Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО

Државниот збор на Република Словенија, денеска на вонредна пленарна седница ќе гласа за ратификацијата на Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО, соопшти собраниската прес-служба.Со ова словенечкиот парламент ќе биде првиот национален парламент на земја членка на НАТО што по Република Грција ќе го отвори патот за следните национални парламенти.Непосредно пред гласањето, најавено е обраќање на претседателот на Собранието Талат Џафери пред пратениците на Државниот збор.
| | веќе видена | слични
2 копии

Евро-Атлантскиот Совет на Македонија на својата интернет страница објави интерактивна мапа преку која може да се следи кои земји членки на НАТО го ратификуваа протоколот за пристап на Северна Македонија во Алијансата. Иако беше најавено дека голема бројка на земји членки на НАТО во најбрз можен рок ќе го ратификуваат протоколот, досега само Грција, Албанија и Словенија го имаат направено тоа. Вчера беше објавено дека данската влада ќе го поднесе предлогот за ратификација на пристапниот Протокол за членство на нашата земја во НАТО до данското собрание, а процесот на ратификација во оваа земја ќе започне од 1-ви март. Линк до интерактивната мапа. н.м.
| | веќе видена | слични

Словенија е наш докажан пријател и партнер, првата земја, која веднаш после Грција, го ратификуваше протоколот за членство на нашата земја во НАТО.Срдечна средба со амбасадорот Јазбец.Ја цениме континуираната поддршка од пријателска Словенија на нашиот пат кон Алијансата!
| | веќе видена | слични

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот протокол за членство на Македонија. Согласно Договорот од Преспа, токму Грција беше задолжена прва да го ратификува протоколот, откако ќе биде известена од домашните власти, дека кај нас е завршен процесот на уставните измени. Со 153 гласови гласови „за“, грчкиот парламент, по 11-часовна расправа, на 8-ми февруари во доцните вечерни часови, го усвои Пристапниот протокол. Протоколот доби поддршка од пратениците на владејачката СИРИЗА, предводена од премиерот Алексис Ципрас, нивните коалициони партнери, како и неколку независни пратеници, а „против“ се изјаснија 143 пратеници, претежно од опозициската Неа демократија, но и дел од пратеничката група на Независни Грци, предводена од Панос Каменос. Словенија беше втората држава која го финишираше процесот на ратификација на пристапниот протокол во Државниот збор, на седница на која присуствуваше и ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Парламентот на Бугарија в среда на пленарна седница треба да го ратификува Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се очекува на ратификацијата на протоколот да присуствува претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери. Парламентарната Комисија за одбрана на 15 февруари го одобри протоколот и им препорача на пратениците да го усвојат, пренесува БГНЕС. Претседателот на Комисијата, генерал Константин Попов изјави дека Северна Македонија може да смета на целосна поддршка и соработка од Бугарија на патот кон полноправно членство во НАТО. Протоколот за членство во НАТО прва го ратификуваше Грција, а досега тоа го направија и Словенија и Албанија.
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери ќе присуствува на гласањето во бугарското Народно собрание нза Протоколот за пристапување на земјата кон НАТО. На 15 февруари парламентарниот Комитет за одбрана го одобри Протоколот, а гласањето се очекува да се одржи во среда – 20 февруари, известуваат бугарски медиуми. „Одговорно изјавуваме дека Северна Македонија може да смета на целосна поддршка и помош за целосно пристапување кон НАТО “, изјави претседателот на Комисијата за одбрана генерал Константин Попов. Претседателот на македонскиот парламент присуствуваше на ратификацијата на Протоколот за Македонија во НАТО во словенечкиот и во албанскиот парламент.
| | веќе видена | слични

Во грчкиот парламент започна гласањето за ратификација на Протоколот за членство во НАТО. Сите 300 пратеници поединечно треба да се произнесат и да гласаат со „да“, „не“ или „воздржано“ за нацрт-законот на Министерството за надворешни работи на Грција „Ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор за пристап на Република Северна Македонија“. Седницата започна со барањето на партиите Златна Зора и Независни Грци да се зголеми мнозинството потребно за ратификување на документот од 151 на 180 пратеници, или во спротивно, според нив, одлуката би била неуставна бидејки со неа се отстапувале суверените права на грчката држава. Барањето беше одбиено, а пратенците од Сириза потсетија дека вакви прашања не беа покренувани кога се ратификуваа протоколите за пристапување на Албанија и Бугарија во НАТО. Во текот на дебатата пратенците на власта и опозицијата останаа на своите стари позиции ,,за” и ,,против” Преспанскиот договор. Од Нова демократија повторно се заканија дека ќе го искористат правото на вето ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот парламент го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан, грчкиот парламентот на Грција по 10 часовна расправа го ратификуваше Протоколот за членство во Алијансата. ,Историјата ќе ни суди”, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, бранејќи го Договорот од Преспа на долгата расправа во грчкиот рарламент која заврши со ратификација на Протоколот со кој и се овозможува на земјава да стане дел од НАТО под името ,,Северна Македонија”. Седницата започна со барањето на партиите Златна Зора и Независни Грци да се зголеми мнозинството потребно за ратификување на документот од 151 на 180 пратеници, или во спротивно, според нив, одлуката би била неуставна бидејки со неа се отстапувале суверените права на грчката држава. Барањето беше одбиено, а пратенците од Сириза потсетија дека вакви прашања не беа покренувани кога се ратификуваа протоколите за пристапување на Албанија и Бугарија во НАТО.
| | веќе видена | слични

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата земја во НАТО, објави БГНЕС. На 15 февруари Парламентарниот комитет за одбрана го одобри Протоколот. Гласањето се очекува да биде во среда. „Пред 27 години Бугарија прва безусловно ја призна Македонија под нејзиното уставно име и како самостојна и независна држава. Бугарија ги убеди и Турција и Русија, исто така, да ја признаат нејзината независност. Најодговорно изјавуваме дека Северна Македонија може да смета на целосната ни поддршка и помош за целосното нејзиното пристапување кон НАТО “, изјави претседателот на комисијата за одбрана ген. Константин Попов по ратификација на протоколот ,од Комисијата за одбрана за пристапувањето на Северна Македонија во НАТО.
| | веќе видена | слични

Грчкото собрание денес треба да гласа за протоколот за пристапување на Македонија во НАТО откако вчера доби зелено светло на Комитетот за надвореша политика и одбрана со мнозинство гласови. За да се изгласа протоколот потребен е најмалку 151 глас, а очекувањата во Грција се дека пратениците кои ја поддржаа ратификацијата на Преспанскиот договор, денеска ќе го поддржат и Протоколот. На новинарско прашање кога новинарите ќе може да почнат во своите текстови да го користат називот „Северна Македонија“, алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, појасни дека по гласањето на протоколот Грција ќе испрати Вербална нота до Министерството за надворешни работи на Северна Македонија. „Тие веднаш, можеби истиот ден, може следниот, треба да ги известат Обединетите наци и сите земји што ги имаат признато со претходното уставно име, дека новото уставно име е Северна Македонија. Во прашање се денови“, рече Катругалос.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија денеска ќе го ратификува Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: