Министерството за транспорт се оградува од чочекот - на прославата и двокатен автобус!(ВИДЕО)


Министерството за транспорт и врски денеска преку соопштение категорично се оградува од секаква активност и вклученост поврзана со информациите дека вчера за време на свеченото отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица била организирана музичка забава. „Сакаме да ве информираме дека ниту Министерството за транспорт и врски ниту друга државна институција не е организатор на каква било забава", се наведува во краткото соопштение. Вчера на социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види дека плех-музика влезе во еден од тунелите и заедно со дел од присутните со чочек го минуваа тунелот. Грчката компанија АКТОР која ја градеше автопатската делница од Демир Капија до Смоквица тврди дека тие ја организирале прославата. За Либертас велат дека сеизвинуваат ако ова било погрешно разбрано. Новинарката Јорданка Ивановска- Јоци објави дека скопскиот градоначалник Петре Шилегов испратил двокатен кинески автобус на отворањето на автопатот Демир Капија-Смоквица, истиот автобус на кој пристигнаа шампионите на ...
| | веќе видена | слични

1 Просто да ти е незгодно кога ги слушаш странците како го фалат Зоран Заев и Владата. Го слушам претседателот на Европскиот совет Доналд Туск како чувствувал „вистинска политичка волја за придвижување на евроатлантската интеграција“. И не е да те фаќа срам. Туку мене – страв ме фаќа. Оти, ми текнува како го фалеа и Никола Груевски сосе цела екипа во 2006 и 2007 година. Море млади технократи, реформатори, храбри… Па и првата официјална посета беше кај Ангела Меркел. И дојде април 2008 година. И Самитот на НАТО во Букурешт. Американскиот претседател Џорџ Буш веќе ни ја имаше честитано поканата за НАТО. И, другиот ден Грција стави вето. И сите што го фалеа Груевски се солидаризираа со Грција. И по инерција продолжија да го фалат до 2011 година. А Груевски кога виде дека нема абер од фалбите, затоа што ЕУ и НАТО не можат да го испорачаат тоа што го ветиле, сфати дека може да прави што сака. И ја врати земјата во античко доба. Што правиме ако ЕУ и НАТО, на толку фалби, повторно допуштат Грција да нѐ блокира? Е, ...
| | веќе видена | слични

Пратеничката Фросина Ременски на фејсбук ја коментира еуфоријата која се уште трае по објвувањето на веста дека автопатот Демир Капија-Смоквица беше пуштен со плех музика, а денеска во ист дух, со музика за чочек пратениците од ВМРО-ДПМНЕ влегоа на собраниската седница. -Еуфоријата по “чочекот во тунелот” не престанува. Дури и пратениците од опозицијаат не можат да се изнаслушаат, а да не заиграат на “казуј крчмо …” Прочитав дека, снимката била прегледана над 140.000 пати … Кога би се потсетиле само на разговорот во кој се договара провизија од 25% од Кинезите, токму за изградба на автопатот Демир Капија-Смоквица, оваа плех музика би ја слушале сите со текстот “Да не е многу бе Миле …” Верувам дека, “на Миле му текнало” да испрати музиканти, за да се зборува за музиката, а не за неговата композиција …, напиша Ременски на фејсбук, потсетувајќи на бомбата за договорената провизија.
| | веќе видена | слични

Тргна. Откако автопатот Демир Капија - Смоквица беше отворен со чочек, вчера свечено беше отворено триаголниче во Штип, вечерва свечено беше отворена и летната сезона во Охрид, со музика, сечење црвена лента и секако чочек.Ова не е автопат - викна Џафери нервозен денеска – пратениците на ВМРО-ДПМНЕ пуштаа чочек во Собрание, на седница(ВИДЕО)
| | веќе видена | слични
2 копии

„Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче“, пишува на фејсбук страната „Штипски Актуелности“, а се работи за пародија од отварањето на автопатот Демир Капија – Смоквица. Ќе ве насмее и расположи…
| | веќе видена | слични
3 копии

Портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски вели дека премиерот и делегацијата на ЕУ заминале пред вработените во Актор да се развеселат и да заиграат чочек во тунелот, пренесува Република.Музичарите што ги ангажирал Актор и чочекот во тунелот не биле дел од официјалното сценарио на отворањето на автопатот Демир Капија – СмоквицаВИДЕО„Официјалниот настан беше организиран од Делегацијата на ЕУ (ДЕУ) во нашата земја и од Министерството за транспорт и врски (МТВ), на кој покрај премиерот, беа поканети и висока владина делегација, директорот на DG NEAR, дипломатскиот кор, а во официјална посета беше и грчкиот министер за транспорт и врски. Во ниту еден дел од официјалното сценариото не постои таков тип на одбележување какво што споменувате во вашето прашање. Таков настан не е организиран од официјалниот организатор", вели Бошњаковски за Република.Тој додава дека премиерот и владината делегација заминале веднаш по завршувањето на официјалниот дел од настанот помеѓу 13:30 и 14:00, кога заминаа ...
| | веќе видена | слични

Кога може на автопатот Демир Капија – Смоквица, зошто да не може и на триаголничето во Штип… (видео – Фејсбук група Штипски Актуелности
| | веќе видена | слични

Македонисти кои добро ги познаваат македонските дијалекти тврдат дека гледачот кој се јавил во програма на телевизијата 1тв е обид за спин и убедување на македонската јавност дека владата нема никаква одговорност за чочекот што беше одигран за време на отворањето на автопатот од Демир Капија до Смоквица. Видеото кое го објавија голем дел од медиумите за лингвистите е срамен обид да се манипулира со јавноста за да се заштити нарушениот имиџ на владата која доби силни критики за блех музиката и за изиграните ора за време на отворањето на автопатот. Секој што добро го познава македонскиот јазик може да препознае дека се работи за Скопјанка која се обидува да звучи како жителка на Тиквешијата но внимателно слушање на аудиото открива дека се работи за обид за медиумска измама, тврдат дијалектолози кои добро за познаваат оваа материја. Во својата изјава гледачката користи два збора “казвате” и “хубав” кои што се бугарски зборови а кои воопшто не ги користат жителите на централна Македонија. Овие два збора не ги ...
| | веќе видена | слични

Само за приказ сме. Дефинитивно после вчерашниот резил, Европска Унија ќе посака да се скрие од нас како змијата што ги крие нозете.  Трубачите, чочекот, кршење става, играње оро во тунел не беа доволни, таа радост неможеше да се сокрие, па заиграа и полицајците на автопат. Несомнено е дека сме експерти како да бидеме мета и главна тема на муабет сите хумористични вести кои ги има во светот, како и совршена прилика до сите сатирични експерти.  Автопатот кој вчера и официјално го пуштија во употреа, Демир Капија - Смоквица, дефинитивно треба да си го добе и своето име, „Хумор и Сатира“, кога веќе и тунелот има име „Чочек“ да го преименуваме секундарно и автопатот.  Клипчето беше споделено на „Ѕид на сообраќајниот срам“ на Фејзбук. Очигледно е дека вчера насекаде имало трубачи и се играле ора низ целиот ново отворен автопат!   
| | веќе видена | слични

Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче во Штип. Шегите не престануваат, погледнете го урнебесот објавен на Штипски актуелности. Извор: Штипски актуелности
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерството за транспорт се оградува од чочекот - на прославата и двокатен автобус!(ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: