Најдобрите градови за дочек на Новата година

Во Холандија, новата година се дочекува со шампањ, крофни со јаболка и грозје, како и многу огномети кои го осветлуваат небото на полноќ. По доаѓањето на новата година, голем број луѓе ги преплавуваат улиците, но и баровите од кои поголемиот дел се отвораат токму на полноќ. Типично во шпански стил, новогодишната прослава во Барселона почнува подоцна одошто би очекувале. Тие имаат традиција на полноќ да изедат 12 зрна грозје, а потоа да почнат вистински да се забавуваат. Вие можете да посетите кафуле или бар, па дури и некоја од локалните плажи за незаборавно искуство. Зарем има подобар начин да ја дочекате новата година од изгрејсонце на плажа? Берлинците имаат посебна страст кога се работи за петарди и ракети кои често ги лансираат од сопствените прозорци и тераси. Токму оваа навика го прави Берлин живописен за време на новогодишната ноќ. Многумина во Берлин ја дочекуваат новата година на отворено со цел да можат да уживаат во огнометот ширум градот. Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата вечер во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Светот влезе во 2018 година, многумина си раскажуваат како си поминале за најлудата ноќ, а тренерот на Хофенхајм, Џулијан Нагелсман, ја „стресе“ јавноста со неговиот став дека воопшто не слави Нова година и смета дека е тоа идиотска вечер. - Мислам дека Новогодишната ноќ е всушност апсолутно идиотски фестивал. Навистина искрено го мислам тоа. Сите луѓе во светот тогаш подготвуваат премногу храна, најголем дел од неа останува и потоа се фрла, а некои други немаат што да јадат. Покрај тоа, зборуваме дека се грижиме за животната околина, а по прославата на Новата година вие можете да насекаде да видите премногу ѓубре. Токму затоа, мислам дека славење на Нова година е потполно срање! , изјави Џулијан Нагелсман.
| | веќе видена | слични

Каде ќе ja дочекате Новата година? Се чини дека оваа година ова стана најнепристојното прашање. Се ближи моментот кога ќе ја оставиме старата година зад нас и ќе ѝ посакаме добредојде на новата. Сите имаме некаков план, меѓутоа, се чини дека повеќето сакаат да ја поминат во домашна атмосфера. И кога човек ќе ве праша зошто дома, вие не знаете што да кажете. Затоа, ви нудиме неколку потенцијални изговори што би можеле да ја пополнат непријатната тишина. Така што, прашањето е: „Каде ќе одиш за Нова година?“, а вие може да одговорите: 1. Дома, работам на 1 јануари прва смена. 2. Пред ТВ, имам серија за гледање. 3. В кревет, би сакал да ги пробам новите таблети за спиење. Ако огнометот на полноќ не ме разбуди, значи функционираат одлично. 4. Останувам дома, низ град не се случува ништо интересно. 5. Конечно имам доволно време да ги изгледам сите делови од „Хари Потер“. 6. Не одам никаде, дома ќе се најадам и ќе се наспијам како човек. 7. Ќе останам дома, во мрак. Не бев добра оваа година. 8. Спремам испит. 9. Не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Трагичната загуба на Шабан Шаулиќ е голема мистерија за Германското обвинителство, кое донело одлука детално да се испита целиот случај. Според законитево ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најдобрите градови за дочек на Новата година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: