Скопје доби Мерцедес еко автобус


6 копии

Градоначалникот Шилегов и Михаило Зографски, директор за продажба на комерцијални возила на Мак Аутостар денеска потпишаа договор за пробно користење на автобус Мерцедес на гас во градскиот превоз. Потпишувањето беше во просториите на изложбено продажниот салон на Мак Аутостар (ул. Индустриска број 2) каде што присуствуваа и директорот на ЈСП „Скопје“, Кристијан Чушков и претставникот на Мерцедес од Германија, Дарко Цвијановиќ. - Скопје заслужува автобуски превоз кој нема да загадува, ќе биде енергетски ефикасен и кој во целост ќе излезе во пресрет на потребите на граѓаните коишто го користат. За таа цел потпишавме договор со Мак Аутостар за пробно користење на автобус на гас од производителот Мерцедес БЕНЗ, за период од два месеци. Автобусот е направен по последните технолошки трендови во оваа индустрија. Станува збор за енергетски ефикасен автобус, наменет исклучиво за јавен превоз, со намалена потрошувачка на гас - истакна Шилегов. Споредено со потрошувачката на старите дизел - автобуси, овој автобус ...
| | веќе видена | слични

Новиот Мерцедес Бенз, линија „5“ од вчера почна да сообраќа низ скопските улици. Автобусот на гас од Ново Лисиче до Ѓорче Петров ќе сообраќа два месеца и тоа практично ќе биде пробен период за да градските власти ги увидат ефектите од користење ваков тип на автобус. Станува збор за енергетски ефикасен автобус, наменет исклучиво за јавен превоз, со намалена потрошувачка на гас. Споредено со потрошувачката на старите дизел - автобуси, овој автобус троши речиси 50 отсто помалку гориво, што дополнително би ги намалувало трошоците на ЈСП. Најголемата предност на овој автобус е тоа што емитува значително помалку ЦО2 и речиси воопшто не го загадуваат воздухот. Новиот пробен автобус „мерцедес бенз цитаро ЦНГ“ испушта помалку издувни гасови од Еуро 6 моторите и со тоа загадувањето е сведено на минимум. Овој автобусот има систем за автоматско „клекнување” на возилото на автобуски постојки, сензори за светло и за дожд, приклучоци за полнење мобилни телефони, како и видеокамери за да се следи делот кај возачот и делот ...
| | веќе видена | слични

Низ улиците на Скопје веќе вози автобус на струја кој сообраќа на линијата „15“ а автобусот на гас од производителот Mercedes Benz следните два месеца пробно ќе вози на линијата со број „5“. Намерата на градските власти за подобрување на кавлитетот на воздухот е се поочигледна, а се конкретизира во барањето на оптимално решение за автобусите на градскиот јавен превоз. Да се потсетиме дека во моментов низ градот сообраќаат исклучиво автобуси кои се движат со дизелски мотори. Светските а посебно европските искуства во однос на емисијата на штетни гасови кои ги испуштаат дури и најновите дизелски автобуси се исклучително негативни. Токму поради тоа сите поголеми градови во Европа бараат алтернативни погони за движење на автобусите. Веќе се во експлоатација автобуси за јавен превоз кои се движат на чист електричен погон, но и такви кои возат на хибриден погон, на природен гас или пак на некоја комбинација од овие енергенси. Во тој правец, и властите во Скопје, со темелен пристап се обидуваат да пронајдат ...
| | веќе видена | слични

Од понеделник на линијата 5 пробно ќе вози нов високоефикасен автобус на гас. Автобусот од брендот „Мерцедес“ ќе вози низ Скопје два месеци и има капацитет за 92 патници. Градоначалникот Петре Шилегов кажа дека со пробното воведување на овој вид автобуси, како и на електрични автобуси во градскиот превоз, Градот ќе има можност да добие информации каков модел на јавен превоз му треба на Скопје. „Мора да го најдеме оптималното решение, треба да престанеме со носење на одлука без да се согледаат реалните потреби на градот. На Скопје му треба превоз кој нема да загадува. Овој автобусот е направен по последните технолошки трендови во оваа индустрија. Станува збор за енергетски ефикасен автобус, наменет исклучиво за јавен превоз, со намалена потрошувачка на гас. Ова се одлични можности кои ќе не збогатат со нови искуства за градот, што понатаму ќе можеме да ги користиме во планирањето на модернизацијата на јавниот градски превоз. Очекуваме во април да почне да сообраќа и новиот електричен автобус, а има интерес да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од понеделник на линијата „5“ ќе почне да вози автобус на гас, произведен од германски МАН. Автобусот од Ново Лисиче до Ѓорче Петров ќе сообраќа два месеца и тоа практично ќе биде пробен период за да градските власти ги увидат ефектите од користење ваков тип на автобус. Тој ќе му биде отстапен на Град Скопје на бесплатно користење, за што денеска беше и официјализирана соработката помеѓу Градот и Мак Аутостар, дилери на германските возила. Станува збор за енергетски ефикасен автобус, наменет исклучиво за јавен превоз, со намалена потрошувачка на гас. Споредено со потрошувачката на старите дизел – автобуси, овој автобус троши речиси 50 отсто помалку гориво, што дополнително би ги намалувало трошоците на ЈСП. Најголемата предност на овој автобус е тоа што емитува значително помалку ЦО2 и речиси воопшто не го загадуваат воздухот.
| | веќе видена | слични

Град Скопје најавува перманентно и континуирано обновување на возниот парк на јавното сообраќајно претпријатие. Се планира набавка на 20 до 30 нови автобуси што може да се реализира во втората половина од годината. Во моментов во насока на избор на најоптимално решение се вршат пробни возиња на автобуси на одредени градски линии. Градот Скопје денеска потпиша договор со „Мак Аутостар“ за привремено отстапување на автобус на Мерцедес бенз „Цитаро Ц2 С3“ на гас. Автобусот ќе се користи два месеца и ќе сообраќа на линија со број пет. Претходно Градот Скопје потпиша договор со компанијата Chariot Motors за пробно користење автобус на електричен погон во период од шест месеци, што треба да биде наскоро ставен во функција, и да сообраќа на релацијата на бројот 15. Градот Скопје ќе направи уште неколку вакви договори за пробни возења и со други производители. - Ова се одлични можности што ќе не збогатат со нови искуства што понатаму ќе може да ги користиме во планирањата на модернизацијата на градскиот превоз и ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје склучи договор со МакАутостар за привремено отстапување на возило во период од два месеци. Автобусот ќе сообраќа на линијата со број 5. Дополнителни инфраструктурни вложувања нема да има.  Ова се вклопува во заложбите за енергетски ефикасен јавен превоз и решавање на проблемот со старите автобуси, вели директорот Чушков. Деновиве се очекува да пристигне и еко-автобусот од Израел, за кој се потпиша договор минатиот месец. Истиот ќе биде пуштен откако ќе се постават соодветните полначи.
| | веќе видена | слични

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 164 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 162 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје доби Мерцедес еко автобус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: