Скријте ги децата, Ирод е во градот

Околу 1.000 жени од невладини организации, политичарки и уметници, вчера на протести пред Кривичниот суд го искажаа својот револт поради немилиот настан, каде што 40-годишна жена осомничена во случајот „Пајажина“ го загуби своето неродено дете по обилно крвавење во истражниот затвор Шутка. „Пуштете ги дома“, „Дајте си оставка“, „Е, ова е насилно прекинување бременост“, „Едукација на судии - престој во Шутка“, „Стоп за тортура на бремени жени“, „Скријте си ги децата, Ирод е во градот“, „Кој ќе одговара“?, со вакви пораки, транспаренти, викања и свирежи, околу 1.000 жени од невладини организации, политичарки и уметници, вчера на протести пред Кривичниот суд го искажаа својот револт поради немилиот настан, каде што 40-годишна жена осомничена во случајот „Пајажина“ го загуби своето неродено дете по обилно крвавење во истражниот затвор Шутка. По предвреме прекинатата бременост и задоцнетите реакции на надлежните институции, ниту судиите задолжени за случајот, ниту лекарите кои сметаат дека ова е фетус, а ...
| | веќе видена | слични

„Демохристијански лицемери“, „Пуштете ги дома“, „Скријте ги децата - Ирод е во градот“, извикуваа околу илјада жени на вчерашниот протест пред Основниот суд Скопје 1, организиран од повеќе женски организации за да го изразат својот револт кон институциите откако една од осомничените во случајот „Пајажина“ го загуби своето бебе. Покрај претставничките на невладините организации, на протестот присуствуваа и пратеничките на СДСМ и на Нова демократија. Според нив, оваа трагедија не е само лична и семејна, туку е и трагедија и срам за македонската држава и за нејзината власт. Организациите на жени апелираа судот да земе предвид дека во притвор се држи мајка на малолетни деца со здравствени проблеми и човек со неколку бајпаса. - Судиите имаа можност да применат друга мерка и да спречат еден ваков грозоморен чин затоа што меѓу тие што ја одредија мерката притвор има и жени и мајки. Нивната одлука придонесе да се загуби еден живот, а иронично е што во исто време Владата води кампања против абортусот. Можеме само да ...
| | веќе видена | слични

„Скријте си ги децата - Ирод е во градот“, „Стоп за тортура врз бремени жени“ и „Демо(ни)христијани, убивте дете - каква Ви е совеста ако ја имате“ се дел од пораките на транспарентите што вчера попладне беа регистрирани на протестот пред Основниот суд Скопје 1. Здруженија на жени, невладини организации, парламентарки, уметнички - го изразија својот револт и незадоволство од одлуката на судот да смести бремена жена во притвор, случај што се претвори во трагедија откако притвореничката го изгуби бебето во вториот месец од бременоста. Тие побараа оставка од претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделкова. Меѓу протестантите беа и блиски на притворените во „Пајажина“, кои бараа нивно ослободување. Поддршка на протестот, на кој присуствуваа стотина граѓани, дадоа претставниците на „Граѓани за европска Македонија“ (ГЕМ). „Притворот не смее да се користи како казна, недозволиво е да се изрекува колективна казна за личности што имаат здравствени проблеми. Друга жена, која, исто така, е мајка, има ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скријте ги децата, Ирод е во градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: