Собранието го донесе Буџетот за 2016 година

2 копии

Пратениците од опозицијата гласаа против зашто сметаат дека буџет од 3,2 милијарди евра и највисок досега. За нив тој е неприфатлив зашто е нереален, неостварлив, неразвоен и нетранспарентен. Според СДСМ, државата има јавен долг од 4 милијарди евра, а новиот буџет ќе значи нови долгови и сиромашни граѓани, пишува Лидер. Расправата почна на 16 ноември. Според Деловникот, таа на пленарна седница трае пет работни дена. Како и во изминатите четири дена, и денеска собраниската седница помина во конфронтирање меѓу пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата и меѓусебни обвинувања за политиките. Пред гласањето се обрати вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески кој им се заблагодари на пратениците за дискусиите. „На пратениците од опозицијата за сите конструктивни дискусии кои сметам дека ги имавме во текот на овие пет дена, и да се заблагодарам на сите пратеници од позицијата кои со извонредно познавање и аргументи зборуваа за буџетот. И на тие што нема да гласаат за буџетот, и на тие што ќе ...
| | веќе видена | слични

Уште еден буџет усвои Собранието, онака како што сакаше владеjачкото мнозинство. За многу проекти предложени од опозиционерите, и овој пат немаше слух од стана на Министерството за финансии. На упатените критики секогаш се одговараше со контракритики. Конструктивен дијалог немаше ниту во еден момент... И овој буџет се усвои по онаа народната „Кучињата лаат, караванот си врви“. По црниот 24 декември 2012 година кога поради носењето на Буџетот видовме манифестација на физичка сила, три буџета се донесоа без присуство на опозицијата. По долга пауза, пратениците на СДСМ седнаа во Собранието, но освен што ги открија буџетските математики што владеjачкото мнозинство најмногу би сакало да ги протне без никаква дискусија, ништо друго не се смени. И понатаму на сцена остана еден мегаломански буџет со крупна задача пред населението и стопанството - да се соберат огромни пари несоодветни на нивните можности. Од друга страна, и овој буџет пак е мал за мегаломанските непродуктивни проекти на власта скриени во ...
| | веќе видена | слични

Владата идната година планира да го потроши најголемиот буџет досега од 3,2 милијарди евра, што е за речиси 5 % повеќе од годинава. Но во државната каса може да се соберат 2,9 милијарди евра, со што ќе недостасуваат околу 310 милиони евра, па дефицитот е проектиран на 3,2 отсто од бдп. За дел од експертите не станува збор за тоа дали буџетот е развоен или не туку , како државните пари најрационално да се искористат и граѓаните да имаат некаква корист од тоа. Екс министерот за финасии, Хајредини за 24 Вести вели - проектираната стапка на економски раст од 4% за 2016-та година е тешко остварлива. И годинава првичната прогноза за растот беше намалена, а догодина има и избори а со тоа и дополнителни трошоци , додава Хајредини. За пратениците од опозицијата и натаму буџетот е нереален, неостварлив, неразвоен и нетранспарентен. За власта пак со буџетот за идната година се обезбедени пари за зголемување на средствата за пензии, за социјална помош, за капитални инвестици, со цел да се поттикне развојната компонента ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 2016 година државата планира да потроши 3,2 милијарда, а да собере 2,9 милијарди евра, со што буџетскиот дефицит ќе биде помал од годинава и како што е предвидено со Буџетот, ќе изнесува 3,2 проценти. Пари за зголемување на пензиите и на социјалната помош, но и историски највисока сума за инвестирање во капитални проекти, содржи државниот буџет за наредната година. По петдневна расправа во рамките на предвидениот рок, пратениците во петокот пред полноќ со 66 гласа "за" и 28 гласа "против" го донесоа буџетот за 2016 година. В година државата планира да потроши 3,2 милијарда, а да собере 2,9 милијарди евра, со што буџетскиот дефицит ќе биде помал од годинава и како што е предвидено со Буџетот, ќе изнесува 3,2 проценти. Конструкцијата на државната каса е направена врз база на процената дека следната година економијата ќе оствари раст од четири проценти, а инфлацијата ќе изнесува два процента. Според вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, вака составениот буџет е реален, развоен и во корист на ...
| | веќе видена | слични

Жестока собраниска дебата имаше за новиот Буџет 2016 година. Опозицијата бараше одговори за што и кои проекти се задолжува владата. Дел од пратениците во фокусот ги ставија странските директни инвестиции и побараа одговор колку пари чини едно работно место во новите фабрики. Креаторот на Буџетот, министерот за финансии го праша СДСМ, каде беше Македонија во време на нивниот мандат во рангирањата на Светска Банка и Форбс за реформи и за бизнис клима. По три буџетски години пауза, Буџетот за 2016 година сега се дебатира и се усвои во присуство на опозициската СДСМ. Токму буџетот беше причина за немилите настани од пред три години кога опозицијата беше исфрлена од парламент, што беше клучна причина за подоцнежните политички кризи во Македонија. Како и за што ќе се трошат рекордните 3,2 милијарди евра – ова беше клучно прашање на кое опозиционерите бараа одговор. “Годинава пишува дека од Буџетот планирате да дадете 9 милиони евра за изградба на слободните економски зони. Државната помош што ја давате никаде ја ...
| | веќе видена | слични
26 копии

Собранието пред полноќ го донесе Буџетот за 2016 година, со 66 гласови „за“, 28 гласови „против“ и без воздражни. По скратена постапка беше донесен и Законот за извршување на буџетот за 2016 година. Пратениците од опозицијата гласаа против зашто сметаат дека буџет од 3,2 милијарди евра и највисок досега. За нив тој е неприфатлив зашто е нереален, неостварлив, неразвоен и нетранспарентен. Според СДСМ, државата има јавен долг од 4 милијарди евра, а новиот буџет ќе значи нови долгови и сиромашни граѓани. Вкупните расходи во Буџетот за следната година се проектирани на 195,7 милијарди денари и се за 4,7 проценти повисоки од оние во 2015 година, а вкупните приходи се проектирани на 176,8 милијарди денари, каде има зголемување за 6 проценти во однос на 2015 година. Растот на економијата се очекува да биде 4 проценти од БДП, а инфлацијата 2 процента. Со предвидените средства за финансирање на Буџетот, РМ ќе остане во зоната на умерено задолжени земји, односно Буџетот ќе се вклопи во среднорочната фискална ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата гласаше против буџетот за следната година, зашто смета дека е неостварлив и неразвоен. Државата има долг од 4 милијарди евра, а според СДСМ новиот буџет ќе значи нови долгови за сите граѓани. За владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Буџетот за следната година е развоен, со досега најголема сума за капитални инвестиции, а ќе има повеќе пари за социјала и за пензии. Во „Економски магазин“ дебатираат Марјанчо Николов од СДСМ и Реџаил Исмаили од ДУИ. ДПА не се одзваа на поканата за гостување во емисијата, а пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Муковски не беше дел од студиската распарава, поради како што кажа обврски во Собранието.Неговиот став на оваа тема е снимен еден ден претходно. „Економски магазин“ почнува во 18 часот и 15 минути.
| | веќе видена | слични

Владејачкото мнозинство и даде зелено светло на Владата идната година да потроши 3,2 милијарди евра или околу 300 милиони евра повеќе отколку што планира да собере преку даноци и други давачки. Пратениците од опозицијата го притиснаа црвенто копче, со образложение дека нема да го поддржат, како што рекоа, расипничкото трошење на Владата. - Гласајќи против овој буџет гласаме за граѓаните на РМ. Тие ни се приоритет. За нив гласаме затоа што сме за продуктивни инвестиции, затоа што сакаме да имаме премиер кој ќе си ја работи работата, а не со мобилниот телефон на појас да шета и да ги решава проблемите на граѓаните, рече Хари Локвенец од СДСМ. - Ако вие толку се грижите за луѓето од Прилеп требаше во вашиот мандат, кога имавте шанса, да отворите еден Гентерм, па ние втор Гентерм. Ако и вие вработевте 500 луѓе како сега што почнаа да работат 500 луѓе се 500 семејства. Две илјади луѓе се зад нив. Две илјади луѓе ќе беа посреќни и со насмевка на лицата. Така се сака Македонија, а не од говорницава убави зборови, а ...
| | веќе видена | слични

Со 66 гласа ЗА и 28 против Собранието пред полноќ, во законскиот рок го изгласа буџетот за 2016 та година. Ќе изнесува 3,2 милијарди евра, додека од приходи планирано е да се соберат 2,9 милијарди евра. За власта буџетот за наредната година е реален и развоен. Во него се предвидени до сега најмногу пари за капитални инвестиции, со што ќе му се помогне на стопанството, како и повисоки плати, пензии и социјална помош за да се заштити стандардот на граѓаните. Опозицијата пак гласаше против затоа што сметаат дека вака проектираниот буџет ќе го зголеми долгот и ќе ги осиромаши граѓаните. Буџетскиот дефицит се планира да изнесува 3,2%, растот на економијата 4 отсо, а инфлацијата 2%.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера пред полноќ беше донесен буџетот на Македонија за 2016 година со 3,2 милијарди евра. Буџетот беше прифатен со 66 гласови „за“, 28 гласови „против“ и без воздржани. Според ВМРО-ДПМНЕ ова е историски највисокиот државен буџет со 400 милиони евра за капитални инвестиции и средства насочени кон потребите на сите граѓани како спортски сали, градинки, амбуланти, реконструкција патиштата и железниците. Опозицијата гласаше против буџетот, зашто сметаат дека буџет од 3,2 милијарди евра и е неприфатлив бидејќи е нереален, неостварлив, неразвоен и нетранспарентен. Кога државата има јавен долг од 4 милијарди евра, новиот буџет ќе значи нови долгови и сиромашни граѓани, смета СДСМ. По скратена постапка беше донесен и Законот за извршување на буџетот за 2016 година. Сподели: Кликни за да споделиш на Twitter (Opens in new window) Сподели на Facebook (Opens in new window) Click to share on Google+ (Opens in new window) Related
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 180 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 216 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 403 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието го донесе Буџетот за 2016 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: