Почина тигарот Менде

Тигарот Менде, кој во мај минатата година од Битолската зоолошка градина беше донесе во Скопје за да ја оплоди тигрицата Лола, почина во средата, доживувајќи длабока старост. Иако, за жал, не успеа да воспостави поблиски контакти со скопската тигрица од бенгалско потекло, Менде засекогаш ќе остане запаметен по својот непобитен и вечен шармерски стил, но и како најславен миленик на посетителите на градината. - Секое животно е вредно и омилено за вработените и посетителите, но Менде беше миленик на повеќето. Фасцинираше неговата колоритност и изразеноста на неговите шари, типични за овој вид тигар - вели Дане Кузмановски, директор на Зоолошката градина во Скопје. Тигарот Менде е роден пред 18 години во Битола. Просечниот живот на тигрите е од 8 до 10 години во дивина, а од 16 до 18 години во заробеништво. Статусот на бенгалските тигри во природата е загрозен, нивниот број рапидно опаѓа, при што се доведува во прашање нивниот опстанок.
| | веќе видена | слични

Лола остана без Менде Според ветеринарниот извештај, животното во последно време, поради старост, почнало да слабее, му се појавило слепило и поради оштетување на органите за мирис, тешко ја пронаоѓало храната, а не реагирало ниту на дразби ниту, пак, било заинтересирано за надворешната средина Бенгалскиот тигар Менде умре минатата недела во Зоолошката градина. Во средата, по кусо боледување, на тигарот му откажале виталните органи. Според ветеринарниот извештај, животното во последно време, поради старост, почнало да слабее, му се појавило слепило и поради оштетување на органите за мирис, тешко ја пронаоѓало храната, а не реагирало ниту на дразби ниту, пак, било заинтересирано за надворешната средина. Ветеринарниот тим утврдил дека тоа е последица на годините и на оштетеност на срцето и на органите за варење. Менде, стои во дописот од Зоо, имал 19 години и во Скопје е донесен пред 10 месеци од Градината во Битола. Тој беше префрлен заради социјализација на бенгалската тигрица Лола. Тигарот беше роден во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина тигарот Менде

Од:
До кого (е-маил):
Порака: