Повлечен предлог законот за паралелен увоз на лекови


Владата без објаснување го повлече предлог законот за паралелниот увоз на лекови. Со допис ги известиле членовите на собраниската Комисија за здраство дека го повлекуваат законот односно измените и дополнувањата на Законот за лекови и медицински средства изјави претседателката на Комисијата за здравство, Мирсаде Емини Асани. Имено Владата на 47. Седница оваа година го утврдила и донела одлука да го достави до Собранието новиот предлог-закон за лековите и медицинските средства, со кој се зголемува контролата на паралелниот увоз на лекови во земјава. Како што наведоа тогаш во соопштението на владината прес-служба, со предложените решенија веледрогериите се задолжуваат да обезбедат пообемна документација за квалитетот на лековите од паралелен увоз. Бидејки како што велат експертите при паралелен увоз се доведува во опасност континуитетот во снабдувањето но и квалитетот на лековите, тие што вршат паралелен увоз треба да прикажат соодветен сертификат,и за да се заштитат пациентите треба регулативите да важат и за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека во текот на наредната недела ќе бидат готови измените на Законот за увоз на лекови. Со измените се предвидува при увоз на лекот да се поседува и сертификт од производителот и од акредитирана лабораторија. За испразнетите директорски места Филипче рече дека следната недела ќе бидат назначени нови директори, а нови ќе бидат назначени и онаму каде истекуваат шестмесечните договори на вршителите на должност. За изградбата на новиот Клиничкиот центар, министерот рече дека одлуката треба да се донесе многу брзо.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за здравство тврдо дека новиот министер Венко Филипче навреме ја поднел пријавата за имотот до Државната комисија за спречување на корупцијата. „Во врска со објавените наводи во дел од медиумите дека не е пријавена имотната состојба на министерот за здравство до Државната комисија за спречување корупција, информираме дека министерот за здравство, д-р Венко Филипче во целост го има запазено рокот за пријавување на имотот, односно поднесена е пријава на 25.01.2018, во рамки на законскиот рок и за тоа поседува писмен доказ – потврда за прием на пратка и фискална сметка за доставена пратка до ДКСК, со датум наведен согласно законските рокови. Сепак, на веб страната на „Антикорупциска“ и натаму нема објавено детали за имотната состојба на министерот за здравство Венко Филипче. Последни информации кои се објавени за оваа институција се пријавите за состојбата на имотот на поранешниот министер Таравари и неговиот заменик Чакаровски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со објавените наводи во дел од медиумите дека не е пријавена имотната состојба на министерот за здравство до Државната комисија за спречување корупција, Министерството информира дека министерот за здравство, д-р Венко Филипче во целост го има запазено рокот за пријавување на имотот. Министерството соопштува дека Филипче ја поднел пријавата на 25.01.2018, во рамки на законскиот рок и за тоа поседува писмен доказ – потврда за прием на пратка и фискална сметка за доставена пратка до ДКСК, со датум наведен согласно законските рокови, кои ги испрати до медиумите.
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерот за здравство, Венко Филипче, не ја пријавил имотната состојба во анкетен лист до Државната комисија за спречување на корупцијата во законскиот рок, потврдуваат од институцијата за „Макфакс“. Филипче беше избран за министер за здравство во декември лани, а одлуката беше oбјавена во 190. број на „Службен весник“ од 25 декември 2017 година. Со тоа новиот министер не го почитува законскиот рок од 30 дена по стапувањето во функција да достави пополнет анектен лист до антикорупционерите. Од ДКСК не одговорија конкретно дали ќе го опоменат и дали прекршочно ќе го санкционираат министерот. Велат дека работеле неселективно и дека заклучоците ги носеле на седница. „Државната комисија за спречување на корупцијата работи во согласност со принципите на еднаквост и неселективност, своите заклучоци ги носи на седница и во согласност со нејзините законски надлежности презема соодветни дејства. Тоа ќе биде направено и во овој случај по што ќе ви одговори што побргу“, велат од институцијата за „Макфакс“. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во здравството, договориле на средбата во Софија ресорните министри на двете земји Венко Филипче и Кирил Ананиев. Од Министерството за здравство на Република Македонија соопштија дека на средбата било потенцирано дека Република Бугарија, која како членка на ЕУ од годинава го презема претседавањето со Европскиот совет, ги почитува сите правни регулативи и заедничката соработка претставува крупен чекор во насока на имплементирање европски стандарди во македонскиот здравствен систем. Исто така, договорено е во рамки на Министерството за здравство да се формира работна група која интензивно ќе работи на имплементација на европските стандарди со можност за добивање експертска помош од Република Бугарија за унапредување на повеќе сегменти од здравствениот систем согласно стандардите на ЕУ. На македонската делегација, како што објави бугарската страна, и биле презентирани законите за здравје, за лекови за хумана медицина, за здравствни установи, за професионални ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Министерот за здравство, Венко Филипче, оствари работна посета на Република Бугарија каде се сретна со бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев. Како што информираат од министерството, на средбата било потенцирано дека Република Бугарија, која како членка на ЕУ од годинава го презема претседателствувањето со Европскиот Совет, ги почитува сите правни регулативи и заедничката соработка претставува крупен чекор во насока на имплементирање европски стандарди во македонскиот здравствен систем. Исто така, договорено било во рамки на Министерството за здравство да се формира работна група која интензивно ќе работи на имплементација на европските стандарди со можност за добивање експертска помош од Република Бугарија за унапредување на повеќе сегменти од здравствениот систем согласно стандардите на ЕУ. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Бугарија е подготвена да обезбеди стручна помош за Република Македонија во сите области на здравствената заштита. Ова било договорено за време на разговорите на министерот за здравство Кирил Ананиев на Бугарија со македонскиот колега Венко Филипче во Софија. Состанокот бил во согласност со еден од главните приоритети на бугарското претседателство со ЕУ – европската перспектива за Западен Балкан. Во моментов во Република Македонија се создадени голем број работни групи, кои работат на реформите на законите во сектор здравство за да ги синхронизираат со европските стандарди, пишува „Новините“. Македонија има за цел да ги подобри своите перформанси во однос на квалитетот и ефективноста на лековите, обуката на медицинскиот персонал и трансплантацијата на органи. Министерот Ананиев истакнал дека Бугарија е подготвена да обезбеди не само стручна помош, туку и да помогне во однос на прописите во секторот здравство. Бугарската Агенција за лекови ја понуди својата лабораторија за тестирање на медицински производи од ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за здравство на Република Македонија соопштија дека на средбата било потенцирано дека Република Бугарија, која како членка на ЕУ од годинава го презема претседавањето со Европскиот совет, ги почитува сите правни регулативи и заедничката соработка претставува крупен чекор во насока на имплементирање европски стандарди во македонскиот здравствен систем. Исто така, договорено е во рамки на Министерството за здравство да се формира работна група која интензивно ќе работи на имплементација на европските стандарди со можност за добивање експертска помош од Република Бугарија за унапредување на повеќе сегменти од здравствениот систем согласно стандардите на ЕУ. На македонската делегација, како што објави бугарската страна, и биле презентирани законите за здравје, за лекови за хумана медицина, за здравствни установи, за професионални организации, за медицински помагала и Уредбата за регулирање и регистрирање на цените на лековите во Бугарија. Двајцата министри се договориле Бугарската агенција за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче оствари работна посета на Република Бугарија, каде се сретна со бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев.На средбата беше потенцирано дека Република Бугарија, која како членка на ЕУ од годинава го презема претседателствувањето со Европскиот Совет, ги почитува сите правни регулативи и заедничката соработка претставува крупен чекор во насока на имплементирање европски стандарди во македонскиот здравствен систем.Исто така, договорено е во рамки на Министерството за здравство да се формира работна група која интензивно ќе работи на имплементација на европските стандарди со можност за добивање експертска помош од Република Бугарија за унапредување на повеќе сегменти од здравствениот систем согласно стандардите на ЕУ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинитeeлство. Тој истакна дека ќе се обидат да ...
сите 214 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителка по осум дена молк денеска се обрати на прес конференција во Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева рече дека ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска до Собранието на Република Северна Македонија се доставува Предлог законот за Јавното обвинителство што е во интерес на реформите и правдата. Со новото ...
сите 192 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повлечен предлог законот за паралелен увоз на лекови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: