Што ќе се случи ако изедеме мобилка?


ВИДЕО:Што ќе се случи ако изедеме мобилка? Нокиа во последниот видео-запис се прашува што би се случило ако случајно или намерно изедеме мобилка?! Со намера да ја крене свеста на своите корисници за рециклирање на искористените уреди, како и за важноста за зачувување на животната средина и еколошкиот начин на размислување, Нокиа сними видео запис во кој ги предупредува луѓето со последиците доколку „изедеме“ мобилен телефон. Според зборови на стручњаци, денешните мобилни телефони, поради исклучително строгите закони што определуваат од кои компоненти и материјали е можно да се изработуваат, дури кога тоа и во некој облик би биле и безбедни за јадење, проблемот би бил во количеството на состоките. Имено, мобилните телефони содржат минерали, железо, магнезиум и други „компоненти“ кои се познати и на човековиот организам (во некој облик), но во значително поголеми количини од дневната доза што се препоачува за внесување во организмот. Оттаму, при „јадење“ мобилен, прво што ќе се почувствува се проблеми со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 761 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 146 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 241 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 177 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ќе се случи ако изедеме мобилка?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: