Од утре се укинува бесплатниот градски превоз


3 копии

Од утре се укинува бесплатниот градски превоз. Мерката беше воведена вчера поради загаденост во изминатите два дена. По вчерашните високи вредности на аерозагадувањето во Скопје, денеска вредностите се пониски, но и натаму повисоки од максимано дозволените концентрации (50 микрограми). Денеска околу пладне вредностите на концентрациите на ПМ10 честичките е од 159 микрограми на еден кубен метар воздух во Карпош, до 212 микрограми во Лисиче.
| | веќе видена | слични

Новата година започна високо ниво на аерозагадување. Новата година започна високо ниво на аерозагадување. Повторно лица со маски се шетаат низ скопските улици со големото ниво на ПМ10 честички, Скопје изгледа како сцена од филм по крајот на светот. На првиот ден од 2018тата година загаденоста ги надминаа границите во сите скопски општини каде регистрирани се зголемени концентрации на штетните честички, кои секојдневно ги полнат клиниките. Скопјани загрижени, велат се чувствува мирис на изгорено во воздухот, очекуваат да им бидат исполенти предизборните ветувања за мерки против загадувањето, но не знаат дали и кога истите ќе се применат. Над 600 ПМ10 честички на метар кубен во Лисиче, околу 450 во Карпош, но не зад нив не заостануваат и другите општини ширум земјава. Битола со над 400, а Куманово со близу 300 ПМ10 честички на метар кубен. Локалните власти со бледи ветувања и без краткорочни мерки кои ќе го подобрат амбиенталнито воздух. Само два дена гратис возење ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Да свртат за промена – е новогодишната порака која на скопските градоначалници им ја испрати неформалната група на граѓани „На точак“. На честитките, покрај пораката, стои и логото на „На точак“ во кое централно место има велосипедот.– Испративме честитки до 11-те скопски градоначалници со желби во Новата година да свртат за промена – објави „На точак“ на својот Фејсбук профил. Ден пред испораката на честитките, „На точак“ ја организираше и последната „Критична маса“ за годинава.Групата ентузијасти која се залага за подобро велосипедско Скопје реагира и во однос на бесплатниот јавен градски превоз како една од мерките за загадувањето што беше воведена завчера. Упати повеќе прашања до надлежните, Градот Скопје и Министерството за животна средина.– Главното прашање е зошто во итните мерки против загадувањето не се најде ниту една што го стимулира велосипедизмот? – наведува „На точак“ и констатира дека мерките нема да бидат комплетни и суштински ако нема бројки и анализи кои ќе ја потврдат нивната успешност, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради намалените вредности на загадувачките материи во воздухот, се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што беа воведени завчера. Со тоа, од денеска се укинува и бесплатниот превоз во автобусите на јавниот градски превоз, кој ќе се наплаќа според постојната тарифа. Граѓаните на Скопје се возеа бесплатно од средата во вечерните часови до четвртокот вечерта. Вонредните мерки и препораки Градот Скопје ги воведе по добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање дека праговите на алармирање на ПМ 10 (200 µг/м3 во 2 едноподруго дена на две мерни станици и прогноза за стабилна временска состојба) беа надминати на 25 и 26 декември 2017 година. Од Град Скопје информираат дека овие мерки и препораки ќе се воведат повторно доколку се повтори епизодата со загадувањето на воздухот, а за што граѓаните ќе бидат навреме информирани. И покрај расчистувањето на воздухот поради појавата на ...
| | веќе видена | слични

Само два дена гратис возење со ЈСП. Укината ургентната мерка иако ПМ 10 честичките се над дозволено. Градоначалникот Петре Шилегов се правда - загаденоста не била доволно висока. Само два дена гратис возење со ЈСП. Укината ургентната мерка иако ПМ 10 честичките се над дозволено. Градоначалникот Петре Шилегов се правда - загаденоста не била доволно висока. Критички честитки за работата на локалните самоуправи беа упатени и до скопските градоначалници од групата ентузијасти „На точак“. Групата која се залага за подобро велосипедско Скопје реагираше зошто во итните мерки против загадувањето не се најде ниту една што го стимулира велосипедизмот. Ова е се само не е воздух каков треба да дишеме. Вака доктор Мими Кимовска Христова, педијатар и член на коалицијата О2 за чист воздух ја опишa состојба во главниот град, таа веќе 4 години постојано алармира и предупредува за зголемената аерозагаденост и штетните последици кои ги чувствуваме сите и на социјалните мрежи и преку еколошките здруженија. Загадениот воздух и ...
| | веќе видена | слични

Полни автобуси со граѓани, но и полни улици со автомобили. Сообраќајниците во градот крцкаа од метеж како и вообичаено. Се чини сѐ остана по старо и секој си продолжи да се вози со она со што и досега се возел. Единствено излегоа да се возат со автобус оние што и немаа некоја потреба од тоа, па само за да го искористат бесплатниот превоз во ЈСП, кој беше спроведен од градот како една од мерките против загадувањето. - Во автобусот со бројот 22 денеска видов многу нови лица што не се возат во вообичаеното време кога јас одам на работа. Автобусот се наполни уште при првите три-четири станици, па буквално се гмечевме, се стискавме еден до друг. Очигледно за да се искористи бесплатниот превоз сите што имаа слободно време излегоа да се повозат. Како што гледате, улиците повторно се полни со автомобили - ни изјави Сузана Ј. од Ѓорче Петров. Граѓаните, пак, што редовно го користат јавниот превоз за одење на работа велат дека мерката за бесплатен автобус и не им е од некоја полза, оти тие и така купуваат или месечни ...
| | веќе видена | слични

Вчера се покажа дека ние сме луѓе на кои врвен дострел им е ломотење и критикување на Фејсбук, дека сме експерти за сè, секогаш знаеме како треба и на вилици сме особено јаки – зад тастатурите. Но кога треба ние нешто да направиме за себе и за околината, да дадеме свој придонес, тогаш никаде нè нема. Има други за тоа. Нека му мислат тие што се на власт, за што ги плаќаме? Тие од власта се потрудија да смислат. Владата интервенираше со еден куп мерки за намалување на загадувањето. Град Скопје ги прекина сите градежни активности на градилиштата под своја надлежност и ги повика општинските градоначалници да го сторат истото на нивна територија. Градоначалникот Шилегов дозволи бесплатно возење со автобус и апелираше до граѓаните да ги остават возилата и да користат јавен превоз. И тука на испит падна нашата совест, затоа што не постои мерка што може да ја активира совеста, на сметка на удобноста. Автобусите вчера беа полупразни. Со нив се превезуваа оние што и вообичаено ги користат. Дури и од нив некои вчера ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Од денеска се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје што беше воведен поради загадувањето на воздухот. foto – Press24 Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. Нивната примена е прецизирана и повторно ќе стапат на сила ако условите тоа го наложат. Мерката за бесплатен јавен превоз беше воведена завчера.
| | веќе видена | слични

Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. Нивната примена е прецизирана и повторно ќе стапат на сила ако условите тоа го наложат. Мерката за бесплатен јавен превоз беше воведена завчера. /МИА
| | веќе видена | слични

Ден откако беа донесени мерките против аерозагадувањето, а скопјани си продолжија по старо. Иако празните улици ветуваа дека барем еден ден скопјани ќе се лишат од својот комодитет за да се прочисти воздухот во главниот град сепак само што почна да врне се врати истата слика редици и гужви од автомобили на улиците. Иако една од мерките беше бесплатен јавен превоз со автобусите очигледно граѓаните тешко ги менуваат своите навики. Од друга страна бесплатното возење најмногу им се исплатеше на пензионерите кои ги наполнија напладне автобусите па гужви истовремено имаше и во градскиот превоз, но и од автомобили. Додека граѓаните кои постојано се жалат на загадениот воздух во Скопје, не дадоа свој придонес да се намали загадувањето наместо со автомобил да отидат на работа со автобус, за среќа на властите кои ги предложија мерките наклонето им беше времето. Мерките кои беа предложени од Министерството за животна средина, бидејќи два дена по ред загаденоста на воздухот беше на највисоко ниво се однесуваа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 46 | | | веќе видена

Францускиот муслимански совет (ЦФЦМ), водечки претставник на муслиманите во Франција, денеска соопшти дека ги тужи „Фејсбук“ и „Јутуб“, бидејќи емитувале ...
сите 95 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 94 | | | веќе видена

Ако не помине законот со кој ќе се реши статусот и ќе се продолжи работата на Специјалното јавно обвинителство се зголемува можноста земјава во јуни да не ...
сите 129 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 170 | | | веќе видена

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од утре се укинува бесплатниот градски превоз

Од:
До кого (е-маил):
Порака: