Стартува судски процес против раководството на Скопски пазар за криминал со акции

2 копии

Обвинителниот акт против раководството на Скопски пазар стана правосилен, а судот наскоро ќе закаже старт на судскиот процес во кој седуммина, предводени од претседателот на управниот одбор, Сашо Давитковски ќе бидат соочени со одговорност за криминал со акции на фирмата. Покрај Давитковски, на листата обвинети се и Тошо Давитковски, Предраг Милосављевиќ, Јован Јовановски, Слободанка Ристовска, Боце Славков и Тодорка Давитковска. Со обвинителниот акт на обвинетите им се става на товар противправно намалување на имотот на Скопски Пазар со повлекување на 14.522 обични акции во 2 наврати во текот на 2006 и 2007 година, за чиј откуп компанијата претходно издвоила речиси 1.5 милиони евра. Вниманието на обвинителите го привлекло токму ова планско купување сопствени акции со единствена цел да се повлечат. Тоа, според познавачите, е спорен потег на првите луѓе на фирмата, за кој нема економска и правна оправданост, а единствени добитници биле самите директори, чиј влог во сопственоста на фирмата растел за сметка на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопскиот Основен Суд минатата недела го прифати обвинението против неколку членови на раководните органи на Скопски пазар, кои се обвинети дека со малверзации со акциите во 2006 и 2007 година ја злоупотребиле службената положба и ја оштетиле фирмата за да прибават лична корист. Оваа одлука на Судот, која значи дека за случајот наскоро ќе започне судење, се случува само една недела пред Собранието на акционери на СП, закажано за 11-ти јуни. Во пресрет на овој клучен годишен настан за фирмата, вработените и акционерите се прашуваат каква е иднината на нивната компанија. Што ќе се случи со Скопски пазар, доколку неговите директори, кои самите се и меѓу најголемите акционери на Скопски пазар, бидат осудени? Според Обвинителството, првите луѓе на СП во посочениот период предлагале и спроведувале одлуки со кои компанијата купувала сопствени акции, кои веднаш потоа биле поништувани. Ваквите потези, кои се случувале неколкупати, резултирале со незаконско зголемување на процентуалниот удел на самите директори во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопски пазар и натаму продолжува да ги продава или издава своите атрактивни недвижности во Скопје и низ Македонија, во ситуација кога фирмата е во криза и се бори со наталожените долгови. На веб-страницата на СП постојано се објавуваат огласи за продажба на деловен простор на компанијата во повеќе градови. Овој месец, Скопски пазар продава деловен простор од над 2.500 метри квадратни во скопски Чаир, како и деловни објекти во Битола (461 метар квадратен) и Охрид (789 квадрати). Компанијата пролетва веќе продала деловен објект од над 2.000 метри квадратни во Кавадарци. Изминатава година, раководството на Скопски пазар продаде или издаде десетици атрактивни недвижности во сопственост на компанијата, а во исто време фирмата целосно се повлече од пазарот, губејќи ја некогашната врвна позиција во малопродажниот бизнис. Некогашните маркети од ланецот на СП, директорите им ги препуштија на компании кои до вчера им беа конкуренти. Вработени и акционери во Скопски пазар повеќепати предупредуваа дека имотот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Првите луѓе на Скопски пазар минатата година продале деловен објект во сопственост на компанијата во Скопје по цена три и пол пати пониска од пазарната, покажува документ на компанијата од 2017 година. Во одлуката на Управниот одбор на СП, стои дека еден од локалите кои фирмата ги поседувала во центарот на Скопје е продаден по цена од 600 евра за квадратен метар, иако пазарната цена за деловен простор е речиси три и пол пати повисока и изнесува околу 2000 евра за квадрат. Ако се погледнат други слични одлуки на Управниот одбор, се гледа дека компанијата за други свои објекти во Скопје барала 2000 евра за квадрат. Ваквиот потег е во ситуација кога фирмата се соочува со криза и милионски долгови, а раководството на Скопски пазар во последните 12 месеци продаде или издаде десетици недвижнини на компанијата во Скопје и низ Македонија, за да отплати дел од долговите во кои фирмата западна откако го загуби некогаш водечкото место на пазарот. Директорите одлучија да го напуштат бизнисот со супермаркети и им ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стартува судски процес против раководството на Скопски пазар за криминал со акции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: