Дали топлото време ќе не спаси од загадување


Аерозагадувањето во Скопје вчера беше под алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен, сепак загаденоста на некои места беше 3 пати поголема од границата од 50 микрограми на метар кубен. Па така, на Ректорат се измерени 170, а во Лисиче 163 ПМ10 честички на метар кубен. По надминувањето на алармантниот праг од 200 микрограми на метар кубен во вторникот беа воведени вонредните мерки за намалување на аерозагадувањето, а веќе вчера беа укинати. Дел од тие мерки е и бесплатниот јавен превоз во Град Скопје кој од вчера од 20 часот е повторно укинат. И покрај расчистувањето на воздухот, од Град Скопје апелираат до граѓаните да не ги користат возилата без потреба, повеќе лица да се возат во едно возило, да се користи јавниот превоз, а за затоплување на домовите да се користи суво и чисто дрво без примеси од земја и од отпадоци Од Владата, пак, најавија дека се размислува за дополнување на сетот мерки за намалување на загадувањето на воздухот. Министерството за животна средина го објави првото видео снимено ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Граѓаните на Скопје повторно се гушат во канцерогените ПМ 10 честички, мерните станици покажуваат ниво на загаденост над нормалата. Граѓаните на Скопје повторно се гушат во канцерогените ПМ 10 честички, мерните станици покажуваат ниво на загаденост над нормалата. Попладнево во Карпош беа измерени 109 микрограми, а во Центар и Ректорат 89, во Лисиче 88 микторграми на кубен метар. Загаденоста е висока и во Струмица 102, како и во Кичево 72 микрограми. Според експертите по јавно здравје токму аерозагадувањето во земјава е поврзано со околу 2000 смртни случаи годишно. Загадениот воздух е една од причините и за зголемениот број на болни од рак на белите дробови. Најновите податоци од Институтот покажуваат дека малигните заболувања се во пораст во поголемите градови, каде впрочем и загадувањето е најголемо.
| | веќе видена | слични

Изминатите денови повторно тешко се дише навечер и наутро во повеќе скопски општини, но и во неколку градови низ државата. Мерењата на квалитетот на воздухот покажуваат зголемување од неколку пати на штетните ПМ честички од дозволените 50 микрограми на метар кубен. Високо ниво на загаденост е регистрирано во Кичево, Струмица, скопско Лисице и кај Ректорат. Според експертите по јавно здравје токму аерозагадувањето во земјава е поврзано со околу 2000 смртни случаи годишно. Загадениот воздух е една од причините и за зголемениот број на болни од рак на белите дробови. Најновите податоци од Институтот покажуваат дека малигните заболувања се во пораст во поголемите градови, каде впрочем и загадувањето е најголемо. Од друга страна оваа сезона кога беше екстремно загадено надлежните институции во неколку наврати ги активираа ургентните мерки кои беа на сила најмногу по два дена. За екологистите истите не дадоа резулат и апелираат за да се намали загадувањето потребно е мерките да се применуваат во текот на целата ...
| | веќе видена | слични

Воздухот денеска е високо загаден во Скопје, Кочани и Кичево. Во населбата Лисиче, каде што состојбата е најчесто алармантна, мерењето покажува 111 микрограми штетни честички, а 50 се дозволени. Кај Ректорат пак се измерени 109 микрограми штетни честички. Во Центар сега има 40 микрограми, Карпош 72, Куманово 34, Битола 29, Тетово 31. Ова го покажуваат податоците од мерните станици на Министерството за животна средина. Кавадарци и Дебар се ниско загадени, а многу ниско е загаден воздухот во Велес. Сепак денеска во топ 10 најзагадени градови во светот нема ниту еден македонски град.
| | веќе видена | слични
2 копии

Константната загаденост на воздухот укажува на тоа дека се потребни поинакви и долгорочни решенија. Екологистите апелираат да се воведе стратегија која ќе се одвива во континуитет за да може слободно да дишат граѓаните. Чекори во борбата против загадувањето се направени, а владата размислува и за нови мерки. Невладините придонесува со анализи, а потребно е и граѓаните да придонесат за почист воздух. Македонија не е исклучок, загадениот воздухот и во Европа зема се повеќе човечки животи. Борбата против загадениот воздух треба да се води постојано, а не само кога состојбата е алармантна. Владините мерки против загадувањето во првиот месец од годината беа активирани на двапати, по неколку денови. Недостигаат стратегиски и долгорочни решенија, велат екологистите. Но и граѓаните треба да сторат повеќе. Но по се изгледа битката се води само на социјалните мрежи, кога во денови на загаденост, сите постираат колку загаденоста е висока, а на последниот протест имаше само неколку десетина граѓани. Аријанит Џафери од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Скопје повторно се гуши во смог, мерните станици за квалитетот на воздухот, покажуваат ниво на загаденост над нормалата. Мерната станица во Лисиче бележи најголема загаденост, потоа следи Ректорат ,Гази Баба и Карпош. Алармантна е состојбата и во другите градови на Македонија. Екстремно загадување на воздухот е измерено и во Кичево каде се регистрирани ПМ10 честички во износ од 314 микрограми на метар кубен, Струмица нивото на ПМ10 честички е 292, а во Куманово се измерени 166 микрограми на метар кубен. Градот Скопје веќе подолго време е на листата на најзагадени градови во светот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Греењето на домовите и спечувањето на ружата на ветровите е главната причина за големата концентрација на ПМ10 честичките и енормното загадување на Скопје по што следат индустријата и сообраќајот, велат експертите. Според нив, Македонија и Скопје воопшто немаат проблем со глобалното загадување, туку само со локалното. – Скоро сите градови во Европа, со исклучок на балтичките и скандинавските каде секој ден дува ветер, имаат проблеми со локалното загадување на воздухот. Во развиените европски земји главен причинител за загадувањето на градовите е азот двооксидот од издувните гасови на возилата, додека во средно и источно европските земји, вклучувајќи го и Балканот, главното загадување е од честички испуштани од чадните гасови од загревање на домовите и одреден број на установи. Кај нас загадувањето пред се е од согорување на горивото за затоплување на домовите. Загадувањето во Скопје е во нискиот слој до тлото на земјата, вели академик Глигор Каневче. Проблемот со загадувањето на Скопје повеќеслоен – Со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Воздухот во Скопје и вчера беше алармантно загаден. Мерните станици за квалитет на воздухот покажаа дека измерените концентрации на опасните честички се неколку пати дозволениот минимум. Скопје речиси секој ден се наоѓа во листата на 10 најзагадени градови во светот, а високиот степен на загадување ги наполни болниците со пациенти кои имаат проблеми со дишењето. Загадувањето во Лисиче беше 265 mg/m3 ПМ-10 честички што е пет пати над дозволеното, Во Гази Баба загаденоста изнесуваше 170 mg/m3, додека во Карпош нивото на ПМ-10 честички беше 168 mg/m3 што е три пати над дозволената граница. Ситуацијата со загадениот воздух повеќе од четири месеци е алармантна. Болниците се полни со пациенти со респираторни проблеми, а особено најпогодени од загадениот воздух се дечињата кои ја наполнија Детската клиника за белодробни заболувања.
| | веќе видена | слични

Скопје секојдневно се гуши во нечист воздух, загаденоста на воздухот се движи неколкукратно над дозволеното. Главниот град подолг период е на врвот на светски најзагадени градови. СДСМ и Шилегов пред изборите ветуваа експресно решавање на проблемот со загадениот воздух. 8 месеци СДСМ ја има централната власт, 100 дена локалната и во сиот овој период немаме ниту една мерка во насока на решавање на загаденоста. Единствено празни зборови, многу фалење, но без дела. Вечерва загаденоста во Лисиче е 215 mg/m3 ПМ-10 честички, што е 4 пати над дозволеното, во Гази Баба загаденоста изнесува 119 mg/m3, додека во Карпош нивото на ПМ10 честички во воздухот е 110 mg/m3. Ситуацијата е слична во целата држава. Во Струмица нивото на загаден воздух е 243 mg/m3 ПМ-10 честички, во Битола нивото на ПМ10 честички е 176 mg/m3. Во јавноста останаа запаметени изјавите на СДСМ пред парламентарните избори, кога ветуваа експресно решавање на загадувањето. Имено Пеце Мирчевски, претседателот на партиската комисија на СДСМ за животна ...
| | веќе видена | слични

Се кренаа вредностите кои го мерат нивото на загаденост на воздухот во Гостивар. Вечерва гостиварци дишат нечист воздух. Последната статистика е од 20 часот, кога се измерени 142 микрограми штетни ПМ10 честички на метар кубен, што е речиси три пати повеќе од минималната граница. Гостивар е бележан со портокалов круг. Се препорачува граѓаните да избегнуваат подолго да бидат на отворено, додека на децата, трудниците и постарите воопшто да не излегуваат надвор ако не е неопходно. Индексот на квалитет на воздухот AQI, изнесува 78, која вредност означува умерен ризик за здравјето на граѓаните. Споредено со останатите градови во земјава кои што се опфатени со мониторинг систем за следење на воздухот, Гостивар е на второ место по загаденост вечерва, веднаш по Струмица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 596 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 306 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали топлото време ќе не спаси од загадување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: