Комисија ќе утврдува од што почина родилката во Скопје


2 копии

Трагедија во македонска приватна болница. Почина 31 годишна родилка при породување со царски рез во клиниката Санте Плус во Скопје. При ставање на целосна анестезија и се затвориле дишните патишта, па така почнала целата борба на лекарите за спасување на родилката. Час и половина се обидувале да и ги ослободат дишните патишта и да ја вратат во живот, но таа добила застој на срцевата работа па лекарите употребиле дефибрилатор. После триесет минути го извадиле бебето од утробата на мајката, кое исто така останало без кислород. По обидот за реанимација, пациентката била однесена на КАРИЛ, па од раководството на Санте Плус тврдат дека родилката имала срцева реакција кога ја однеле во Клиника за анестезија, реанимација и интензивно лекување, со што посочуваат дека не починала во нивната болница. Од КАРИЛ пак се децидни дека родилката била донесена мртва. Од Санте Плус велат дека родилката сама потпишала да прими целосна анестезиј а, иако и била понудена друга опција. Сметаат дека причина за смртта е силна ...
| | веќе видена | слични

Двајцата анестезиолози се отстранети од работи од КАРИЛ, а на едниот од нив не само што му се заканува суспензија туку ќе мора да врати и 50 000 евра на државата бидејќи специјализирал со кофинансирање До крајот на неделата се очекува да биде готов наодот од обдукција кој треба да покаже која е причината за смртта на родилка Дебора Џамбази, дознава НОВА од извори кои го испитуваат случајот. Нашите извори велат дека се собрани изјави од сите инволвирани во случајот со родилката која почина во приватната болница Санте Плус и на почетокот на идната недела се очекува Министерството за здравство да излезе со извештај за причината за смртта на младата жена. Двајцата анестезиолози се отстранети од работа од КАРИЛ додека не заврши со работа комисијата која го истражува случајот. На едниот од нив не само што му се заканува суспензија или одземање на лиценцата, туку ќе мора да врати и 50 000 евра на државата бидејќи специјализирал со кофинансирање, дознава НОВА од извори од Хируршките клиники. Анестезиологот кој пред ...
| | веќе видена | слични

Додека се чека извештајот на Комисијата која го истражува случајот со смртта на родилката од Кичево, кичевчани негодуваат за причините. Со жалење зборуваат за настанот. Некои од нив лично ја познавале докторката на која оваа бременост и била прва и за неа имаат само пофални зборови. Секојдневно ја гледале близу стоматолошката ординација која се наоѓа во центарот на градот, но никој не се надевал дека се ќе се заврши така фатално. Млада перспективна, докторката потекнува од лекарско семејство добро познато во Кичево. Во нејзината стоматолошка ординација се лекувал пола град. Кичево и понатаму е во жалост поради смртта на 31 годишната докторка Дебора Џамбази. Кичевчани имаат само пофални зборови за неа и како човек, успешен стоматолог и уште поуспешен некогашен професор во Кичевската гимназија. Ние денеска стапивме во контакт и со семејството Џамбази, но тие кратко ни рекоа дека во овие моменти не сакаат да даваат никаква изјава. И голем дел од граѓаните не сакаа да зборуваат пред камера,но тие што успеавме да ...
| | веќе видена | слични

Причините за смртта на родилката од Кичево и на момчето од Скопје се уште се мистерија. Нема резултати од обдукцијата и истрагата. Причините за смртта на родилката од Кичево и на момчето од Скопје се уште се мистерија. Нема резултати од обдукцијата и истрагата. Во двата случаи пациентите починаа при воведување во анестезија. По добивање на официјалните резултати од обдукцијата од министерството за здравство велат дека ќе соопштат повеќе детали за тоа што точно се случило. Овие трагедии за жал се само последни во низа за македонското здравство.
| | веќе видена | слични

Истрагата на комисијата која ја формираше Министерството за здравство за случајот за смртта на родилката од Кичево треба да покаже дали има пропусти во зафатот извршен врз неа. Лекарите тврдат дека анестезиите се во ред, но секој организам различно делува на нив - ова беше дел од дебатата во вчерашната 24 анализа со Менче Точи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Од вчера времено се отстранети од работа двајцата анестезиолози од КАРИЛ кои биле на породувањето во Санте Плус кога почина родилката од Кичево како последица од анестезијата. Сител дознава дека на едниот од нив му се заканува и отказно решение бидејќи незаконски присуствувал во приватната болница. Кои мерки ќе бидат преземени, надлежните во ТОАРИУЦ чекаат да заврши со работа на стручната комисија. Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера ја затвори болницата додека не ги отстрани недостатоците кои биле затекнати за време на вонредниот надзор. Од Санте Плус писмено реагираа дека тоа било тенденциозно бидејќи пропустите се административни и ги санирале. Но така не мислат и од ДСЗИ. Реакциите со кои се коментираат соопштенијата и постапувањето на ДСЗИ и претставувањето дека некој е оштетен и жртва, ги сметаме за вршење директен притисок врз работата на Инспекторатот. Со оглед дека се уште не е за завршен инспекцискиот надзор како и стручниот надзор, би замолиле за воздржување од произволни коментари ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Случајот со смртта на родилката од Кичево која почина при породување со царски рез во приватна болница, ги стави на испит сите: Лекарите, институциите, пациентите, но отвори и многу остеливи прашања за кои е момент да се проговори. Во студиото на 24 Анализа гости се: Др. Маја Мојсова раководител на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување(КАРИЛ), др. Злате Мехмедовиќ директор на Здравствен дом Скопје под чија надлежност е и Итната медицинска помош и др. Лидија Грбевска анестезиолог на Клиниката за гинекологија и акушерство.
| | веќе видена | слични

Затворањето на приватната болница „Санте Плус“ каде минатата недела почина 31годишна родилка од Кичево е законски, а обидот болницата да се претстави како жртва е притисок врз инспекторите – реагираат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат, откако вчера од „Санте плус“ ги обвинија инспекторите за тендниозно нарушување на репутацијата на вработените таму. „Државниот здравствен и санитарен инспекторат нема намера да нарушува ничија репутација, но сигурно и понатаму ќе ја врши својата должност пропишана со закон. Реакциите со кои се коментираат соопштенијата и постапувањето на инспекторатот и претставувањето дека некој е оштетен и жртва, ги сметаме за директен притисок врз работата на инспекторатот.“ - велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Според раководството на болницата пак затворањето било тенденциозно. Тврдат дека недостатоците што ги констатирал инспекторатот биле административни, а не медицински. Во однос на починатата родилка велат дека сите досегашни инспекции покажале дека ...
| | веќе видена | слични

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ѝ одговори на обвинувањата на Специјалната болница ПЗУ „Моја болница – Свети Лазар – Санте Плус“ велејќи дека немаат намера да рушат нечија репутација. -Во врска со обвинувањата од страна на Специјалната болница ПЗУ Моја болница-Св.Лазар-Санте Плус, објавени на медиумите и интернет порталите ја инфомира јавноста дека постапувањата на Инспекторатот се исклучиво согласно закон и законските надлежности. Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги отфрла како манипулативни обвиненијата дека има за цел да ја наруши репутацијата на приватната болница. ДСЗИ нема намера да нарушува ничија репутација, но сигурно и понатаму ќе ја врши својата должност пропишана со закон. Реакциите со кои се коментираат соопштенијата и постапувањето на ДСЗИ и претставувањето дека некој е оштетен и жртва, ги сметаме за вршење директен притисок врз работата на Инспекторатот. Со оглед дека се уште не е за завршен инспекцискиот надзор како и стручниот надзор, би замолиле за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот санитарен и здравствен инспекторат реагира по обвинувањата од болницата „Санте плус“, дека неговите соопштенија се тенденциозни и субјективни со што се нарушува нивната репутација. ДСЗИ констатираше недостатоци во работата на „Санте плус“ по извршениот инспекциски надзор, откако во болницата почина родилка од Кичево. Од Инспекторатот велат дека неговите постапувања се исклучиво согласно закон и законските надлежности. Ги отфрлаат како манипулативни обвиненијата дека има за цел да ја наруши репутацијата на приватната болница. ДСЗИ, посочуваат, нема намера да нарушува ничија репутација, но сигурно и понатаму ќе ја врши својата должност пропишана со закон. „Реакциите со кои се коментираат соопштенијата и постапувањето на ДСЗИ и претставувањето дека некој е оштетен и жртва, ги сметаме за вршење директен притисок врз работата на Инспекторатот. Со оглед дека се уште не е завршен инспекцискиот надзор, како и стручниот надзор, би замолиле за воздржување од произволни коментари и притоа напоменуваме дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комисија ќе утврдува од што почина родилката во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: