Скопје - Скопјани ќе ја шетаат земјава

Втора година по ред скопјани ќе можат да го искористат летото за да патуваат на еднодневни тури низ Македонија и да посетат градови и села, кои се дел од туристичката понуда на земјава. Прошетките се дел од Скопското туристичко лето (СТЛ), кое од лани почна да се организира со цел да ја збогати понудата на содржини за граѓаните во време на летниот период, кога обично сите случувања замираат. За една година, во турите учествувале околу 2.000 посетители од Скопје, а се реализирале околу четириесетина еднодневни излети, што за организаторите е поттик и летово да продолжат со истото темпо. - Од јуни 2010 година, кога стартуваше СТЛ во програмата поминаа околу 2.000 патувачи од разни возрасти. Нашиот најмал патник има околу шест години, а највозрасните не ги бележиме, не е баш пријатно да се прашуваат луѓето за години, особено ако се над осмата деценија. На наше големо задоволство е констатацијата дека меѓу патувачите имаме многу млади луѓе кои со нас ги запознаваат природните, културните и традиционалните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 156 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 281 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Скопјани ќе ја шетаат земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: