Таксиметрите и отчукуваат на владата

Таксистите излегоа пред владата да си ги побараат своите права и да ги решат маките со „дивите“ колеги. Околу 300 такси-возила од Синдикалната организација на таксисти при регионалната комора, вчера го блокираа булеварот Илинден пред владата барајќи средба со владини претставници со кои заеднички би се обиделе да го решат хаосот во такси-превозот. Компаниите „Плава лагуна“, „Старо Водно“, „Елит“, „Делукс“, „Панорама“, „Плус комерц“, „Вардар“, „Експрес“ и „Пролет“ бараат од Министерството за финансии, владата и од Град Скопје да се најде решение за дивите таксисти, заостанатите долгови, блокираните сметки и недоволниот број такси-станици. Нивните возила ќе останат пред влада се додека не се оствари средба со владин претставник. Таксистите пред два дена се сретнаа со градоначалникот Коце Трајановски, кој им ветил дека ќе направи се што е во негов домен. - Бидејќи во изминативе денови не дојде до средба со владини претставници, ние се одлучивме на протест. Се надеваме дека ќе бидеме примени. Нашиот ...
| | веќе видена | слични

Владата сака да умре таксито Компаниите "Панорама", "Пролет", "Експрес", "Плус комерц" и други членки на Здружението вчера протестираа пред владината зграда, со цел државата да им ги отпише старите долгови Отпишување на старите заостанати долгови таксистите од здружението "Плава Лагуна" вчера побараа и од пред Влада. Околу 500 такси-возила на компаниите "Панорама", "Пролет", "Експрес", "Плус комерц" и другите фирми членки на синдикалното здружение протестираа пред владината зграда, со цел да добијат одговор од државата за решавање на натрупаните проблеми. "Владата сака да умре такси-превозот на нашите компании кои 30 години го вадат лебот од оваа работа. Е тоа нема да $ го дозволиме, па макар овде да стоиме и со денови. Никој не ги гледа полицајците, пожарникарите и затворениците што во слободните викенди возат такси на диво и ни го земаат ќарот. Нив треба да ги решат, а не нас", коментираат таксистите, кои од 10 часот утрото го блокираа булеварот пред Влада. Марјан Спасески, претседател на здружението на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таксиметрите и отчукуваат на владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: