Скопје - Повеќе бесплатни денови за помалку турканици

Расправија за празно столче, туркање и држење лекции за тоа кој е постар и кој е во право, луѓе притиснати еден до друг и недостиг од воздух, вака изгледа возењето во автобусите на ЈСП „Скопје“ во вторник и во петок. Поради одлуката пензионерите во овие два дена од неделата да ги користат услугите на јавното сообраќајно претпријатие, патувањето до саканата дестинација знае да биде многу напорно. Скопјани и натаму се поделени во ставот околу оваа одлука, но сметаат дека најдобро решение за да се намали метежот во автобусите би било да им се дозволи на пензионерите автобусите да ги користат секој ден бесплатно наместо само во вторник и во петок. - Возењето во автобус во овие денови е навистина големо малтретирање. Доцнат автобуси, а кога конечно ќе пристигне тој што го чекаш не се влегува затоа што е преполн со патници. Тогаш ти останува избор да се качиш и да се туркаш или да чекаш некој од приватните, кои во овие два дена од неделата возат полупразни - раскажува Илија од Кисела Вода. Дури и граѓаните што го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Трагичната загуба на Шабан Шаулиќ е голема мистерија за Германското обвинителство, кое донело одлука детално да се испита целиот случај. Според законитево ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Повеќе бесплатни денови за помалку турканици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: