Скопје - Со патарини низ центар за чист град

Ако треба да се воведе наплатна зона за влез на возила во строгиот центар на Скопје, за да се намали метежот во сообраќајот и да се подобри еколошката состојба на градот, тоа би бил опфатот на големиот ринг. Прстенот што е исцртан со улиците Свети Климент Охридски, Мито Хаџивасилев-Јасмин, Кочо Рацин, ВМРО, Даме Груев и Војвода Васил Аџиларски би можел да функционира со наплатни рампи, по примерите на Осло или Лондон. Ова решение го нуди предлог-планот за одржлив транспортен систем во главниот град, кој го изработи професорски тим од отсекот за сообраќај и за транспорт при битолскиот Технички факултет и секторот за сообраќај на Град Скопје. Предлогот за наплата на таканаречена екотакса во Скопје би значело дека во иднина централното градско подрачје ќе може да се затвори за сообраќај и во него да се влегува со сопствено возило само преку рампи и со плаќање одредена сума. Како што се вели во планот, искуството од други европски градови покажало дека со наплата на такса, пред се, се намалуваат патувањата низ ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 309 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 256 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Со патарини низ центар за чист град

Од:
До кого (е-маил):
Порака: