Во Скопје пак не се дише: Дали ветерот ќе донесе почист воздух


Загаден воздух неколку пати над максимално дозволеното ниво дишеа жителите на Ново Лисиче вчеравечер – 400 микрограми ПМ10 честички на метар кубен воздух. Мерните станици и во другите градови покрај Скопје покажаа високи концентрации на канцерогените честички. Во Куманово 370, во Тетово 350, Кавадарци 300, Битола 200 микрограми на метар кубен. Како и секогаш во вечерните часови после 19 се регистрира наглото покачување на честичките кои буквално ги трујат граѓаните. Користење на јавниот превоз, редуцирано возење автомобили, намалување на греење на дрва се дел од препораките од надлежните, но тоа секако се само препораки а не мерки. Лекарите пак советуваат да се избегнува престој на отворено во часовите кога воздухот е најзагаден. Оваа еко-катастрофа е стар проблем – со отровниот воздух се соочуваме секоја зима. Минатата година овој период од годината рекордот го држеше истата населба Ново Лисиче, каде што беа измерени 1200 микрограми ПМ10, што е за цели 12 пати над максимално дозволеното ниво. Статистиките ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Скопје и Битола вечерва се гушат. Граѓаните и вечерва дишат канцероген отров, а властите не превземаат буквално ништо. Концентрацијата на ПМ 10 честички во ...
| | веќе видена | слични

Скопјани повторно се гушат. Аерозагадувањето непрекинато ја надминува дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Изминативе два дена смог и мирис на ...
| | веќе видена | слични

Еколошката организација Go Green повикува на протестен марш против загадениот воздух во Скопје, во недела на 1 февруари. Протестот е насловен како „Кој е крив ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Скопје пак не се дише: Дали ветерот ќе донесе почист воздух

Од:
До кого (е-маил):
Порака: