Чудо на природата: Скриена плажа на љубовта


Да не била вревата која брановите ја прават кога удираат во нежниот песок на плажата, луѓето најверојатно не би го ни забележале ова скриено чудо на природата. Сместена на само неколку метри под земјата, плажата на Мариетските Острови секако е една од егзотичните дестинации кои ќе сакате да ги посетите. Мариетските Острови се сместени во близина на Пуерто Валјарте во Мексико. Се верува дека островите настанале пред неколку векови како последица на вулканска активност во таа област. Во почетокот на 20-тиот век мексиканската влада ги искористила тогаш напуштените острови за да спроведува воени тестирања. По години истражувања и напори да ги заштитат островите, научниците на чело со Жак Кустом, успеале да ги убедат властите на Мексико островите да ги прогласат за национален парк и да го забранат риболовот, ловот и било каква штетна активност. До денешен ден островите се ненаселени и единствено некои превозници на бродчиња носат туристи за одблизу да им се восхитуваат на природните убавини на ова поднебје. Иако ...
| | веќе видена | слични

Плажата на љубовта е толку неверојатна, да многумина не можат да поверуваат дека такво место воопшто постои на планетава. Да не беше шумот од брановите кои удираат во песокот, луѓето веројатно не би го приметиле ова скриено чудо на природата. Сместена е на неколку метри под земја на островите Мариета во близина на Пуерто Ваљарте во Мексико. Се верува дека овие острови настанале пред неколку векови, поради вулканските активности во областа. На почетокот на 20. век владата ги користела, тогаш напуштените острови за да спроведува воени тестирања. После години истражувања и напори за да ги заштитат островите, научниците, на чело со Жак Кустом, успеале да ги убедат властите, островите да бидат прогласени за национален парк. Островите не се населени и единствено некои превозници со бродчиња превезуваат туристи, за одблиску да ја видат оваа убавина. Иако големите експлозии и бомбардирања со години и штетеле на флората и фауната на овој тропски рај, некои велат дека токму тие воени тестирања се „заслужни“ за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чудо на природата: Скриена плажа на љубовта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: