Апсење во скопски трговски центар, жртва наместила изнудувачи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица за сторено кривично дело – Изнуда од член 258 став 2 во врска со став 1 и во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот законик. Обвинетите, заедно со уште едно лице кое е недостапно на органите на прогонот и по кое е распишана потерница, на 14.12.2018 година во еден трговски центар во Скопје со умисла се обиделе да присилат оштетено лице да им даде 10.000 евра. Притоа дејствувале како група, со намера да прибават противправна имотна корист и употребиле сериозна закана по животот на оштетениот. Имено, обвинетите неколку дена претходно телефонски го контактирале оштетениот и го принудиле на средба на која агресивно се однесувале и упатувале закани по неговиот и по животот на членовите на неговото семејство, барајќи да им исплати 10.000 евра. Оштетениот се согласил да се сретне со нив на 14.12.2018 година во еден трговски центар и да им ги даде парите, но намерата ја пријавил во полиција од каде му биле дадени обележани банкноти. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица за сторено кривично дело изнуда поради тоа што во скопски трговски центар на 14 декември минатата година со умисла се обиделе да присилат оштетено лице да им даде 10.000 евра. Двајцата обвинети, заедно со уште едно лице, кое е во бегство, дејствувале како група со намера да изнудат пари и употребиле сериозна закана за животот на оштетениот. Како што информираат од Обвинителството, обвинетите неколку дена претходно телефонски му се јавиле на оштетениот и го принудиле на средба на која агресивно се однесувале и упатувале закани за неговиот и за животот на членовите на неговото семејство барајќи да им исплати 10.000 евра. Оштетениот се согласил да се сретне со нив на 14 декември 2018 година во еден скопски трговски центар и да им ги даде парите, но намерата ја пријавил во полиција, од каде што му биле дадени обележани банкноти. Групата се упатила на договорената средба и пред трговскиот центар се раздвоиле. На оштетениот му пристапил еден од ...
| | веќе видена | слични

Сериозни закани по живот трпел скопски граѓани на кој две девојки и лица од Скопје му се закажувале и се обидувале да изнудат илјадници денари од него. Денеска притворот на осомничените за рекет е продолжен од страна на скопското обвинителство. Имено, според информациите на надлежните, осомничените со умисла се обиделе да го присила оштетениот да им даде 10 000 евра а и му упатиле сериозни закани по животот. „Обвинетите неколку дена претходно телефонски го контактирале оштетениот и го принудиле на средба на која агресивно се однесувале и упатувале закани по неговиот и по животот на членовите на неговото семејство, барајќи да им исплати 10.000 евра“, соопштуваат од ОЈО од каде додаваат дека оштетениот ги изграл на тој начин што се согласил на она што го барале , да се сретнат во трговски центар каде ќе им ги даде парите но сепак тој се тоа го пријавил во полиција од каде му биле даде обележани банкноти.. Како што информираат од ОЈО на оштетениот му се пристапил еден од обвинетите, додека другите го чекале во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 300 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објавува факти на денот:Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.ЈО молчи и не отвора постапка ...
сите 488 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 97 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 156 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 598 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апсење во скопски трговски центар, жртва наместила изнудувачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: