Мигранти ја блокираа границата меѓу Словенија и Хрватска

Неколку стотици бегалци синоќа го блокирале сообраќајот на преминот Брегана на хрватско словенечката граница. На тоа, како што јави Хрватската телевизија, ги поттикнале словенечки активисти кои го поддржуваат нивниот влез во Словенија. Бегалците извикувале „Отворете ги границите“ и носеле транспарент „Без граници, без нации“.
| | веќе видена | слични

Словенија почна да поставува ограда на граничниот премин Брегана кон Хрватска. Според словенечките медиуми, станува збор за дрвена ограда, која се поставува меѓу патот и зелената површина, но се уште не е јасна причината за ова оградување. Над 300 илегални имигранти синоќа целосно го блокираа граничниот премин Брегане на границата меѓу Хрватска и Словенија, објави загрепскиот весник „Вечерњи лист“. Според весникот, блокадата ја поттикнале група словенечки активисти кои го поддржуваат влезот на бегалците во Словенија. Тие им препорачале на имигрантите да го блокираат преминот со цел да извршат доплнителен притисок врз словенечката полиција за да побрзо да ги пушти да влезат во Словенија. Бегалците седеле или лежеле на патот извикувајќи „Отворете ја границата“, со што го спречиле движењето на сите оние кои сакале да ја мината границата.
| | веќе видена | слични

Од околу три илјади мигранти, кои досега влегле во Словенија, азил побарале само седум „Бегалците кои пристигнуваат на граничниот премин Брегана, на хрватско-словенечката граница веќе нема да можат нелегално да ја преминуваат границата, туку ќе мора да останат пред неа во кампот од шатори, бидејќи словенечката полиција почна да поставува ограда на тој премин со Хрватска, јави вчера телевизијата Н1. Мигрантите на граничен премин „Брегане“ на хрватско-словенечката граница беа пуштени во Словенија и вчера во раните претпладневни часови таму немаше мигранти, јавија хрватските медиуми. Откако Словенците претходната ноќ го затворија преминот, тие испратија три автобуси, кои превезуваа словенечки активисти и дел од мигрантите, кои беа блокирани на преминот. Во текот на ноќта пристигнаа уште автобуси, кои превезуваа други мигранти. Граничниот премин „Товарник“, на хрватската граница со Србија, вчера, исто така беше испразнет. Околу две илјади мигранти ја минаа пеш хрватската граница со Унгарија кај Терзино Поле. ...
| | веќе видена | слични

Тој додаде и дека меѓу бегалците кои го запоседнале патот имало и словенечки активисти кои се одговорни за таа акција, но полицијата изутринава тие илегални мигранти ги поместила од патот и повторно воспоставила проток на сообраќајот. Словенечката министерка за внатрешни работи Весна Жнидар која денеска во текот на денот го посетила преминот Брежице, затоа што е тоа најоптеретена точка, изјавила дека е задоволна со она што го видела на теренот.
| | веќе видена | слични

Елизабета Божиноска Хрватска ќе побара Грција да престане да ги испраќа мигрантите од Блискиот Исток кон останатиот дел од Европа, изјави хрватскиот министер за внатрешни работи, Ранко Остоиќ. Министерот на прес-конференција во прифатниот центар „Опатовац“, во близина на Товарник, истакна дека тоа ќе го побара на денешната средба на министрите за внатрешни работи од ЕУ. - Апсолутно неприфатливо е Грција да ги испразнува своите бегалски кампови и да ги испраќа луѓето преку Македонија и Србија во Хрватска, нагласи Остоиќ. Изјавата доаѓа неколку часа откако Хрватска конечно здивна од товарот на бегалскиот бран откако мигрантите на граничниот премин Брегане на хрватско-словенечката граница беа пуштени во Словенија и од вчераутро таму нема повеќе мигранти. Граничниот премин Товарник на хрватската граница со Србија вчера исто така беше празен. Сите пристигнати мигранти се префрлаат во кампот „Опатовац“. Милановиќ ја префрла топката Околу 2.000 мигранти ја минаа во неделата пеш хрватската граница со Унгарија кај ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Над 300 илегални имигранти синоќа целосно го блокираа граничниот премин Брегане на границата меѓу Хрватска и Словенија, објави загрепскиот весник „Вечерњи лист“. Според весникот, блокадата ја поттикнале група словенечки активисти кои го поддржуваат влезот на бегалците во Словенија. Тие им препорачале на имигрантите да го блокираат преминот со цел да извршат доплнителен притисок врз словенечката полиција за да побрзо да ги пушти да влезат во Словенија. Бегалците седеле или лежеле на патот извикувајќи „Отворете ја границата“, со што го спречиле движењето на сите оние кои сакале да ја мината границата. На место на настанот приситгнале околу 60 припадници на словенечката полиција за справување со немири, придружувани од кучиња, кои формирале жив ѕид на преминот, а реонот го надлетувал и полициски хеликоптер. Според „Вечерњи лист“ на преминот е формирана колона возила долга неколку километри.
| | веќе видена | слични
12 копии

Мигрантите на граничен премин Брегане на хрватско-словенечката гранива беа пуштени во Словенија и изутринава таму нема повеќе мигранти, јавија хрватските медиуми. Откако Словенците синоќа го затворија преминот, тие испратија три автобуси, кои превезуваа словенечки активисти и дел од мигрантите, кои беа блокирани на преминот. Во текот на ноќта пристигнаа уште автобуси, кои ги превезуваа и останатите мигранти. Граничниот премин Товарник на хрватската граница со Србија денеска исто така е празен. Сите пристигнати мигранти се префрлаат во кампот Опатовац. Околу две илјади мигранти ја минаа синоќа пеш хрватската граница со Унгарија кај Терзино Поле. Тие беа донесени со околу 20 автобуси во близина на границата, а хрватската полиција ги спроведе пеш до границата, по што на средината на мостот ги презеде унгарската полиција. Од околу три илјади мигранти, кои досега влегле во Словенија азил побарале само седум.
| | веќе видена | слични

Хрватска ќе побара Грција да престане да праќа имигранти од Блискиот Исток кон остатокот на Европа. Ова го објави министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ, цитиран од “Ројтерс”. “Протокот на имигранти од Грција треба да биде запрен. Ќе се обидам да го покренам прашањето на утрешната средба на министрите за внатрешни работи на ЕУ “, изјави Остојиќ пред новинарите во бегалскиот камп во источниот граничен хрватски град Товарник, на границата со Србија. “Апсолутно неприфатливо е Грција да ги празни своите бегалските кампови и да испраќа луѓе на Хрватска преку Македонија и Србија”, истакна Остојиќ.
| | веќе видена | слични

По неколкудневно чекање на ничија земја, словенечките власти ги пуштија бегалците на територијата на Словенија. Бегалците утринава преку граничниот премин Брегане влегле на територијата на Словенија. Граничниот премин Товарник, на хрватската граница со Србија, денеска исто така е празен. Сите пристигнати мигранти се префрлаат во кампот „Опатовац“. Околу две илјади мигранти синоќа ја минаа пеш хрватската граница со Унгарија кај Терзино Поле. Тие беа донесени со околу 20 автобуси во близина на границата, а хрватската полиција ги спроведе пеш до границата, по што на средината на мостот ги презеде унгарската полиција. Од околу три илјади мигранти, кои досега влегле во Словенија, азил побарале само седум.
| | веќе видена | слични
2 копии

Словенечката полиција поставува ограда на граничниот премин Брегана кон Хрватска. Дрвена ограда се поставува меѓу патот и зелената површина, а не е јасна целта на ова оградување. Полицијата наведува дека мигрантите се пуштани во текот на ноќта во Словенија и со автобуси се пренесени во прифатните центри. Се пренесуваат мигрантите и од преминот Товарник. Неколку стотици мигранти синоќа го блокираа сообраќајот на преминот Брегана. Откако околу 22 часот Словенците комплетно го затворија сообраќајот на Брегана, прво со три автобуси ги пренеле словенечките активисти и дел од мигрантите, а во текот на ноќта со автобуси се пренесени сите мигранти. За акција за блокирање на преминот, мигрантите биле поттикнати од активистите кои ги поддржуваат во нивниот пат низ Словенија. МИгрантите лежеле на патот извикувајќи „Отворете граници“. Бил раширен и транспарент на кој пишувало „Без граници, без нации“. Пред нив биле поставени околу 60 полицајци со кучиња, а над нив прелетувале полициски хеликоптер. На влез во Словенија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мигранти ја блокираа границата меѓу Словенија и Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: