Скопје - На жичница може, но не и во тоалет

Во парк-шумата Водно што поскоро ќе мора да се изградат вециња затоа што бројот на посетителите што доаѓаат поради жичницата од ден на ден се зголемува. Со поголемата фреквенција на луѓе во локалитетот, кој досега скопјани најчесто го посетуваа само во неделите, се појави потреба да се обезбеди соодветна инфраструктура, санитарни јазли, водоснабдување и слично, а кои ги нема во моментов. Како опција за вециња се поставени монтажни кабини, но поради непрактичност нив не ги користат сите граѓани. Исто така, во околината никаде не може да се купи храна, а во лето се пресушени и природните извори од кои граѓаните пијат вода, иако никој од надлежните не ги информира дали водата е за пиење. За тоа колку е подготвено Водно да прифати голема фреквенција на луѓе одеднаш, на последната седница се интересираа и советниците од Град Скопје,. - Дали се планира да се изградат соодветни санитарни јазли, односно тоалети, зашто фреквенцијата на луѓе на Водно е зголемена во изминатиов период, и може да се загади животната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - На жичница може, но не и во тоалет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: