Слобода на изразувањето

Данците укинаа закон за богохулењето стар 334 години Данска, која се залага за слободата на изразувањето, ја укина одредбата за казнување на богохулењето, воведена пред 334 години. Одлуката за укинувањето на таа кривична одредба ја донесе парламентот. - Религијата не би требало да диктира што е дозволено, а што е забрането јавно да се каже – смета Бруно Јеруп, пратеник на опозицијата, кој и ја покренал иницијативата во парламентот. Членот 140 од данскиот Kривичен закон предвидувал затворска казна до 4 месеци за јавно богохулење, но правосудството ретко ја изрекувало. За последните 80 години само четири пати биле покренати кривични постапки поради бласфемија, но последниот се случил во февруари годинава. Обвинителството соопшти дека поради укинувањето на одредбата, нема да се одржи судењето на еден Данец, кој неодамна самиот се снимил како го пали Kуранот и снимката ја објавил на „Фејсбук“. Обвинителството претходно се откажа од 12 случаи. Од нив најпознат е случајот на карикатурите на пророкот Мухамед ...
| | веќе видена | слични

Останато

Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на одлуката и исправете се над театарската ...
сите 214 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 253 | | | веќе видена

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот упати критики до унгарските власти за доделувањето азил на ...
сите 723 | | | веќе видена

Имотот во Чешка на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков ја зголемува околноста тој да се даде во бегство, продавајќи го огромниот имот од ...
сите 158 | | | веќе видена

Додека еден дел од познавачите на состојбите смета дека премногу значење ѝ се дава на целата ситуација, со бегството на поранешниот премиер и се занемаруваат ...
сите 124 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Последните официјални податоци на Државниот завод за статистика го потврдуваат тоа. Економските политики даваат резултат. Просечната плата во месец септември ...
сите 82 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слобода на изразувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: