Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

23 копии

Бремените жени и хронично болните на возраст над 60 години да бидат ослободени од работа, а градежните работници да не работат на отворено од 11 до 17 часот, се дел од препораките на Министерството за здравство што Владата ги усвои на синоќешната седница поради топлотниот бран што ја зафати Македонија. Денеска, според најавата на синоптичарите, се очекува температурата да достигне до 42-тиот степен, а и УВ индексот ќе биде 9. Ќе дува со слаб до умерен југозападен ветер. Поради топлото време, Владата препорачува во детските градинки да не се изнесуваат децата на отворено од 11 до 17 часот, а приватните компании да го организираат работното време за да се избегнува директна изложеност на работниците на отворено од 11 до 17 часот. На Единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и Центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран им се препорачува да пружат помош на осамени стари изнемоштени лица и бездомници. На владината седница донесена е одлука препораките да ...
| | веќе видена | слични
46 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 31 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопје слично време, сончево со слаб ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 14, а дневната ќе достигне до 35 степени.
| | веќе видена | слични
17 копии

Сончево и топло со слаб северен ветер. Утринските температури ќе се движат од 10 до 18 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 25 до 37 степени. Во Скопје и околината слично време, со утринска температура околу 14 и дневна до 35 степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сончево и топло време со температура што ќе биде во постојан пораст и ќе достигне до 40 степени, нѐ очекува од денеска до средината на наредната недела.Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 35 степени.Во сабота и недела максималната температура ќе достигне до 37, понеделник 38, вторник 39 и среда 40 степени.Според најавите од УХМР, во наредните денови во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.
| | веќе видена | слични

Во Охрид денеска ќе преовладува сончево и топло време. Максималната температура ќе достигне до 30 степени Целзиуови, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 9. Во сабота ќе имаме сончево и топло време со мала до умерена облачност и слаб ветер од променлив правец. Максималната дневна температура во сабота во Охрид ќе достигне до 31 степен Целзиуов, а индексот на УВ зрачење ќе изнесува 9. Сончево и многу топло ќе биде и во недела и понеделник, информира УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Утре времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 28 до 35 степени. Во сабота и недела максималната температура ќе достигне до 37, понеделник 38, вторник 39 и среда 40 степени. Според најавите од УХМР, во наредните денови во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.
| | веќе видена | слични

Максимални температури 36 Д. Капија, Гевгелија, 34 Струмица, 33 Штип, Скопје, Виница, 32 Тетово, Битола, 31 Тополчани, 30 Претор, Прилеп, Кр. Паланка, 29 Пожаране, Охрид, Берово, 28 Ѓуриште, 26 Лазарополе, Маврово. Времето денес сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. До крајот на денот сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Во текот на ноќта ќе биде ведро и тивко со слаб северен ветер. Времето утре сончево и топло со слаб северен ветер. Т-мин. од 10 до 18 а т-макс. 29 до 37 степени. УВ=9 И во Скопје, сончево со слаб северен ветер. Т-ра 14 / 35 степени. Следува период на претежно сончево и топло време. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе биде во постепен пораст.
| | веќе видена | слични

Следува период на претежно сончево и топло време. Во попладневните часови во планинските предели ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе биде во постепен пораст. Утре ќе биде сончево и топло со слаб северен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 25 до 36 степени. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Следува период на претежно сончево и топло време. Во текот на викендот во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста, ќе има и услови за краткотраен пороен дожд со ретки грмежи, особено повеќе во сабота кон недела. Дневната температура во наредните денови ќе биде во покачување.
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и топло со умерен ветер претежно од северен правец, во источните делови повремено ветерот ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 29 до 36 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Следува период на претежно сончево и топло време. Во текот на викендот во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста, ќе има и услови за краткотраен пороен дожд со ретки грмежи, особено повеќе во сабота кон недела. Дневната температура во наредните денови ќе биде во покачување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 155 | | | веќе видена

Додека Основното јавно обвинителство најавува дека за две недели ќе ги добие првичните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а ...
сите 128 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Пред повеќе од 6 месеци точно овдека на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за Подобра Македонија излезе масовно, ...
сите 134 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег со слаб, на места и умерен интензитет. Попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат ...
сите 117 | | | веќе видена

Грчки владини извори за за „Скај“ и „Катимерини“ објавија дека со клучниот член од Уставот со кој македонското малцинство се перцепира како дијаспора, Скопје ...
сите 294 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Костадин Костадинов од СДСМ.„Аболицираниот за криминал Зоран Заев е целосно збунет и ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска до 42 степена, да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: