Македонија - Новинарите под притисок на тужби

Македонија бележи благ пад кај независноста на медиумите, забележува најновиот извештај „Нации во транзиција 2011“ на невладината организација „Фридом хаус“, која на ова поле на Македонија и ја намалила оценката на 4,50, за разлика од минатиот извештај во кој оценката беше 4,25. Невладината организација го врши оценувањето врз основа на анализа на седум области, при што 1 е најдобра, а 7 најлоша оценка. „Македонија доживеа пад во своите медиуми како резултат на се поголемиот број тужби за клевети и казни против новинарите. Многу од претставките беа поднесени од политичари, судии, државни функционери или од конкуренти. Покрај тоа, некои од опозициските медиуми беа цел на напади од полицијата, рации и апсења кон крајот на минатата година, наводно, за финансиски криминал“, се наведува во извештајот на „Фридом хаус“. Македонија последната година забележи огромен пад во независноста на медиумите и во извештаите на други релевантни институции и организации што се занимаваат со состојбите во медиумската сфера. ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Најновиот извештај на „Фридом хаус“ за демократските процеси во земјите во транзиција само го потврди тоа што сите го гледаат. Или, ако не сакаат да го видат, тогаш го чувствуваат: државата, чии власти секојдневно тврдат дека одлучно газат по интегративниот пат, не може да се пофали со демократски амбиент што би гарантирал слобода на говорот и на медиумите, независност на судството, почитување на човековите права... Ако се знае дека на скалата на „Фридом хаус“ единицата е најдобра, а седмицата најслаба оценка, коефициентот од 3.82 за вкупниот демократски развој на Македонија не претставува изненадување, а уште помалку охрабрување. Во ситуација кога перцепцијата за демократијата дури е и подобра од реалните состојби во земјава, не може да биде утеха тоа што зад нас се Албанија, Босна и Херцеговина и Косово. Но, може да ни биде шлаканица тоа што подобри од нас се Хрватска, Србија, Бугарија. Со Словенија и онака не можеме да се споредуваме. Нејзиниот коефициент е 1.93. Не може да ни биде утеха ниту ...
| | веќе видена | слични

- Владата е нетранспарентна за спорот за името- Бројот на судските процеси против новинари лани го достигнал својот рекорд- МВР може да следи телефонски и и-мејл комуникации без судско одобрение- Државата направила напредок само во борбата против корупцијата Владата не е транспарентна кон своите помали партнери и кон опозицијата во однос на спорот со јужниот сосед околу името, кој трае 20 години и кој нема изгледи набрзо да биде решен. Подигнувањето на споменикот на Александар Македонски може дополнително да ги расипе односите меѓу двете држави. Демократијата назадува, слободата на медиумите е ограничена со оценка 4,5. Државата направила напредок само во борбата против корупцијата. Ова се главните поенти на извештајот на меѓународниот институт „Фридом хаус“. „Слободата на медиумите страдаше од остри пречки во 2010 година, потценувајќи ја значајната заштитничка улога што информативните медиуми ја играат во нацијата во транзиција“, стои во извештајот на „Фридом хаус“. Во документот се наведува дека бројот на ...
| | веќе видена | слични

Македонија доби средна оценка за развојот на демократијата во најновиот извештај на Фридом хаус “Нации во Транзиција 2011“. Невладината организација ја оценува демократијата во земјава со 3,82. Фридом хаус го врши оценувањето врз основа на анализа на седум области, при што 1 е најдобра, а 7 најлоша оценка. За областа Изборен процес Македонија има 3,25 исто како и за Граѓанско општество. Независноста на медиумите е оценета со 4,50, Националното демократско владеење со 4, Локалното демократско владеење со 3,75, а Судството и Корупцијата со 4. Оценките за Македонија во сите области се исти како и во претходниот извештај, освен кај Независноста на медиумите каде што е заблежано одредено назадување. Минатата година вкупната оценка на Фридом хаус за демократскиот развој во Македонија била 3,79. Од земјите во регионот подобро рангирани од Македонија, според степенот на демократски развој, се Словенија (1,93), Бугарија (3,07), како и Хрватска и Србија (3.64), на исто ниво е Црна Гора (3,82), а полошо се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 201 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 363 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Судот мора да се ослободи од притисокот и да ги констатира пропустите направени при изрекувањето на мерката притвор на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Нема ...
сите 94 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Новинарите под притисок на тужби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: