Позната деталната програма за годинашниот Скопје Синема Сити

9 копии

Од 15 – 19 јуни годинава во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Фестивалот се отвора со филм за Крафтверк, односно „Поп Арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Фестивалот пред се сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај Крафтверк, истата вечер следи и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“, се вели во соопштението до медиумите. Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката „1959- годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“ за куриозитет да биде денот посветен на најголемите џез пејачки почнувајќи од Ејми Вајнхаус, (ЕјмиВајнхаус: Со свои зборови), Кралиците на џезот: радоста и болката на џез дивите (Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, ...
| | веќе видена | слични

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“, кој ќе се одржува од 15 до 19 јуни во Кинотека на Македонија, ќе се отвори со филмот „Поп арт“, посветен на легендарниот германски состав „Крафтверк“, односно целиот фестивал е посветен на овој бенд. Бидејќи фестивалот пред сѐ сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер ќе следува и филмот за Жан Мишел Жар, „Патешествие низ електронската музика“.Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката: „1959 - годината што го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“. Потоа следуваат филмовите „Ејми Вајнхаус: Со свои зборови“, „Кралиците на џезот: радоста и болката на џез-дивите“ во кои се раскажува за Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, Пеги Ли, Сара Вон, а џез-приказната ќе заврши со филмот за кралицата на џезот, Ела Фицџералд, „Причина за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десет изведувачи од шест различни држави на две бини ќе настапат на седмото издание на фестивалот на нова музика „Здраво Млади“ што вечер ќе се одржи во Младинскиот културен центар во Скопје. На фестивалот ќе настапт англиските бендови „Slowdive“, „Kite Base“ и „The Underground Youth“, гараж-панк бендот „King Khan & The Shrines“ од Канада, како и финската транс-рок-фри џез K-X-P. Програмата курирана од страна на селекторот на Dis-Patch фестивалот од Белград, Реља Бобиќ ја сочинуваат „Kreidler“ од Германија, „Тапан“, „WoO“ и 33.10.3402 од Србија и пост-пост комбо „Демек“ од Македонија.
| | веќе видена | слични

Што е класичната музика? Можеби изгледа како едноставно прашање, иако не е. Леонард Бернштајн си зеде за задача и дизајнира цела програма околу ова прашање. „Сите мислат дека знаат што е класичната музика. Луѓето го користат овој збор за да ја опишат музиката која не е џез или популарна музика или фолк музика, само затоа што не постои друг збор кој се чини дека може да го опише подобро“, изјави тој во една прилика. Тој се обидува да ја дефинира класичната музика на подобар начин: „Класичен композитор ги бележи точните ноти кои ги сака, точните инструменти или гласови кои сака да ги свири или пее - дури и точниот број на инструменти или гласови; исто така тој пишува насоки колку што може да создаде“. „Едно од првите нешта кои ги дознаваш кога се запознаваш со класичната музика е тоа дека терминот „класична“ ја опишува музиката компонирана од 1750 до 1820 година. Ова значи Моцарт и Хадин, Бетовен, но не и Бах, Вагнер или Копланд.
| | веќе видена | слични

Следува серијал филмови за класична музика: „Задоволството наречено Моцарт,“ филм за авангардната класична музика на Франк Запа – „Современиот композитор одбива да умре“, а таа вечер проекциите ќе завршат со проекција на концертниот филм „Дерек Меј и Џијан Емин“, за кој влезот ќе биде слободен Од 15 до 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“. Како што беше претходно објавено, Фестивалот се отвора со филм за „Крафтверк“, односно „Поп арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Бидејќи Фестивалот пред сѐ сака да ги прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер следува и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“. Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса-нова музиката „1959 - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Позната деталната програма за годинашниот Скопје Синема Сити

Од:
До кого (е-маил):
Порака: