Секој Словак ќе даде по 214 евра за помош на Грција

За економската помош на Грција во висина од 130 милијарди евра, договорена во понеделникот, како втор пакет за помош на владата во Атина, секој државјанин на Словачка, вклучувајќи ги пензионерите и децата ќе мора да одвои по 214 евра, пресметала словачката партија Слобода и солидарност (СаС). „За Словаците тие 214 евра се многу пари. Од тие средства можеше да бидат исплатени божиќни додатоци за пензионерите или пак да се купи нова опрема за болниците. Парите ќе отидат во црна дупка, а Грција сепак нема да се спаси“ – изјавил во средата Мартин Хрен, пратеник на десничарското движење СаС. Од СаС нагласуваат дека не се против ЕУ, еврото или Грција, но излезот од кризата тие го гледаат во контролираниот банкрот на Грција. Од партијата СаС, која има 21 пратеник од вкупно 150 места во парламетот, тврдат дека „оваа сума од 214 евра е само за оваа година и никој не знае колку ќе треба да издвои догодина или пак кога ќе се заврши овој процес“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Секој граѓанин на Словачка, меѓу кои и децата и пензионерите, за помош на Грција ќе дава 214 евра, според пресметките на словачката партија на Слобода и солидарност (СаС), откако министрите за финансии од еврозоната во понеделникот се договорија за вториот пакет помош за Владата во Атина во висина од 130 милијарди евра. „Најлошото е тоа што за сите Словаци тие 214 евра по жител се навистина многу пари“, изјави Мартин Хрен, пратеник од десничарско-либералната партија СаС.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 793 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секој Словак ќе даде по 214 евра за помош на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: