Скопје - Граѓаните молат за кружен тек

Ѓорчепетровци и по три години ќе продолжат без семафори да возат по опасната крстосница кај црквата „Свети Петар и Павле“, каде што вкрстувањето на неколку улици не е никако регулирано. Жителите од населбата со месеци се жалат дека крстосницата е многу небезбедна, поради тоа што возачите не внимаваат на предноста и гледаат само што побрзо да поминат. Со изградбата на првата делница од булеварот Македонска војска, точката каде што оваа сообраќајница се вкрстува со улиците Лука Геров, Партизански одреди и со 4 Јули стана критична затоа што секој вози како што сака и без да ги почитува сообраќајните правила. Поради тоа, жителите од општината побараа надлежните да постават семафор или да се најде друго решение. Градот Скопје, заедно со општинарите, одамна вети дека ќе гради кружен тек на местото, но од тогаш се изгради само кружниот тек, каде што се постави споменикот на револуционерот Ѓорче Петров. Прашањето за стариот проблем на последната седница во Советот на Градот повторно го постави советникот Александар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Граѓаните молат за кружен тек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: