Отворен Центар за иновации на град Скопје

11 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и Луиза Винтон, постојан претставник на УНДП во Република Македонија свечено го отворија Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје лаб. Центарот за иновации е лоциран во објектот на влезот на градската администрација, во просториите на поранешниот Граѓански центар. - Со отворањето на овој Центар за иновации, Град Скопје ги продолжува активностите за подобрување на комуникацијата и соработката со граѓаните, давајќи и можност на јавноста да учествува во развојот на нови услуги и решенија за подобро Скопје. Клучната улога на оваа лабораторија е да работи на истражување и развивање нови решенија за предизвиците со кои секојдневно се соочуваме. Ова е место каде што граѓаните, бизнис заедницата и невладиниот сектор ќе имаат шанса да работат заедно и директно да учествуваат во креирањето на политиките - изјави градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. - Идејата на Центарот е да покаже дека јавните услуги што ги нуди власта, без разлика дали на национално или ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европскиот парламентот смета дека за економски напредок потребни се инвестиции во иновации. За да се постигне одржлив раст и создавање повеќе работни места, инвестиции во истражувањето, иновациите, инфраструктурата, образованието и малите и средни претпријатија се од суштинско значење, смета Европскиот парламентот. Исто така во резолуцијата предложена од известувачот за буџетот 2018 година на ЕУ, Зигфрид Муресан, вклучувајќи ги и принципите дека треба да се следат буџетските преговори со Советот.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен Центар за иновации на град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: