Нова спортска сала во Горно Лисиче

4 копии

Скопје – Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и министерот за образование и наука, Никола Тодоров денес со во дворот на основното училиште „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче ќе постават камен-темелник на нова спортска сала. Ги покануваме редакциите на пишаните и на електронските медиуми да испратат новинарска екипа (новинар и снимател или фоторепортер) да го проследат настанот.
| | веќе видена | слични

Прва спортска сала во Горно Лисиче Почна изградбата на првата сопртска сала во населба Горно Лисиче.Салата е дел од основното училиште "Гоце Делчев". Во неа учениците ќе можат да тренираат кошарка, одбојка, гимнастика, ракомет, пинг-понг и други спортови. Ќе има машка и женска гардероба, две наставнички канцеларии и тоалети опремени со туш-кабини. Изградбата чини 24 милиони денари, кои ги обезбеди Министерството за образование.
| | веќе видена | слични

Учениците од основното училиште „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче од следната година ќе спортуваат во нова училишна спортска сала Салата е дел од проектот „145 спортски сали“ на Министерството за образование и наука. Салата ќе зафати 620 квадратни метри, а ќе биде висока 7,6 метри. Во неа ќе има реквизити за разновидни спортови и ќе биде опремена со тушеви, тоалети, женски и машки соблекувални, повеќенаменски простории и две наставнички канцеларии. Покрај учениците, во неа ќе може да спортува и локалното население. Училиштето „Гоце Делчев“ во кое настава посетуваат 709 деца е изградено од 1924 година.
| | веќе видена | слични

Учениците од Основното училиште „Гоце Делчев“ во селото Горно Лисиче наскоро ќе добијат училишна спортска сала, за која вчера беше поставен камен-темелник. Досега учениците часовите по физичко образование ги одржуваа во импровизирана просторија. Изградбата на овој објект е дел од проектот на Министерството за образование и наука за изградба на 145 спортски сали, а ќе се реализира во соработка со Општина Аеродром. - Салата ќе се гради по најсовремени стандарди, на површина од 620 метри и ќе биде отворена за сите граѓани што се заинтересирани за спорт и рекреација - рече министерот Никола Тодоров. Ќе биде опремена со реквизити за разни спортови, тушеви, тоалети, женска и машка гардероба, повеќенаменски простории и две наставнички канцеларии.
| | веќе видена | слични

Спортскиот објект ќе се гради на површина од 620 квадратни метри и ќе биде висок 7,6 метри, ќе има реквизити за разновидни спортови и ќе биде опремен со тушеви, тоалети, женска и машка гардероба, повеќенаменски простории и две наставнички канцеларии. Освен основците таму ќе можат да се рекреираат и сите зинтересирани Импровизираната просторија за часови по физичко образование во основното училиште "Гоце Делчев" во село Горно Лисиче ќе стане минато. Ова училиште е изградено во 1924 година и во него учат 709 ученици, но никогаш немало спортска сала. Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, и министерот за образование и наука, Никола Тодоров, вчера поставија камен-темелник на нова спортска сала во склоп на ОУ "Гоце Делчев", којашто треба да биде изградена до почетокот на новата учебна година. Изградбата е дел од проектот "145 спортски сали" на Министерството за образование и наука, а ќе се реализира во соработка со Општина Аеродром. - Денеска почнуваме изградба на училишна спортска сала со ...
| | веќе видена | слични

Во скопското село Горно Лисиче денеска се постави камен темелник за спортска сала во ОУ „Гоце Делчев“ каде што настава посетуваат околу 700 ученици. Објектот ќе се гради на површина од 620 метри квадратни и ќе биде висок 7,6 метри. Салата ќе биде опремена со сите потребни реквизити потребни за часовите по физичко, тоалети, гардероби , повеќенаменски простории и две наставнички канцеларии. Изградбата е дел од проектот на Министерството за образование и наука за изградба на 145 спортски сали, а ќе се реализира во соработка со општина Аеродром. - Денеска почнуваме изградба на училишна спортска сала, согласно со најсовремени стандарди за градба, каде што учениците ќе може да спортуваат, рекреираат и да ги извршуваат активностите по физичко образование. Но, исто така, оваа сала ќе биде отворена и за сите граѓани кои се заинтересирани за спорт и рекреација – вели Министерот за образование и наука, Никола Тодоров. Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, посочи дека досега учениците во ова училиште ...
| | веќе видена | слични

Физичко и здравствено образование во соодветни услови. По 90 години учениците од основното "Гоце Делчев" во Горно Лисиче конечно ќе добијат нова спортска сала. Досега наставата се изведувала во импровизирани простори без основни услови а од идниот септември на сегашното игралиште ќе има сала на површина од 600 метри квадратни. - Салата ќе биде изградена по најсовремените методи и услови, ќе биде и енергетски ефикaсна. Освен учениците во нема може да спортуваат и жителите на Лисиче - изјави Никола Тодоров, министер за образование и наука. -Ќе има површина од 620 метри квадратни и височина од 7,6 метри како и неколку повеќенаменски простории, гардeроби и санитарни јазли - рече Ивица Коневски, градоначалник на општина Аеродром. За спортската сала ресорното министерството ќе одвои околу 24 милиони денари. Таа е дел од проектот за изградба на 145 спортски сали. Досега изградени се 21 а во изградба се 25. Весна Ќуксановиќ
| | веќе видена | слични

" Околу седумстотини ученици од основното училиште „Гоце Делчев“ од скопската населба Горно Лисиче ќе добијат нова спортска сала Камен темелникот на салата, која е дел од проектот „145 спортски сали“, го поставија министерот за образование и наука Тодоров и градоначникот на општина Аеродром Ивица Коневски. - Денеска почнуваме изградба на училишна спортска сала, согласно со најсовремени стандарди за градба, каде што учениците ќе може да спортуваат, рекреираат и да ги извршуваат активностите по физичко образование. Но, исто така, оваа сала ќе биде отворена и за сите граѓани кои се заинтересирани за спорт и рекреација, истакна министерот Тодоров. Салата, во ова училиште кое постои од 1924 година, ќе биде изградена на површина од 620 квадратни метри и ќе биде висока 7,6 метри. Истата ќе има реквизити за разновидни спортови и ќе биде опремена со тушеви, тоалети, женска и машка гардероба, повеќенаменски простории и две наставнички канцеларии. - Новата сала не само што ќе го облагороди и збогати училишниот ...
| | веќе видена | слични

Во скопско Горно Лисиче денеска беше поставен камен-темелник на училишна спортска сала на ОУ „Гоце Делчев“ која треба да биде изградена до септември 2012 година. Училиштето е изградено во 1924 година и во него учат 709 ученици. Никогаш немало спортска сала, туку импровизирана просторија за часови по физичко образование. Изградбата е дел од проектот „145 спортски сали“ на Министерството за образование и наука, а ќе се реализира во соработка со Општина Аеродром. - Денеска почнуваме изградба на училишна спортска сала, согласно со најсовремени стандарди за градба, каде што учениците ќе може да спортуваат, рекреираат и да ги извршуваат активностите по физичко образование. Но, исто така, оваа сала ќе биде отворена и за сите граѓани кои се заинтересирани за спорт и рекреација... Ќе се гради со најсовремени градежни материјали и при нејзиното проектирање е водено сметка за енергетската ефикасност и заштитата на животната околина, рече министерот за образование и наука Никола Тодоров. Салата ќе се гради на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 336 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова спортска сала во Горно Лисиче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: