Рецепт за здрав и енергичен доручек


Се чини никогаш доста од добри и здрави идеи за вкусен доручек. Па, затоа ви нудиме здрав рецепт кој ќе ве снабди со енергија потребна за полесен почеток на работниот ден. Во продолжение еден рецепт за вкусна овесна каша. Потребни состојки: – 2 шолји овесни снегулки, – 1 шолји пченкарен гриз, – малку морска сол, – 8 шолји вода, – 2 лажици семе од сончоглед или тиква, – 1 банана. Подготовка: Во зовриената вода се додава солта, се вмешува пченкарниот гриз, а потоа зобените овесни снегулки. Се намалува топлината и се вари 20 минути со постојано мешање. Пред сервирање се посипува со семките од тиква или сончоглед и се сецка банана.
| | веќе видена | слични

Направете вкусен сладолед од две состојки, брзо и лесно, нема мака, а ви нуди супер вкус и освежување. Еве што ви треба: Прочитај повеќе на Gotvi.mk : Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш Овошен колач со јагоди Колач со печени јаболка
| | веќе видена | слични

Совршен десерт за секој ден! 4 јајца 2 грчки јогурта 1 шолја масло 1 шолја шеќер прашок за печиво рендана кора од лимон 4 шолји брашно 2,5 дл чоколадо малку какао Разматете ги сите четири белки (жолчките се додаваат на крај), потоа додајте ги сите состојки и добро измешајте: јогурт, масло, шеќер, прашок за печиво, кора од лимон, брашно. Вклучувајќи ги и жолчките. Издвојте половина од добиената смеса и во едната половина додајте какао. Белата и црната смеса ставајте ги наизменично во калап. На крај прелијте со чоколадо. Послужете и уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Не е мусака, не е ништо слично, а е толку убав деликатес на кој нема да одолеете. За секој ден, погледнете како се прават мазалки од мелено месо. Поврзани вести на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет – колач без печење, совршен за горештините Торта „Мрзлива домаќинка” – смешно име, одличен вкус Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ледено уживање – Брз десерт во чаша
| | веќе видена | слични

Брз и евтин колач од три состојки, нема печење, нема стоење до шпорет и може да ги направи и аматер. Што е најважно, секогаш успеваат.Еве што ви треба и како се прават: Поврзани вести на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет – колач без печење, совршен за горештините Торта „Мрзлива домаќинка” – смешно име, одличен вкус Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ледено уживање – Брз десерт во чаша
| | веќе видена | слични

Рецептот за овој лек е пронајден во стар манастир. Се користи против холестерол, триглицериди, масни наслаги на крвните садови, како и за долг животен век. Штити од срцев удар, инфаркт и тешки болести. 300 гр лук 1 кг лимони со кора кои се мелат Се ставаат состојките во 1,5 литри вода. Се мелат и лукот и лимоните пред да се стават во водата. Врие околу петнаесетина минути, па се трга од оган. Се става во тегла кога ќе се излади. Се зема на празен желудник, секој ден наутро, и тоа 25 дена. Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Направете вкусна компир салата со додаток јогурт. Ја прави мека, кремава и посебна. Ова е рецептот: Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат
| | веќе видена | слични

Десерт кој навистина ќе ви се допадне! Лесни чоколадни банана коцки, меки како снегулки! 1 прашок за печиво 2 лажици какао 4 лажици џем по желба 3 лажици масло 1 шолја шеќер 500 мл млеко 250 гр глатко брашно 2 кесички желатин 10 лажици вода 500 мл слатка павлака измиксана банана или екстракт од банана 3 обични јогурти 100 гр шеќер во прав Измешајте ги сите влажни состојки за кора, а потоа додајте ги сувите. Потоа сè измешајте и поделете ја смесата на 2 дела и испечете две кори. Задолжително користете хартија за печење. Кога ќе почнете да го подготвувате филот, прво подгответе желатин по упатството на кесичката. Разматете слатка павлака, додајте јогурт, шеќер и банана. Растопете го желатинот и додајте го во смесата. Филувајте ги корите, а по желба од горе ставете разматен шлаг. Изладете пред послужување. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома ...
| | веќе видена | слични

Ќе ве разлади подобро од сладолед! Се прави брзо, нема кора, туку само два фила кои одат еден преку друг, а вкусот долго ќе го памтите. 2 пудинга од чоколадо 1 л млеко 400 гр шеќер 2 степ сокови 2 шолји гриз Згответе два пудинга од чоколадо по упатството на кесичката (со литар млеко и околу 100 гр шеќер). Зготвената густа смеса ставете ја во длабока тепсија која претходно сте ја навлажниле со вода. Во 1 литар вода додајте 300 гр шеќер. Кога ќе зоврие, додајте 2 степ сокови, со вкус по желба, потоа полека додајте 2 шолји гриз. Кога ќе се зготви и згусни излејте ја смесата преку изладениот пудинг. Посипете од горе со трошки чоколадо и какао. Пред послужување добро изладете и уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 245 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 252 | | | веќе видена

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги ...
сите 88 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 211 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рецепт за здрав и енергичен доручек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: