285 интервенции имале кочанските пожарникари во текот на минатата година

26.04.2018 Вкупно 285 излегувања на терен за гасење пожари и за технички интервенции имала Територијалната противпожарна единица од Кочани во текот на минатата година. Toa e за околу 20 отсто повеќе во однос на 2016 година. Најголем број од интервенциите, односно 253 биле за гасење оган на отворен простор и во запалени шуми, при што била опожарена површина од над 476 хектари, што е на слично ниво со претходниот едногодишен период. Освен на отворено, пожарникарите гаснеле пожари и кај 67 запалени објекти и оџаци, а во 11 случаи интервенирале кај запалени патнички моторни возила. Покрај тоа, имале и 19 технички интервенции во асистенција при извлекување повредени лица во сообраќајни несреќи, помош при поплави и слични случаи.
| | веќе видена | слични

Со намера или случајно, не запира трендот на опожарување возила, било да се паркирани на паркиралишта, пред нечиј дом или на друго место, и тоа како во Скопје, така и во другите градови во Македонија. Само во главниот град во првиве три месеци од оваа година полицијата евидентирала 20 случаи на намерно запалени возила. И пред неколку дена имаше случај на опожарување камион во скопскиот регион. Минатата година, пак, намерно биле опожарени дури 48 возила. Некои од нив веќе се расветлени. Од МВР информираат дека во полициската станица „Гази Баба“ било пријавено дека на локалниот пат од селото ’Ржаничино кон селото Таор бил забележан опожарен камион. Службите велат дека од разговорот со сопственикот на возилото е утврдено дека претходниот ден тој го оставил истиот камион на плац на фирма од селото ’Ржаничино и од непознати причини во него избувнал пожар, во кој целосно се изгорени внатрешноста на кабината и гумите. Ова е само еден од повеќето случаи што се пријавени оваа година до Министерството за внатрешни ...
| | веќе видена | слични

Според официјалната статистика на МВР, од јуни 2017 до март годинава, на територија на цела држава полицијата регистрирала вкупно 181 случај на запалени возила,од кои 46, според истрагата, биле запалени намерно. Најголем број на намерно запалени возила има во Скопје, 35, четири случаи во Битола, по два има регистрирано, охридската и струмичката полиција и по едно во Велес, Штип и Куманово. Автомобили им се запалени на јавни личности и функционери, како оној во март на пратеничката на СДСМ Славица Шуманска – Митева, во Виница и последен во билтенот оној на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски.
| | веќе видена | слични

Најголем број на намерно запалени возила има во Скопје, 35, четири случаи во Битола, по два има регистрирано, охридската и струмичката полиција и по едно во Велес, Штип и Куманово. Мафијашки пресметки, лихва, рекет, револт, или некаква порака што стои во позадина на бројните запалени возила, низ државата, истражните органи немаат одговор. Бројката од јуни лани до март годинава достигнала 46 намерно опожарени коли, но мотив зошто се запалени возилата нема утврдено за ниту еден случај. Според официјалната статистика на МВР, од јуни 2017 до март годинава, на територија на цела држава полицијата регистрирала вкупно, 181 случај на запалени возила, 46 според истрагата биле запалени намерно. Најголем број на намерно запалени возила има во Скопје, 35, четири случаи во Битола, по два има регистрирано, охридската и струмичката полиција и по едно во Велес, Штип и Куманово. Во јавноста досега се свртеа многу шпекулации за неколку случаи во кои намерно беа опожарени возила на бизнисмени. Минатата година се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

285 интервенции имале кочанските пожарникари во текот на минатата година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: