Што носи медијаторот: Нимиц ќе ни ја испорача стратегијата на Коѕијас


22 копии

– Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв. Нимиц, вчера, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, изјави дека постои моментум и оти е време за носење одлуки. На средбата двајцата разговарале за идеите кои медијаторот ги достави пред две седмици, ги слушнал позициите на владата и оцени дека грчката Влада е искрена и активна во решавањето на проблемот. – Мислам дека постои моментум тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука, рече медијаторот по средбата со Коѕијас, без да даде конкретен временски рок, потенцирајќи дека во следните седмици ќе има разговори и потоа ќе треба одново да се процени ситуацијата. Во изјава за медиумите, тој не сакаше да ги открие неговите идеи и предлози, велејќи дека не е добра идеја да ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов бара информации од премиерот за тоа што е договорено во Давос. Гоце Михајловски на оваа тема разговара со политичкиот аналитичар , Тодор Пендаров. 
| | веќе видена | слични
12 копии

Нова средба во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на министерско ниво ќе се одржи следната недела, потврди на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. - Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено, рече Заев на прес-конференцијата посветена на средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт со спортски работници.
| | веќе видена | слични

Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Република Северна, Горна или Вардарска Македонија, ќе биде новото име на државата. Ова се предлозите од пакетот на Нимиц кои имаат географска одредница, за која премиерот вчера рече дека е прифатлива. Но застана тука. Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Она што го потврди грчкиот министер Коѕијас е дека во Давос на маса било ставено се и во интервју го потсети Заев да се држи до она што таму го договориле. На што од тоа се согласила македонската страна? Дипломатски извори за Алфа брифираат дека премиерот во Давос дал поддршка за пакетот на Нимиц, но конечен и јасен одговор од него нема- Заев смета дека преговорите уште течат и дека не треба да се откриваат детали. Истовремено, за предлозите на Нимиц нема поддршка од страна на шефот на државата и на опозицијата, тврдат нашите извори. Дека тие се лоши прв ...
| | веќе видена | слични

-  Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено,  рече Заев на прес-конференцијата посветена на средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт со спортски работници. вг/
| | веќе видена | слични

Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот што Грција го има со уставното име на Македонија, разговорите ги продолжува на министерско ниво. Тој, наредната недела ќе се сретне со шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.„Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено“, рече премиерот Зоран Заев на конференцијата за медиуми по средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската влада вчера реализираше чекори на добра волја. Грчкото МНР го поздрави чинот, а премиерот Ципрас одговара на критиките и објаснува што е лажен, а што вистински патриотизам Пофалби за храброст и визија, но и критики, стеротипи, сомнежи, стравувања.... Од се по нешто има во јавните реакции откако Владата вчера одлучи автопатот „Александар Македонски“ кој се протега од граничниот премин „Табановце“ до ГП „Богородица“ да го преименува во „Пријателство“, а аеродромот „Александар Велики“ во „Меѓународен аеродром Скопје“. Во Македонија тоа беа првите конкретни потези со кои резултираше патоказот од Стратегијата на ЕУ за проширување кон земјите од Западен Балкан - нужно решавање на билатералните спорови. Првиот коментар стигна од амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. „Овие две одлуки се одлична вест. Покажуваат дека оваа Влада е сериозна во носењето одлуки. Но, ја покажува и решеноста да најде решение за спорот со Грција“, рече Жбогар. Повеќе на темата: Автопатот „Пријателство“ ќе ја гради ...
| | веќе видена | слични

Демант на деталите кои грчката влада ги изнесува во јавноста – аналитичарите сметаат дека тоа е чекорот кој македонската влада треба да го преземе – во спротивно велат ќе се потврди дека Заев веќе договорил се договорил зад грбот на граѓаните. Македонската Влада да се замисли за деталите од преговарачката маса кои ги соопштуваат нивните грчки колеги или да демантираат, во спротивно само ќе се продлабочи незадоволството во јавноста и ќе се потврди информацијата на Коѕијас дека Заев договорил се зад грбот на Македонците, вели поранешниот амбасадор Јован Донев, коментирајќи ги написите во грчка „То Вима“ за содржината на новиот сет на идеи на Нимиц за надминување на спорот, но и повикот на Коѕијас Македонија да излезе со конкретни информации во јавноста. Понудената рамка од Нимиц може да се прифати или одбие, вели Донев, но загрижува молчењето на Македонската влада што ја доведува во прашање и изјавата на министерот Димитров дека нема да преговараат за идентитетот – дали тој навистина не знае што договорил ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц. Дали тој ни одговара и има ли во него замки што ги постави преговарачот? Игор Чавески
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот весник „То Вима“ го пренесува планот на медијаторот во спорот меѓу Македонија и Грција за името, Метју Нимиц, како и сет идеи за солуција на истиот. Весникот посочува дека во документот до кој тие успеале да дојдат Нимиц предлага името да биде во целосна употреба – домашна и меѓународна, но кога земјата ќе стане членка на Европската Унија, а истовремено нагласува дека не постои задолжителен услов за промена на Уставот. Весникот пишува дека во согласност со предложеното, секоја земја во светот ќе има право самата да одлучи како да го напише името, односно дали тоа ќе биде на кирилица или на латиница. Предлозите на Нимиц беа поднесени до преговарачките тимови на двете земји на 17 јануари, а медијаторот ги повикува страните експлицитно да потврдат дека немаат територијални претензии една кон друга и го почитуваат културното наследство. Весникот потенцира дека новото име е директно поврзано со конечното пристапување на земјата во ЕУ, што значи дека сегашното уставно име ќе се употребува дотогаш. „Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Драматична станува ситуацијата на границата меѓу Венецуела и Колумбија. Како што објави Би-би-си, повикувајќи се на локални медиуми, едно лице загинало, а 14 ...
сите 143 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што носи медијаторот: Нимиц ќе ни ја испорача стратегијата на Коѕијас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: