За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар


2 копии

Никакво насилство не оправдуваме, насилството е лошо, ние 60 дена сме на улиците со љубов, со добра енергија, мирни достоинствени и горди, денес се обидоа да направат државен удар, се случи народ, никој тоа не може да го контролира, истакна Богдан Иливески од пред Собранието на Република Македонија. -Едно е јасно тука сме и овдека каде што сме ќе останеме се до конечната разврска на ситуацијата, како што кажав многу одамна нема потреба тука да има ограда, нема ограда меѓу граѓаните и нивните граѓани, ние сме оградата, ние сме црвено жолтата линија која го брани законодавниот дом и ние ќе останеме тука точно каде што сме, ова може нема да биде само долга вечер, можеби ќе се два, три, пет, недели, но луѓе немаме друга опција, рече Илиевски. Тој ги покани сите кои ја сакаат оваа држава да се организираат и да останат пред Собранието на Македонија и да не и дозволат никој на оваа земја да и наштети. Шеесет дена во мирен, мирољубив пат сакавме да го изодиме патот, ова што денес се случуваше во Собранието беше ...
| | веќе видена | слични

Во нивниот статус тие велат дека тие не познаваат друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови-изроди како македонскиот. „Јас не сакам востание со луѓе што ќе ме напуштат при првиот неуспех. Jас сакам револуција со граѓани кадарни да ги понесат сите искушенија на една долготрајна борба, каква, поради жестоките политички услови, ќе биде и нашата”. Ова се зборови на великанот на македонската ослободителна борба, учителот Гоце Делчев, загинат на денешен ден за идејата за независна и слободна Македонија. Неговата борба е и наша борба. Окупацијата против која се борел Гоце, во друга форма, постои и денес. И денес, исто како што е опеано во химната во која се слави неговото име, Македонците се борат за своите правдини. И ќе се борат. Бидејќи друга борба и друга држава немаме. Оние кои го газат Уставот, оние кои го рушат суверенитетот на Република Македонија, оние кои на крилјата на туѓите интереси сакаат да дојдат на власт, за да им служат на тие интереси… тие ќе бидат поразени. Нашата битка е за ...
| | веќе видена | слични

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по немилите настани во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. -Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена секој ден мирно и достоинствено излегуваа на улиците на Македонија и на градот Скопје се со цел зачувување на Република Македонија која е држава на сите граѓани која е мултиетничка, а не држава која ќе биде двојазична и бинационална. Стотици илјади граѓани во дијаспората и кај нас нема да дозволат Македонија да не постои, затоа до Основното јавно обвинителство овде, но и до целата македонска и светска јавност апелираме тие луѓе веднаш да бидат ослободени, изјави Климент Стоилов еден од родителите на приведените лица. Тој потенцираше дека тие исти луѓе беа провоцирани од така нареченото мнозинство кое сега сака да ја води државата, а тие истите ги погазиле сите демократски средби по основ на кршење на Устав како и Деловник за ...
| | веќе видена | слични

-Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена секој ден мирно и достоинствено излегуваа на улиците на Македонија и на градот Скопје се со цел зачувување на Република Македонија која е држава на сите граѓани која е мултиетничка, а не држава која ќе биде двојазична и бинационална. Стотици илјади граѓани во дијаспората и кај нас нема да дозволат Македонија да не постои, затоа до Основното јавно обвинителство овде, но и до целата македонска и светска јавност апелираме тие луѓе веднаш да бидат ослободени, изјави Климент Стоилов еден од родителите на приведените лица. Тој потенцираше дека тие исти луѓе беа провоцирани од така нареченото мнозинство кое сега сака да ја води државата, а тие истите ги погазиле сите демократски средби по основ на кршење на Устав како и Деловник за работа на парламентот и изгласаа нелегитимен претседател, а целата процедура околу избирањето на претседател буквално било изведено на шверцерски начин со што се уништува демократијата во Република ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, продолжува со протестите низ земјава. На вчерашниот протест порачаа дека борбата е долга и никогаш не престанува, и дека ќе бидат поупорни во остварувањето на целта. Велат дека ова не е демократија, туку окупација, и излезот од неа се само предвремени парламентарни избори. „Не прифаќаме окупација- не признаваме избор на претседател зашто беше направен противуставно, незаконски и спротивно на сите демократски стандарди“- порачаа од граѓанската иницијатива. Протестите продолжуваат сѐ додека не им се исполни главното барање - избори, кое што според нив, е единственото решение за излез од кризата во земјава.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници граѓани и денеска беа дел од протестниот марш низ улиците на главниот град, организиран од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Протестите се резултат на нелегалниот обид за избор на претседател на македонското собрание, велат граѓаните, порачувајќи дека ќе маршираат се додека се загрозува унитарноста на РМ. Организаторите од иницијативата порачаа дека патот по кој одат граѓаните од Иницијативата за заедничка Македонија е пат на достоинство, чест и ред. Посочија дека во Собранието е избране нелегитимен Претседател и ги повикаа партиите да седнат и да ја разрешат тешката ситуација во која се наоѓа нашата земја. Од Граѓанската иницијатива најавија дека протестите ќе продолжат и ги повикаа македонските граѓани и утре масовно излезат на улиците.
| | веќе видена | слични
10 копии

Внатре седи нелегитимен претседател на Собранието, истакна Борис Дамовски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на вчерашниот протест и им порача на насобраните граѓани да не се обесхрабруваат. -Наседнавте вие што гласавте за една опција чиј претседател, за разлика од еден Македонец кој влезе како крал во албанската историја Скендер Бег, ќе влезе како кловн-камиказа, подвлече тој. Бараме избори, додаде Дамовски, каде што ќе има разрешница. -Ги повикуваме партиите да седнат и на најдемократски начин да ја разрешат оваа ситуација која не е само на штета на Македонците, таа е на штета на знамињата кои ги немаше денеска во кабинетото- на Власите, Србите, ромите, Бошњаците… Оваа селективност и оваа бинационалност предупредувавме дека ќе дојде до ова, но не послушаа. Само народ може да ја спаси оваа држава, бројност… Нас ни треба 100 илјаден народ на улиците на овој главен град- е тоа грло се слуша. Не се предаваме, ќе пробаат се, со грда пропаганда, но нема да се предадеме на оваа окупација. Овој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ попладнево го одржаа 66-тиот протестен марш од пред зградата на Владата до Собранието, пред кое се обратија предводниците на иницијативата Богдан Илиевски и Борис Дамовски, како и актерот Роберт Велјановски. Илиевски прочита фејсбук статус на иницијативата „За заедничка Македонија“ во кој се наведува дека „ова е еден вид окупација, со самоназначен парапретседател на Собрание“. - Оваа евробирократска дивоградба на моќни сили, создадена набрзина, секогаш ќе остане дивоградба. Не може да ја легализира никој освен граѓаните на избори. И колку и некој да не сака да ги слуша граѓаните, ќе дојде ден кога гласот на народот ќе победи. Бидејќи гласот на граѓаните за заедничка Македонија е глас за почит, глас за љубов, глас за мир, разум и достоинство. Глас за гордост, почит и против дискриминација. Тој глас ќе победи.Но, до победата, мора да се бориме...а во таа борба, најсилното и единственото оружје сме сите ние, рече Илиевски. Борис Дамовски ги повика партиите на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Штипјани и вечерва повторно излегоа на улиците за да ја дадат својата поддршка на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, која бара одржување на нови предвремени парламентарни избори за излез од кризата и отфрлање на Тиранската платформа. Граѓаните на Штип повторно порачаа дека нема да дозволат да се кршат Уставот и Законите на Македонија и побараа нови избори.
| | веќе видена | слични

Иницијативата „За заедничка Македонија” вечерва одржа уште еден протестен марш 66-ти по ред во Скопје. Тие го изразија своето незадоволство од Тиранската платформа, изборот на новиот спикер во Собранието, Талат Џафери и побараа распишување на нови избори. Велат дека нема да се дозволи кршење на Уставот. На протестот беше присутно зголемено полициско обезбедување. Протести вечерва имаше во Куманово, Штип, Битола, Кичево и други градови. Инаку еден од организаторите, Игор Дурловски утрово на Фејсбук напиша дека веќе нема да биде организатор затоа што го скршиле неговите сограѓани со своите ставови за Македонија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: