Славата, митот и крвта на ВМРО (7)

Фељтон Илинденското востание имало голем одглас во светот. Многумина дипломати и странски новинари се обидувале да дознаат повеќе детали за него и за драмата на македонскиот народот. Некои го посетиле и Крушево. Најисцрпен извештај за тоа што се случувало за време на десетдневната Крушевска Република испратил Британецот Фредерик Мур. „Некаде веднаш по полноќ, утрото на 2 август 1903 година, пукотници од пушки и непрекинато ’ура‘ ја нарушија тишината на мирниот планински град. Околу триста востаници под водство на Питу Гули и четворица други водачи го зазедоа градот на препад. Во малата камена касарна имаше петнаесет турски војници, а во Конакот (службената зграда) и во приватните куќи имаше десетмина или дванаесетмина турски чиновници со своите семејства и неколкумина војници. Мнозинството жители во градот беа христијани, Власи и една колонија Бугари. Војниците успеаја да ги грабнат пушките и да избегаат од касарната, а на бегање убија осуммина или повеќе востаници. И турскиот телеграфист избега, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Славата, митот и крвта на ВМРО (7)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: