Се решава долгогодишниот проблем на жителите на Ќерамидница


Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, денеска /03.07.2017 година, понеделник/ извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација што се гради по дел од улицата број 513 во населбата Ќерамидница, што води кон Скопски саем, во општината Гази Баба. - Денеска присуствуваме на почетокот на изградбата на атмосферска канализација од Дојрана до реката Вардар и од поранешен Пролетер до реката Вардар. Оваа атмосферска каализација се прави затоа што имаме две црни точки или две критични точки што се јавуваат при обилни дождови, односно едната е кај Дојрана, а другата е на булеварот Александар Македонски меѓу Континенрал и семафорите кај Автокоманда. Со изградбата на овој атмосферски колектор практочно ќе се заокружи колекторскиот систем од Дојрана па се до Вардар и од Пролетер до реката Вардар. Должината на овој зафат е 550 метри, а рокот за изградба е 60 дена. Инвеститорот на проектот е ЈП „ Водовод и канализација “ и ...
| | веќе видена | слични

Скопски Раштак при два водоводи, еден месец, живее без вода. На стариот водовод има дефект, а новиот, чиј краен рок за завршување беше 1 јуни, сè уште се гради. За потребите на жителите ЈП „Водовод и канализација“ испраќа по две цистерни дневно. Општина Гази Баба вели дека се работи на поправка на дефектот на стариот водовод. „ Во моментов има посериозен дефект на филтер станицата за прочистување на водата. Делот е веќе порачан од Израел оти го само таму. Ветено е од нивна страна дека делот ќе биде испорачан за 15 дена“, рече Емилија Кипровска, портпарол на Општина Гази Баба. Делот од филтер станицата што е во дефект, бил дотрајан. Борис Трајковски, претседател на месната заедница Раштак вели дека делот е потрошен материјал и често се менува. „Овој дел се користеше сигурно веќе десет години и веќе беше амортизиран. Тој е клучен за прочистување на водата. Сега водата место низ два, минува само преку еден филтер и не е за пиење. Може да се користи како техничка вода, а за готвење и за пиење ’Водовод’ ни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Населеното место Булачани кое има повеќе од 400 домаќинства со околу 1200 жители секое лето се соочува со големи проблеми во водоснабдувањето. Водоснабдувањето на Булачани се врши преку два одвоени водоводни системи. Еден од системите, со одлука на советот на општина Гази Баба од 2010 година е предаден на управување и стопанисување на ЈКП Гази Баба 2007. На прес конференција денеска Борче Георгиевски, претседател на ОО СДСМ Гази Баба изјави дека вториот водоснабдителен систем, каде , никогаш не е ставен во функција иако неколкупати беше ветувана изградба на нова секундарна мрежа, изградба на шахти и поставување на водомери. „Токму поради нефункционалноста на вториот систем, во овој дел на Булачани, преку 200 домаќинства и преку 600 жители секое лето се соочуваат со недостиг на вода за пиење. Поради намалениот доток во системот, старата и нефункционална водоводна мрежа, лошото менаџирање на Јавното комунално претпријатие и лажните ветувања на градоначалникот Тони Трајковски, жителите од овој дел на Булачани ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација што се гради по дел од улицата број 513 во населбата Ќерамидница, што води кон Скопски саем, во општината Гази БабаГрадоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација што се гради по дел од улицата број 513 во населбата Ќерамидница, што води кон Скопски саем, во општината Гази Баба.-Денеска присуствуваме на почетокот на изградбата на атмосферска канализација од Дојрана до реката Вардар и од поранешен Пролетер до реката Вардар. Оваа атмосферска каализација се прави затоа што имаме две црни точки или две критични точки што се јавуваат при обилни дождови, односно едната е кај Дојрана, а другата е на булеварот Александар Македонски меѓу Континенрал и семафорите кај Автокоманда. Со изградбата на овој атмосферски ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски заедно со градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и директорот на ЈП „Водовод и канализација“ Александар Атанасов извршија увид во градежните работи на новата атмосферска канализација на дел од улицата број 513 во населба Керамидница. Како што соопшти општина Гази Баба, изградбата на атмосферска канализација од Дојрана до реката Вардар и од поранешен Пролетер до реката Вардар започна и се прави поради двете критични точки што се јавуваат при обилни дождови, од кои едната е кај Дојрана, а другата е на булеварот „Александар Македонски“ меѓу хотелот „Континентал“ и семафорите кај Автокоманда. Со изградбата на овој атмосферски колектор ќе се заокружи колекторскиот систем од Дојрана до реката Вардар и од Пролетер до Вардар. Должината на овој зафат е 550 метри, а рокот за изградба е 60 дена.Инвеститорот на проектот е ЈП „Водовод и канализација“ и за неговата реализација се издвоени околу 25 милиони денари, а на терен работат екипите на БАУЕР БГ. Поради ...
| | веќе видена | слични

На овој потег започна изградбата на атмосферска канализација од Дојрана до реката Вардар и од поранешен Пролетер до реката Вардар. Оваа атмосферска канализација се прави поради двете критични точки што се јавуваат при обилни дождови, од кои едната е кај Дојрана, а другата е на булеварот Александар Македонски меѓу Континентал и семафорите кај Автокоманда. Со изградбата на овој атмосферски колектор ќе се заокружи колекторскиот систем од Дојрана па се до р. Вардар и од Пролетер до р. Вардар. Должината на овој зафат е 550 метри, а рокот за изградба е 60 дена. Инвеститорот на проектот е ЈП „Водовод и канализација“ и за неговата реализација се издвоени околу 25 милиони денари, а на терен работат екипите на БАУЕР БГ. Ги информираме граѓаните дека поради градежните работи коишто се одвиваат на улицата број 513 , којашто минува низ населбата Керамидница и води кон Скопскиот саем, сообраќајот е затворен и им порачуваме на учесниците во сообраќајот да се придржуваат на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 23 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се решава долгогодишниот проблем на жителите на Ќерамидница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: