За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар


Никакво насилство не оправдуваме, насилството е лошо, ние 60 дена сме на улиците со љубов, со добра енергија, мирни достоинствени и горди, денес се обидоа да направат државен удар, се случи народ, никој тоа не може да го контролира, истакна Богдан Иливески од пред Собранието на Република Македонија. -Едно е јасно тука сме и овдека каде што сме ќе останеме се до конечната разврска на ситуацијата, како што кажав многу одамна нема потреба тука да има ограда, нема ограда меѓу граѓаните и нивните граѓани, ние сме оградата, ние сме црвено жолтата линија која го брани законодавниот дом и ние ќе останеме тука точно каде што сме, ова може нема да биде само долга вечер, можеби ќе се два, три, пет, недели, но луѓе немаме друга опција, рече Илиевски. Тој ги покани сите кои ја сакаат оваа држава да се организираат и да останат пред Собранието на Македонија и да не и дозволат никој на оваа земја да и наштети. Шеесет дена во мирен, мирољубив пат сакавме да го изодиме патот, ова што денес се случуваше во Собранието беше ...
| | веќе видена | слични

Во нивниот статус тие велат дека тие не познаваат друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови-изроди како македонскиот. „Јас не сакам востание со луѓе што ќе ме напуштат при првиот неуспех. Jас сакам револуција со граѓани кадарни да ги понесат сите искушенија на една долготрајна борба, каква, поради жестоките политички услови, ќе биде и нашата”. Ова се зборови на великанот на македонската ослободителна борба, учителот Гоце Делчев, загинат на денешен ден за идејата за независна и слободна Македонија. Неговата борба е и наша борба. Окупацијата против која се борел Гоце, во друга форма, постои и денес. И денес, исто како што е опеано во химната во која се слави неговото име, Македонците се борат за своите правдини. И ќе се борат. Бидејќи друга борба и друга држава немаме. Оние кои го газат Уставот, оние кои го рушат суверенитетот на Република Македонија, оние кои на крилјата на туѓите интереси сакаат да дојдат на власт, за да им служат на тие интереси… тие ќе бидат поразени. Нашата битка е за ...
| | веќе видена | слични

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по немилите настани во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. -Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена секој ден мирно и достоинствено излегуваа на улиците на Македонија и на градот Скопје се со цел зачувување на Република Македонија која е држава на сите граѓани која е мултиетничка, а не држава која ќе биде двојазична и бинационална. Стотици илјади граѓани во дијаспората и кај нас нема да дозволат Македонија да не постои, затоа до Основното јавно обвинителство овде, но и до целата македонска и светска јавност апелираме тие луѓе веднаш да бидат ослободени, изјави Климент Стоилов еден од родителите на приведените лица. Тој потенцираше дека тие исти луѓе беа провоцирани од така нареченото мнозинство кое сега сака да ја води државата, а тие истите ги погазиле сите демократски средби по основ на кршење на Устав како и Деловник за ...
| | веќе видена | слични

-Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена секој ден мирно и достоинствено излегуваа на улиците на Македонија и на градот Скопје се со цел зачувување на Република Македонија која е држава на сите граѓани која е мултиетничка, а не држава која ќе биде двојазична и бинационална. Стотици илјади граѓани во дијаспората и кај нас нема да дозволат Македонија да не постои, затоа до Основното јавно обвинителство овде, но и до целата македонска и светска јавност апелираме тие луѓе веднаш да бидат ослободени, изјави Климент Стоилов еден од родителите на приведените лица. Тој потенцираше дека тие исти луѓе беа провоцирани од така нареченото мнозинство кое сега сака да ја води државата, а тие истите ги погазиле сите демократски средби по основ на кршење на Устав како и Деловник за работа на парламентот и изгласаа нелегитимен претседател, а целата процедура околу избирањето на претседател буквално било изведено на шверцерски начин со што се уништува демократијата во Република ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, продолжува со протестите низ земјава. На вчерашниот протест порачаа дека борбата е долга и никогаш не престанува, и дека ќе бидат поупорни во остварувањето на целта. Велат дека ова не е демократија, туку окупација, и излезот од неа се само предвремени парламентарни избори. „Не прифаќаме окупација- не признаваме избор на претседател зашто беше направен противуставно, незаконски и спротивно на сите демократски стандарди“- порачаа од граѓанската иницијатива. Протестите продолжуваат сѐ додека не им се исполни главното барање - избори, кое што според нив, е единственото решение за излез од кризата во земјава.
| | веќе видена | слични

Внатре седи нелегитимен претседател на Собранието, истакна Борис Дамовски од граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на вчерашниот протест и им порача на насобраните граѓани да не се обесхрабруваат. -Наседнавте вие што гласавте за една опција чиј претседател, за разлика од еден Македонец кој влезе како крал во албанската историја Скендер Бег, ќе влезе како кловн-камиказа, подвлече тој. Бараме избори, додаде Дамовски, каде што ќе има разрешница. -Ги повикуваме партиите да седнат и на најдемократски начин да ја разрешат оваа ситуација која не е само на штета на Македонците, таа е на штета на знамињата кои ги немаше денеска во кабинетото- на Власите, Србите, ромите, Бошњаците… Оваа селективност и оваа бинационалност предупредувавме дека ќе дојде до ова, но не послушаа. Само народ може да ја спаси оваа држава, бројност… Нас ни треба 100 илјаден народ на улиците на овој главен град- е тоа грло се слуша. Не се предаваме, ќе пробаат се, со грда пропаганда, но нема да се предадеме на оваа окупација. Овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници граѓани и денеска беа дел од протестниот марш низ улиците на главниот град, организиран од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Протестите се резултат на нелегалниот обид за избор на претседател на македонското собрание, велат граѓаните, порачувајќи дека ќе маршираат се додека се загрозува унитарноста на РМ. Организаторите од иницијативата порачаа дека патот по кој одат граѓаните од Иницијативата за заедничка Македонија е пат на достоинство, чест и ред. Посочија дека во Собранието е избране нелегитимен Претседател и ги повикаа партиите да седнат и да ја разрешат тешката ситуација во која се наоѓа нашата земја. Од Граѓанската иницијатива најавија дека протестите ќе продолжат и ги повикаа македонските граѓани и утре масовно излезат на улиците.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ попладнево го одржаа 66-тиот протестен марш од пред зградата на Владата до Собранието, пред кое се обратија предводниците на иницијативата Богдан Илиевски и Борис Дамовски, како и актерот Роберт Велјановски. Илиевски прочита фејсбук статус на иницијативата „За заедничка Македонија“ во кој се наведува дека „ова е еден вид окупација, со самоназначен парапретседател на Собрание“. - Оваа евробирократска дивоградба на моќни сили, создадена набрзина, секогаш ќе остане дивоградба. Не може да ја легализира никој освен граѓаните на избори. И колку и некој да не сака да ги слуша граѓаните, ќе дојде ден кога гласот на народот ќе победи. Бидејќи гласот на граѓаните за заедничка Македонија е глас за почит, глас за љубов, глас за мир, разум и достоинство. Глас за гордост, почит и против дискриминација. Тој глас ќе победи.Но, до победата, мора да се бориме...а во таа борба, најсилното и единственото оружје сме сите ние, рече Илиевски. Борис Дамовски ги повика партиите на ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по 66-ти пат излезе на протести по стандардната маршута од Владата до Собранието на Република Македонија. Од пред зградата на парламентот организаторите порачаа дека изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието не е легален, дека на граѓаните на државата тој им е насила наметнат и дека е нелегитимен. Го обвинија странскиот фактор дека се меша во внатрешните работи на Република Македонија и порачаа дека државата сега е нефункционална и на некој начин „под окупација“. Пред насобраните демонстранти истакнаа дека избори се единствен излез од настанатата состојба и ги повикаа сите граѓаните „во огромен број“ да им се придружат ако сакаат Македонија да опстане. Инаку по патот по кој се движеше колоната и пред Собранието имаше засилено полициско присуство.
| | веќе видена | слични

Распишување нови парламентарни избори побараа вечерва учесниците на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија” во Струмица. – Нашето најголемо оружје е волјата за самостојна Македонија. Нема откажување на првата препрека. Ќе одиме до крај, додека не се избориме за нови избори на кои народот ќе одлучи кого ќе поддржи, рече Ангелина Ангелова. Учесниците обвинија за двоен однос на, како што рекоа, странските емисари кон учесниците во Шарената револуција и учесниците во овие протести. Сметаат дека меѓународната заедница избрзала во признавањето на, според нив, нелегално и незаконски избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. Реагираа на поставеното албанско знаме во кабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија. Побараа масовност, како еден од основните предуслови за распишување нови парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За заедничка Македонија: Не оправдуваме никакво насилство, денеска им се случи народ на тие кои се обидоа да направат државен удар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: