Се огласија сирени на Хаваи: Приоритет е да се спасат туристите од можен нуклеарен напад


7 копии

На Хаваите во петокот за првпат по завршувањето на Студената војна се огласија сирените, со цел да ги предупредат локалните жители и туристите на можен нуклеарен напад од Северна Кореја. На Хаваите во петокот за првпат по завршувањето на Студената војна се огласија сирените, со цел да ги предупредат локалните жители и туристите на можен нуклеарен напад од Северна Кореја.Хавајската Управа за вонредни состојби соопшти дека со ова Хаваите станаа прва американска сојузна држава што ќе го врати во употреба системот за предупредување од времето на Студената војна. Сирените за воздушна опасност се огласија една минута по стандарното тестирање за предупредување на опасност од цунами и други природни катастрофи.- Веруваме дека е императив да бидеме подготвени за секоја катастрофа, а во денешниот свет тоа вклучува и опасност од нуклеарен напад - изјави гувернерот на Хаваите Дејвид Иџ.Тој нагласи дека целта на тестирањето е јавноста да знае што треба да прави во случај на непосреден напад.Според најавите, ...
| | веќе видена | слични

Два послаби потреси се забележани во саботата во близина на севернокорејски полигон за тестирање на нуклеарно оружје и веројатно се последица на големото нуклеарно тестирање на почетокот на септември, рекол службеник од Американскиот геолошки завод. Потресите со магнитуди од 2,9 и 2,4 степени се забележани рано утрово, по локално време. Пјонгјанг тврди дека во септември тестриал хидрогенска бомба, но експертите рекле дека експлозијата била 10 пати посилна од бомбата фрлена на Хирошима.
| | веќе видена | слични

Оружјето кое користи микробранови би можело да се користи против нуклеарни проектили. Белата куќа расправа за користење на експериментални проектили со боеви глави, кои праќаат силни микробранови, за да ги онеспособат нуклеарните проектили на Ким Јонг Ун. Во случај на војна со Северна Кореја, американските воздушни сили би можеле да ги користат таканаречените "CHAMP" проектили - Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project - проект од напредни проектили опремени со противелектронски микробранови со голема сила, за да ја уништат електрониката која ја контролира најновата ракета на Северна Кореја, и на тој начин да го спречат нејзиното лансирање. За користењето на ова оружје, кое уште не е оперативно, се расправало на состанокот во Белата куќа уште во октомври, тврдат американските медиуми. Проектот "CHAMP" е започнат во Истражувачката лабораторија на Американското воздухопловство во 2009. година. Три години подоцна прототип бил тестиран во државата Јута против електронска опрема која ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението се посочува дека Фелтман за време на посетата на Северна Кореја „признал дека меѓународните санкции имаат негативно влијание врз хуманитарната состојба“ во земјата. Заменикот на генералниот секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман на средби со претставници на Северна Кореја го пренесе желбата на Светската организација за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров, соопштија денеска Властите во Пјонгјанг. Во соопштението се посочува дека Фелтман за време на посетата на Северна Кореја „признал дека меѓународните санкции имаат негативно влијание врз хуманитарната состојба“ во земјата. - Организацијата на обединетите нации изрази загриженост поради состојбата на Корејскиот Полуостров и изрази желба да работи на намалување на тензиите во согласност со Повелбата на ОН, која ги гарантира меѓународниот мир и безбедност, се нагласува во сооштението. Како што пренесува МИА, Фелтман е највисок претставник на ОН што ја посети Северна Кореја во последниве пет години.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Заменикот на генералниот секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман на средби со претставници на Северна Кореја го пренесе желбата на Светската организација за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров, соопштија денеска Властите во Пјонгјанг. Во соопштението се посочува дека Фелтман за време на посетата на Северна Кореја „признал дека меѓународните санкции имаат негативно влијание врз хуманитарната состојба“ во земјата. - Организацијата на обединетите нации изрази загриженост поради состојбата на Корејскиот Полуостров и изрази желба да работи на намалување на тензиите во согласност со Повелбата на ОН, која ги гарантира меѓународниот мир и безбедност, се нагласува во сооштението. Како што пренесува МИА, Фелтман е највисок претставник на ОН што ја посети Северна Кореја во последниве пет години.
| | веќе видена | слични

Властите во Пјонгјанг соопштија дека заменикот на генералниот секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман ги пренел желбите за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров на средбите со претставници на Северна Кореја.Во соопштението се посочува дека Фелтман за време на неговата посета на Северна Кореја признал дека санкциите имаат негативно влијание врз хуманитарната состојба во земјата.– Организацијата на обединетите нации изрази загриженост поради состојбата на Корејскиот Полуостров и изрази желба да работи на намалување на тензиите во согласност со Повелбата на ОН, која ги гарантира меѓународниот мир и безбедност, се нагласува во соопштението.Фелтман е највисок претставник на ОН кој што е во посета на Северна Кореја во последниве пет години.
| | веќе видена | слични

Јапонија има намера да набави крстосувачки ракети со среден дострел кој може да ја погодат територијата на Северна Кореја, а станува за контроверзна зделка за земјата којашто се откажа од правото да води војна. Јапонскиот министер за одбрана, Ицунори Онодер не ја спомена Северна Кореја кога објави дека неговата земја ќе ги набави споменатите ракети и додаде дека тие ќе бидат купени во одбранбени цели. „ Планираме да воведеме ракети JSM (Joint Strike Missile) за борбените авиони ‘F-35A’... кои може да се истрелаат надвор од дострелот на непријателските закани“, рече Онодера на прес-конференција. Планот за набавка на ракетите секако ќе наиде на остри критики од страна на опозициските партии во парламентот, особено од оние политичари коишто се загрижен од активностите последните години на конзервативната влада на премиерот Шинзо Абе за кои велат дека го разводнуваат јапонското откажување од правото на водење војна што е запишано во уставот на земјата по Втората светска војна којашто заврши со двете засега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јапонија ќе набави крстосувачки ракети со среден дострел кои се лансираат од воздух, и кои ќе служат за одбрана на земјата, соопшти јапонскиот министер за одбрана Ицунори Онодера.Некои светски медиуми јавија дека ракетите ќе можат да ја погодат Северна Кореја и дека станува збор за контроверзна набавка „на она што ќе биде муниција со најголем дострел на земјата која се откажа од правo на војна“.Јапонскиот министер во изјавата за набавката на ракетите не ја спомена Северна Кореја, туку рече дека новите ракети се наменети за одбрана, додека Јапонија „се уште се потпира на САД за напад на бази на непријателот“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Советникот за национална безбедност на САД, Херберт Мекмастер ја прогласи Северна Кореја за „најголема непосредна опасност по САД“, додавајќи дека шансите за нуклеарна војна со таа земја растат од ден во ден. „Опасноста расте секојдневно, што значи дека ние всушност сме во трка што поскоро да бидеме способни да го решиме овој проблем“, порача Мекмастер од Калифорнија, на прашањето дали после најновото лансирање на балистички проектил на Северна Кореја, се зголемиле шансите за избивање на војна. Американскиот репубикански сенатор Линдзи Грејам денес го повика Пентагон да започне со евакуација на семејствата на припадниците на американската армија од Јужна Кореја, предупредувајќи дека се наближува судир со Северна Кореја. „Лудо е да ги испратите сопругите и децата во Јужна Кореја со оглед на провокациите кои што пристигнуваат од Северна Кореја. Затоа, сакам Пентагон да сопре со нивно испраќање и мислам дека сега е време за повлекување на семејствата на американските воени лица од Јужна Кореја“, изјави Грејам ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја. – Останува прашањето кога ќе почне војната. Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат нашето трпение и го запалат фитилот на нукеларна војна, ќе ги натераме да платат за последиците со нашата моќна нуклеарна сила, која значително ја зајакнавме, наведе портпаролот. Пјонгјанг досега, како што јави МИА, во неколку наврати се закануваше дека ќе употреби атомски бомби како одговор на евентуален американски напад врз земјата, при што цели на нуклеарните проектили би биле териториите на САД и на нивните сојузниви во регионот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се огласија сирени на Хаваи: Приоритет е да се спасат туристите од можен нуклеарен напад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: