Отворен Центар за иновации на град Скопје

11 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и Луиза Винтон, постојан претставник на УНДП во Република Македонија свечено го отворија Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје лаб. Центарот за иновации е лоциран во објектот на влезот на градската администрација, во просториите на поранешниот Граѓански центар. - Со отворањето на овој Центар за иновации, Град Скопје ги продолжува активностите за подобрување на комуникацијата и соработката со граѓаните, давајќи и можност на јавноста да учествува во развојот на нови услуги и решенија за подобро Скопје. Клучната улога на оваа лабораторија е да работи на истражување и развивање нови решенија за предизвиците со кои секојдневно се соочуваме. Ова е место каде што граѓаните, бизнис заедницата и невладиниот сектор ќе имаат шанса да работат заедно и директно да учествуваат во креирањето на политиките - изјави градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. - Идејата на Центарот е да покаже дека јавните услуги што ги нуди власта, без разлика дали на национално или ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европскиот парламентот смета дека за економски напредок потребни се инвестиции во иновации. За да се постигне одржлив раст и создавање повеќе работни места, инвестиции во истражувањето, иновациите, инфраструктурата, образованието и малите и средни претпријатија се од суштинско значење, смета Европскиот парламентот. Исто така во резолуцијата предложена од известувачот за буџетот 2018 година на ЕУ, Зигфрид Муресан, вклучувајќи ги и принципите дека треба да се следат буџетските преговори со Советот.
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 376 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен Центар за иновации на град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: