Скопје - Нов паркинг кај салата „Јане Сандански“

3 копии

На просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар, во општина Аеродром, почна изградба на ново паркиралиште. Просторот за паркирање ќе биде со капацитет од 80 возила. Од Општината велат дека, покрај тоа што ќе се одговори на проблемот со недостиг од паркинг-простор, истовремено ќе се уреди и просторот меѓу спортската сала и фудбалското игралиште, кој подолго време беше запуштен и неискористен. Новото паркиралиште, чијашто површина ќе изнесува 2.500 квадратни километри, ќе го зголеми бројот за 75 слободни паркинг-места за лесни возила и пет за автобуси. За изградбата на новиот паркинг, која се предвидува да заврши за два месеца, се одвоени средства во висина од 57.000 евра од општинскиот буџет. Според најавите на градоначалникот Ивица Коневски, паркирањето ќе биде бесплатно.
| | веќе видена | слични

Покрај кејот на Вардар, кај спортската сала „Јане Сандански“, почна изградбата на ново паркиралиште. Од Општина Аеродром информираа дека градежните работи ќе завршат за два месеца, а паркирањето на ова паркиралиште ќе биде бесплатно. Капацитетот изнесува 75 места за возила и за пет за автобуси. Инвестицијата чини 3,5 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Нов паркинг кај салата „Јане Сандански“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: