И посебните деца можат и умеат ако општеството им даде услови


Втор камп на родители и деца со посебни потреби ќе се организира од денеска до понеделник во Паркот на жената борец, каде што три дена родителите ќе ги анимираат политичарите за потребите на овие лица на кои им е потребна поголема системска поддршка и измени на низа закони за унапредување на нивните права. Повеќе од 30 здруженија на лица со посебни потреби од различни категории на попреченост во изминатиов период се здружија во иницијативата „5 до 12“ и ја реализираат најавената поширока активност за остварување на нивните барања, а викендов по вторпат ќе кампуваат. Главната цел на иницијативата е „5 до 12“ е изедначување на правата на лицата со посебни потреби. Собрани над 30.000 потписи По првиот камп беа собрани над 30.000 потписи во книгите за поддршка од граѓаните од речиси сите градови во Македонија, а на вториот камп ќе се организираат и низа работилници и активности за децата со посебни потреби. Сузана Стојановска од иницијативата „5 до 12“ побара поддршка од сите сограѓани и ги повика да дојдат ...
| | веќе видена | слични

Организацијата на Скопје Стрит Фестивал ги вклучува децата во својата програма, но она што е за пофалба е намерата оваа година во програмата да бидат вклучени и децата со потебни потреби. Децата со посебни потреби можат да бидат активни учсници на овој настан кој ќе се одржи по петти пат во Градски Парк, на 9-10 Јуни. Оваа година се очекува поставување на шест стејџа: графити, денс, стрит бол, музички, стрит базар, и едукативен. Отворените повици за учество на децата и младите се однесува на : 1. Денс стејџ (1 на 1 натпревари во Freestyle брејкденс и хип хоп) 2. Стрит Базар (изработка на накит или други занаетчиски производи – 2 штанда се слободни) 3. Музички (10 минутен настап на главен музички стејџ – поп, рок, џез изведби) Пријавувањето е во тек.
| | веќе видена | слични

Иницијативата „5 до 12“ го заврши вториот камп за поддршка на лицата со посебни потреби и нивните семејства со пораката дека борбата ќе продолжи до остварување на конечните цели. Велат дека е во тек дефинирање на барањата за законски измени и за подзаконски акти со кои очекуваат да се унапреди животот на лицата со посебни потреби и кои ќе ги достават до Собранието и до идната влада. Тие ги повикаа политичарите да ги посетат и да ги слушнат нивните барања кои родителите досега во разни пригоди неколку пати ги доставија до надлежните институции и ресорните министерства. Права и по 26-годишна возраст На вториот камп поддршка дадоа повеќе од 30 здруженија на родители на деца со посебни потреби од цела Македонија, сплотени во иницијативата „5 до 12“. За време на трите дена оние што кампуваа постојано имаа поддршка од други родители кои доаѓаа да поминат дел од времето во кампот, ги посетија и неколку невладини организации, а партијата СДСМ викендов испрати соопштение дека идната реформска влада ќе ги унапреди ...
| | веќе видена | слични

Вчерашниот дожд ни дојде како освежување и да им докажеме на сите дека покрај сѐ ќе останеме тука и ќе се бориме докрај. Не бараме ништо повеќе туку нашите најмили да бидат еднакви со останатите, бидејќи ако се создадат услови за нив можат да постиг Вчерашниот дожд ни дојде како освежување и да им докажеме на сите дека покрај сѐ ќе останеме тука и ќе се бориме докрај. Не бараме ништо повеќе туку нашите најмили да бидат еднакви со останатите, бидејќи ако се создадат услови за нив можат да постигнат многу рекоа родителите на децата со посебни потреби. Семејства од иницијативата „5 до 12“ вчера поставија камп во паркот „Жена Борец” спроти Собрание целата им е да ги видат политичарите и надлежните и да ги слушнат нивните проблеми. Бараат стручен кадар во центрите за деца со попреченост во развојот, квалитетна терапија, вклученост во образованието, како во и центрите каде нивните деца би биле сместени по нивната смрт. За да им се олесни начинот на живот бараат ...
| | веќе видена | слични

Родителите на децата со посебни потреби, денеска го дочекаа првото утро под отворено небо, откако вчера поставија камп во паркот Жена борец. Тие велат дека остануваат да кампуваат се до исполнувањето на нивните барања и очекуваат политичарите да ги исполнат своите ветувања. Овој пат во кампот се предвидени најразлични дневни активности и работилници со цел да се покаже дека ако им се создадат услови и можности и децата со посебни потреби можат и умеат.
| | веќе видена | слични

Независно од ладното време и врнежите од дожд, децата со посебни потреби и нивните родители ја поминаа ноќта во шаторите поставени пред Собранието. Тие велат дека не се откажуваат од нивните барања за подобрување на животот на децата. Според нив, освен некои невладини здруженија, ниту еден од политичарите не ги посети. Децата со посебни потреби и нивните најблиски ќе продолжат да бидат во шаторите до утре попладне. Тие бараат измени на Законот за социјална и здравствена заштита, со цел на децата да им се обезбедат подобри услови во образовниот и во здравствениот систем. Од СДСМ велат дека ги поддржуваат нивните барања и очекуваат барањата и официјално да се поднесе во новата Влада. Од партијата на Заев велат дека со Закон ќе овозможат формирање на предучилишни центри за децата со посебни потреби, во кои ќе работат специјални воспитувачки. Вјолца Алити
| | веќе видена | слични

СДСМ ја поддржува граѓанската иницијатива „5 до 12“ за унапредување на квалитетот на живот на лицата со попреченост и на нивните родители.„Очекуваме барањата и официјално да бидат доставени до новата реформска влада којашто сите проблеми на граѓаните ќе ги решава низ интегративни политики со сите заегнати страни, за проблемите со кои тие се соочуваат и начините на справување со нив. Новата реформска Влада ќе воспостави системски решенија што вистински ќе одговорат на предизвиците со кои се соочуваат лицата со попреченост“, најави СДСМ во соопштение.Според партијата, целта е државата да ги вклучи во општеството лицата со попреченост, тргнувајки од нивните сопособности, а не како што се третирани, според она што не го можат.Во соопштението се додава дека ќе ги реорганизираат и дневните центри за лицата со попреченост, а во нив ќе бидат ангажирани сите потребни стручни лица кои ќе им помагаат- дефектолог, логопед, социјален работник, психолог, медицинска сестра, негувателка.
| | веќе видена | слични

И покрај поддршката од политичките партии и над 30.000 граѓани, родителите на деца со пречки во развојот повторно ги поставија шаторите во паркот „Жена борец“. Следните два дена ќе ги поминат под отворено небо, со цел да испратат порака дека тие не отстапуваат од своите барања и очекуваат политичарите да ги исполнат ветувањата за измените во законите кои родителите ги бараа.
| | веќе видена | слични

Лицата со посебни потреби и нивните роднини по втор пат се сместија во шатори пред Собранието за да побараат од новата Влада да им обезбеди подобри услови и подобар живот. За ова, граѓанската иницијатива „5 до 12“ бара одредени законски измени, а најитните се оние во образовниот систем. „Нашиот фокус е околу образовниот систем, за социјалната заштита, здравствената заштита и други области. Како прво, немаме редовно образование за лица со оштетен вид. Немаме доволно машини, немаме соодветни книги, немаме дактилни личности кои ќе го ја олеснат образовниот систем на овие лица“, рече Суарет Алшат, граѓанската иницијатива “5 до 12”. Родителите на децата со посебни потреби ги објаснуваат тешкотиите што ги имаат во нивниот секојдневен живот. „Сакам да му покажам на целиот свет дека ние тука во Македонија немаме центар ниту училиште, ништо немаме за овие деца. И овие деца се дел од овој свет, и треба да ги поддржат, бидејќи државата не ги поддржува. Освен Бог и родителите, овие деца немаат некој друг“, вели Сејхан ...
| | веќе видена | слични

Дваесетина лица со посебни потреби и нивните семејства од иницијативата „5 до 12“ утрово поставија камп во паркот Жена Борец спроти Собрание, со порака дека се тука за да ги видат политичарите и надлежните и да ги чујат нивните проблеми. Ова е втор пат лицата со посебни потреби и нивните семејства да кампуваат спроти Собрание. Кампот за прв пат го поставија минатиот месец и најавија дека секој месец на 20-ти ќе излегуваат и кампуваат сè додека не бидат исполнети нивните барања за законски измени со кои овие луѓе полесно ќе ги остварат своите права. Сузана Стојановска, од здружението за лица со Даунов синдром „Трисомија 21“, мајка на дете со Даунов синдром, вели дека овој пат има многу повеќе здруженија на лица со посебни потреби што им даваат поддршка и дека засега никој од политичарите сè уште не ги посетил. „Засега е мирно, никој сè уште не не посети. Но, очекуваме дека до понеделник повторно ќе дојдат политичарите да ги чујат нашите проблеми, како што беше минатиот пат. Овој пат имаме поддршка од многу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 140 | | | веќе видена

Мухамед Красниќи алијас командант Малишева на својот Фејсбук профил им честиташе на напаѓачите на екс министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристевски кои се ...
сите 286 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И посебните деца можат и умеат ако општеството им даде услови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: