Скопската обиколница утре повторно отворена за сообраќај

2 копии

Скопската обиколница, која од понеделникот беше затворена за сообраќај поради снимање филм, утре повторно ќе биде ставена во употреба, соопшти доцна попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). „Во името на продукциската куќа „Шик филмс“ (Chic films) и „Мануфактура продукција“, во согласност со временската прогноза со која се најавува дожд, ве известуваме дека обиколницата околу Скопје во текот на утрешниот ден (10 септември 2015 година) повторно ќе биде ставена во употреба на граѓаните на Република Македонија“, стои во информацијата на АМСМ. Поради снимањето на францускиот филм, скопската обиколница треба да биде затворена за сообраќај од 7 до 28 септември, во периодот од 7 до 19 часот. Затворањето на обиколницата, за потребите на филмот, денеска беше тема на препукување меѓу опозицискиот СДСМ и Министерството за транспорт и врски.
| | веќе видена | слични
21 копии

Поради снимање на францускиот филм „А Фонд“, скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај во двете наредни работни седмици (од 14-ти до 18 септември и од 21-ви до 25 септември), како и на 28 септември, соопшти Автомотосојузот на Македонија по известувањето од продукцијата „Мануфактура“. Привремената измена на режимот на сообраќај на обиколницата на Скопје ќе важи од 7 до 19 часот во секој од наведените датуми.
| | веќе видена | слични

Скопската обиколница од утре и во наредните две работни недели ( од 14-ти до 18 септември и од 21-ви до 25 септември) ќе биде затворена за сообраќај, соопштија од Автомотосојузот на Македонија по известувањето од продукцијата Мануфактура . Привремената измена на режимот на сообраќај на обиколницата на Скопје ќе важи од 7 до 19 часот во секој од наведените датуми.
| | веќе видена | слични

Од утре во 7 часот скопската обиколница повторно ќе биде затворена за сообраќај поради снимањето на францускиот филм „А Фонд“. Поради добрите временски услови, а согласно Одобрението од Министерство за транспорт и врски, оваа недела секој работен ден од 07 до 19 часот обиколницата ќе биде затворена и целиот сообраќај ќе се пренасочува низ центарот на Скопје. Ваквиот режим на сообраќај ќе трае до 28 септември, освен ако нема одлагања поради тоа што неделава дождот два дена го запре снимањето и обиколницата беше отворена за сообраќај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози. Согласно Одобрението 11-уп-87/4 од Министерство за транспорт и врски од 03.09.2015г. и известувањето од Мануфактура продукција известуваме дека за потребите за снимање на филм се воведува времена измена на режим на сообраќај на Делница 3 Автопат 2, кл.„Хиподром“-кл.„Сарај“ (Скопска обиколница) за период на следниве датуми: 14.09.; 15.09.; 16.09.; 17.09.; 18.09.; 21.09.; 22.09.; 23.09.; 24.09.; 25.09.; и 28.09.2015 година од 07:00 до 19:00 часот за секој од наведените датуми. Од АД Гранит известуваат дека поради изведување на градежни работи од 01.09.2015 до 30.11.2015 државниот пат А3 делница Битола - Макази , фаза 1-ва од клучката кај бензинската Лукоил до клучката за с. Ротино, ќе биде затворена за сообраќај, а сообраќајот ќе се пренасочува по стариот пат Битола - Ресен. Пренасочувањето ќе биде обележано со соодветни сообраќајни знаци, согласно на Основниот сообраќаен проект за времен режим на сообраќај. Од ГЕИНГ известуваат дека за ...
| | веќе видена | слични

Скопската обиколница од клучката Хиподром до клучката Сарај ќе биде затворена целата следна работна недела, односно од понеделник до петок од 7 до 19 часот, поради снимањето на филм, потсетува АМСМ. Во извештајот што го испрати овој сојуз се вели дека денеска сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Поради градежни работи кои од 01.09.2015 до 30.11.2015 ќе ги врши АД „Гранит“ на државниот пат А3 делница Битола - Макази, фаза 1-ва од клучката кај бензинската Лукоил до клучката за с. Ротино, ќе биде затворена за сообраќај, а сообраќајот ќе се пренасочува по стариот пат Битола - Ресен. Пренасочувањето ќе биде обележано со соодветни сообраќајни знаци, согласно на Основниот сообраќаен проект за времен режим на сообраќај. Од ГЕИНГ известуваат дека за потребите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сакаме да заборавиме на постпродукција и 3Д, туку да се снима вистински, во реално време. Имаме специјален систем за снимање возење мотор во живо со голема брзина, а притоа да се запазат сите мерки на безбедност. Им се заблагодарувам на целата земја, на Владата и на македонскиот народ. Главната работа е дека имаме многу добра соработка. Незвозможната мисија ја направивме возможна, изјави режисерот Бенаму,кој е познат по филмот „Бејбиситинг“. Од Македонија во снимањето на филмот ќе бидат вклучени 180 статисти и над 280 возачи за сцените со метеж од автомобили. Продуентот Сашо Павловски од македонската продукција „Мануфактура“ истакна дека од почетокот Македонија учествува со сценографија и костимографија, а француската екипа веќе побарала и светло така што, рече тој, се отвора повеќе простор за директно учество на македонска екипа. – Учеството се проширува и во снимателскиот дел – ќе има двајца или тројца директори на фотографија од Македонија кои ќе работат како асистенти на главниот снимател. За овие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмот почна да се снима во понеделникот, од кога обиколницата беше затворена за движење на возила. Поради неповолната временска прогноза, екипата утре, како и денеска, нема да снима и автопатот ќе биде во употреба за сообраќај за граѓаните. /МИА
| | веќе видена | слични
20 копии

Обиколницата околу Скопје денеска повторно ќе биде отворена за сообраќај поради најавата за дожд, информира македонската продукција Мануфактура во име на продукцијата од Франција Шик филмс која таму го снима филмот А Фонд . Филмот почна да се снима во понеделникот, од кога обиколницата беше затворена за движење на возила. Поради неповолната временска прогноза, екипата денеска нема да снима и автопатот ќе биде во употреба за сообраќај за граѓаните.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопската обиколница утре повторно отворена за сообраќај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: