќе се приклучите на нов тим и ќе дојдете на ново работно место. Се чувствувате како почетник, тешко е да се приспособите на околината и се соочувате со најразлични предизвици. Сепак, кога се сака, ништо не е тешко и сè може да се надмине, но важно е да се избегнуваат неколку грешни пристапи во процесот. Најчестите грешки кои многу почетници ги прават, а треба да ги избегнуваат ако сакаат да се заштитат себеси: „Живеете“ на работа Независно од причината, дали заради големата желба за таа работа или заради желбата да се импресионира шефот, почетниците често остануваат на работа подолго од работното време. Секако, во ред е некогаш да се остане подолго и да се биде посветен на работата, но ако тоа се случува често, голема е веројатноста дека еден ден може да ви дојде преку глава. Па така, омилената работа ќе ви се претвори во ноќна мора, а понекогаш дури може и да оставите впечаток дека не можете да се справите ...
| | веќе видена | слични

 Во одреден период од животот, сите сфаќаме дека финансиската независност е многу важна. А, за да не се каете што не сте ја постигнале, потребно е да почнете однапред да размислувате на тоа. Обрнете повеќе внимание на себеси и навреме направете ги потребните промени кога се работи за справување со сопствените ситуации. Многу од нас, постојано прават грешки кои треба да се избегнуваат ако сакате да бидете финансиски независни и да немате проблеми понатаму. Погледнете кои се тие: Грешка бр. 1: Очи „широко затворени“ Многумина често ги контролираат своите трошоци, го земаат кусурот во маркети, водат сметка за дневните трошоци, па дури и ги обвинуваат родителите или блиските ако не се исто толку внимателни. Но, покрај тоа што е одлично и препорачливо да се води сметка за трошоците, исто така треба да размислувате и за примањата, како и штедењето. Подобро е да тргнете настрана некој дел од платата или пак да го ставите во банка на штедна книшка, а остатокот да го трошите според планот. Исто така, би требало ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Обидете се да не мислите како другите го набљудуваат или проценуваат секој ваш чекор. Формирајте сопствено мислење врз основа на аргументи и докази. Носете одлуки засновани на вашите вредности, наместо да ги загрозувате сопствените верувања поради тоа што мислат другите. Станете сигурни во себе! Прифатете го секој свој аспект, токму такви какви што сте. Не обидувајте се да се промените само за да ги задоволите другите. Направете список со карактеристиките што ги сакате кај себе и со оние што сакате да ги подобрите. Наместо да размислувате за неуспех или за срам, обидете се да си замислите дека сè е во ред. Не размислувајте за туѓите мислења, фокусирајте се на сопствените и изградете личен став. Кога ќе станете свесни за себе и ќе си ги прифатите сите маани и доблести, тогаш ќе бидете сигурни во тоа што го зборувате и што го правите. Формирајте сопствено мислење! При формирањето на личното мислење за нешто или за некого, потрудете се да соберете што повеќе информации. Значи, за да бидете ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 167 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На кој начин го држите воланот - вашиот одговор открива како реагирате во тешки ситуации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: