СДММ:УМС на ВМРО-ДПМНЕ да се спротивстави на полициската бруталност

Социјалдемократската младина на Македонија(СДММ) денеска го повикаа подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ да ги надмине партиските стеги и заедно со своите врсници да се спротивстават на полициската бруталност „Овој заспан подмладок нема никакво право да зборува, бидејќи тие никогаш не се грижеле за интересите на младите луѓе, туку секогаш па и сега се појавуваат единствено со конструкции и манипулации диктирани од својот партиски шеф Груевски. Тие се истите оние кои во изборната кампања работеа единствено по наредби и ја манипулираа јавноста покажувајќи монтирани слики на Бранко Црвенковски со убиецот од Драчево“, изјави Дарко Давитковски, претседател на СДММ. Според него, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ требаше да се спротивстави на МВР кога, како што рече, се правел обид да се заташка случајот. „Токму ДПМНЕ го политизира немилиот настан, а Унијата на млади сили е подмладокот на партијата која зафатена од славеничката еуфорија, на свој политички настан дозволи од страна на полициски службеник, припадник на ...
| | веќе видена | слични

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ изразува длабоко жалење и искрено сочувство до семејството за трагедијата во која Мартин Нешковски го загуби својот живот. Институциите на системот мора брзо да го расветлат овој настан, остро и ригорозно да го казнат сторителот, бараат од Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ. - Не постои утеха за големата несреќа, но, сепак, правдата мора да биде задоволена. Болката за семејството е огромна. Но, ова е голема загуба и за Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, чијшто член беше Мартин Нешковски, изјави вчера Александра Стојчевска од УМС на ВМРО-ДПМНЕ. Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ апелира овој трагичен настан во кој млад човек загуби живот да не се злоупотребува за политички цели. - Да се води политичка кампања од еден ваков несреќен случај претставува поигрување со болката на ужаленото семејство. А сето тоа само за беден и примитивен политички профит. Веќе се изгуби суштината, се помина границата. Тргнете ја настрана политиката. Младите ова не го заслужуваат, нагласи ...
| | веќе видена | слични

Црно знаме се развеа пред Владата на Република Македонија. Река од народ се слеа по скопските улици - под едно мото се собраа илјадници млади од целата држава - „Стоп за полициската бруталност“ и целосно расчистување на убиството на 22-годишниот Мартин Нешкоски, кој во неделата беше претепан до смрт од припадник на специјалната единица „Тигри“. Со слика во рацете од убиеното момче, кон поворката се приклучија братот на Мартин и неговите пријатели. Младите седнаа пред Владата. Со едноминутен молк се простија од убиеното момче. А потоа следуваше порака до Владата и до министерката Јанкулоска. Маса од народ ја преплави Партизанска - „Внимавај, тигри!“, „Ние не сме партија!“, „Полициска држава“ - беа само дел од транспарентите кои ги држеа младите луѓе и побараа реформи во полицијата и одговорност за сите инволвирани во убиството на Мартин Нешкоски, кое се уште не е расчистено докрај. Свеќи за младиот Мартин кој беше убиен на прославата на ВМРО-ДПМНЕ се палеа и во Битола. „Доживотна казна затвор“. „Правдата ...
| | веќе видена | слични

Утеха за згаснатиот живот на 22 годишниот Мартин Нешкоски нема, но за да биде задоволена правдата, грозоморното убиство мора да биде расчистено докрај. Во Скопје и во неколку градови почна нов протест. Младите луѓе бараат одговорност, протестите беа проследени од екипата на А1 Телевизија. Пред споменикот на Мајка Тереза се собраа стотици млади луѓе сите со беџови, кои носат порака „Стоп за полициската бруталност“. Веќе петти ден се протестира за убиството на Мартин Нешкоски, што се случи во неделата на плоштадот Македонија за време на прославата на ВМРО-ДПМНЕ, од страна на припадник на полициската единица „Тигри“, Игор Спасов кој е во притвор. Младите отворија црна кутија и почнаа да собираат парични средства за помош на семејството на Мартин Нешкоски. На протестот беше присутен и братот на Мартин, заедно со неговите пријатели. Во рацете носеа огромна слика, кои и понатаму ќе се приклучат на протестите, кои нема да запрат и денеска. Ќе продолжат и во текот на наредните денови. Во меѓувреме истрагата ...
| | веќе видена | слични

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ побара институциите на системот да го расветлат случајот со убиството на Мартин Нешковски и остро да го казнат убиецот. Порачаа настанот да не се злоупотребува за политички цели. За подмладокот на СДСМ, изјавата на младите сили на ВМРО-ДПМНЕ е лицемерна и според нив тие не се грижат за интересот на младите луѓе туку се појавуваат со конструкции и манипулации диктирани од нивниот партиски шеф Никола Груевски. „Предупредуваме дека она што се прави во овој период не е човечки. Да се води политичка кампања од еден ваков несреќен случај претставува подигрување со болката на ужаленото семејство. А, сè само за беден и примитивен политички профит. Веќе се изгуби суштината, се помина границата. Тргнете ја на страна политиката. Не само институциите, туку и целото општество е ставено на тест. Мора да покажеме дека индивидуалните грешки мора да бидат ригорозно казнети“, рече Александра Стојчевска, Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ. „Доцна им е сега да покажуваат лажна грижа на ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на подмладокот на ДПМНЕ е врв на лицемерие, реагираат младите на СДСМ. Според нив тие требале да се спротивстават кога МВР се обиде да го прикрие случајот и кога груевски праќал емисари кај семејството за да го купат нивното молчење, велат од подмладокот на СДСМ. „Сакаме да потсетиме дека токму ДПМНЕ го политизира немилиот настан, а Унијата на млади сили е подмладокот на партијата која зафатена од славеничката еуфорија, на свој политички настан дозволи од страна на полициски службеник, припадник на специјалната единица на МВР на најбрутален начин да биде убиено младо момче. - На овие млади луѓе сакаме да им го порачаме следното: Да престанат да се додворуваат и да манипулираат и барем еднаш да излезат од партиските стеги. - Да не бидат само партиски послушници, туку заедно со своите врсници да се спротивстават на полициската бруталност“, вели Дарко Давитковски, претседател на СДММ.
| | веќе видена | слични

Унијата на млади сили, изразува длабоко жалење за трагедијата, во која Мартин Нешковски го загуби животот. Апелираат трагичниот настан да не се злоупотребува за политички цели. „Болката за семејството е огромна. Но ова е голема загуба и за Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ чиј што член беше Мартин Нешковски. - Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ апелира овој трагичен настан во кој млад човек загуби живот да не се злоупотребува за политички цели. - Предупредуваме дека она што се прави во овој период не е човечно. - Да се води политичка кампања од еден ваков несреќен случај претставува поигрување со болката на ужаленото семејство. А се само, за беден и примитивен политички профит“, рече Александра Стојчевска од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

„Институциите на системот брзо да го расветлат убиството на Мартин Нешкоски и остро и ригорозно да го казнат сторителот“, побараа од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ чиј член бил и младиот Мартин. Порачаа... „Институциите на системот брзо да го расветлат убиството на Мартин Нешкоски и остро и ригорозно да го казнат сторителот“, побараа од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ чиј член бил и младиот Мартин. Порачаа дека индивидуалните грешки мора да бидат ригорозно казнети. Според Социјал-демократската младина, изјавите на подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ се врв на нивното лицемерие и токму тие го политизираат немилиот настан. Порачуваат дека нема организирано да учествуваат на протестите против полициската бруталност. Дваесет и двегодишниот Мартин Нешкоски до смрт беше претепан на плоштадот Македонија за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, а кривична пријава за убиство доби припадникот на специјалната единица Тигри, Игор Спасов.
| | веќе видена | слични

“Овој заспан подмладок нема никакво право да зборува, бидејќи тие никогаш не се грижеле за интересите на младите луѓе, туку секогаш па и сега се појавуваат единствено со конструкции и манипулации диктирани од својот партиски шеф Груевски. Тие се истите оние кои во изборната кампања работеа единствено по наредби и ја манипулираа јавноста покажувајќи монтирани слики на Бранко Црвенковски со убиецот од Драчево“, изјави Дарко Давитковски од СДММ. Давитковски потенцираше дека касно е сега ВМРО-ДПМНЕ да покажува лажна грижа на совест. Требало да се спротивстават кога МВР се обидувала да го заташка случајот и со денови молчела и кога нивниот партиски шеф Груевски праќал свои емисари кај семејството сакајќи да го купи нивното молчење. “Наместо да се приклучат на мирните протести на кои стотици млади луѓе од целата држава го креваат својот глас против полициската бруталнот и го изразуваат револтот наспрема безмилосните полициски стеги, тие без ни малку срам и без ниту трошка почит кон за жал починатиот Мартин ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 10 јуни - Срамна и врв на вмровското лицемерие. Вака претседателот на подмладокот на социјалдемократите Дарко Давитковски ја оквалификува изјавата на младите сили на ВМРО-ДПМНЕ во која тие повикаа да не се политизира смртта на Нешковски. Младите социјалдемократи ги обвинија нивните колеги од партијата на Груевски дека никогаш не се грижеле за интересите на младите луѓе, а секогаш работеле по конструкции и манипулации диктирани, од како што велат , нивниот шеф Груевски. Како тогаш, велатод СДММ кога во кампањата покажуваа монтирани слики на Бранко Црвенковски со убиецот од Драчево. „Касно им сега да покажуваат лажна грижа на совест. Требаше да се спротивстават кога МВР се обидуваше да го заташка случајот и со денови молчеше и кога нивниот партиски шеф Груевски праќаше свои емисари кај семејството сакајќи да го купи нивното молчење“,изјави Дарко Давитковски претседател на СДММ. „Наместо да се приклучат на мирните протести, вели Давиткоски, на кои стотици млади луѓе од целата држава го креваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 770 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 397 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 375 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 358 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДММ:УМС на ВМРО-ДПМНЕ да се спротивстави на полициската бруталност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: