Ново паркиралиште во Аеродром

3 копии

Скопје – Денеска, 26.6.2011 година, на просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар во Општина Аеродром почна изградба на новото паркиралиште со капацитет од 80 возила. „Со изградбата на уште едно ново паркиралиште во Општина Аеродром ќе покажеме дека продолжуваме да ги решаваме проблемите со кои се соочуваат жителите од урбаниот дел, а тоа е недостигот од паркинг простор“, изјави градоначалникот Ивица Коневски на поставувањето камен-темелник на новото паркиралиште. Тој додаде дека покрај тоа што ќе се одговори на проблемот со недостиг од паркинг простор, истовремено ќе се уреди и просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар, кој подолго време беше запуштен и неискористен. Новото паркиралиште чија површина ќе изнесува 2500 квадратни километри, ќе го зголеми бројот за 75 слободни паркинг места за лесни возила и 5 за автобуси. За изградбата на новиот паркинг, која се предвидува да заврши за два месеци, ...
| | веќе видена | слични

Бесплатен паркинг кај салата "Јане Сандански" Општина Аеродром почна со изградба на нов паркинг на просторот меѓу салата "Јане Сандански" и новото фудбалско игралиште на Кејот на реката Вардар. Градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски најави дека паркингот ќе биде бесплатен за жителите на овој дел од Аеродром. Паркингот ќе зафаќа површина од 2.500 квадратни метри и ќе има 75 паркинг-места за автомобили и 5 места за автобуси. Изградбата на паркингот чини 3,5 милиони денари. (А.А.)
| | веќе видена | слични

Покрај кејот на Вардар, кај спортската сала „Јане Сандански“, почна изградбата на ново паркиралиште. Од Општина Аеродром информираа дека градежните работи ќе завршат за два месеца, а паркирањето на ова паркиралиште ќе биде бесплатно. Капацитетот изнесува 75 места за возила и за пет за автобуси. Инвестицијата чини 3,5 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Нови 80 паркинг-места ќе обезбеди општината Аеродром со изградба на паркиралиштето на просторот меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар Паркиралиштето ќе се гради на површина од 2.500 квадратни метри, а таму ќе може да се паркираат 75 автомобили и пет автобуси. За новото паркиралиште општината одвои три и пол милиони денари, а паркирањето ќе биде бесплатно. Изградбата ќе заврши за два месеци.
| | веќе видена | слични

Неуредениот простор меѓу спортската сала „Јане Сандански“ и новото фудбалско игралиште за два месеца ќе се користи како бесплатен паркинг. Изградбата на паркиралиштето почна вчера со општински пари во висина од околу 60.000 евра. Паркингот ќе се протега на површина од 2.500 квадрати, ќе има капацитет од 80 возила, од кои 75 се наменети за автомобили и пет за автобуси. Градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, кој вчера симболично ја означи изградбата посочи дека не само што со паркингот ќе го ублажи недостигот од паркинг-места во реонот, туку истовремено ќе се урбанизира и просторот што подолго време беше запуштен и неискористен. (Дс.Т.)
| | веќе видена | слични

Новото паркиралиште со површина од 2500 квадратни километри ќе го зголеми бројот на слободни паркинг-места за лесни возила за 75 и за 5 за автобуси. Одговорните од општината велат дека за изградбата на новиот паркинг, што се предвидува да заврши за два месеци, се изделени средства во висина од 3,5 милиони денари од буџетот на Општина Аеродром На просторот меѓу спортската сала "Јане Сандански" и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар во Општина Аеродром вчера почна изградба на новото паркиралиште со капацитет од 80 возила. - Со изградбата на уште едно ново паркиралиште во Општина Аеродром ќе покажеме дека продолжуваме да ги решаваме проблемите со кои се соочуваат жителите од урбаниот дел, а тоа е недостигот од паркинг-простор, изјави градоначалникот Ивица Коневски. Коневски додаде дека покрај тоа што ќе се одговори на проблемот со недостиг од паркинг-простор, истовремено ќе се уреди и просторот меѓу спортската сала Јане Сандански" и новото фудбалско игралиште покрај кејот на Вардар, кој подолго ...
| | веќе видена | слични

До крајот на летово скопската населба Аеродорм ќе добие уште еден бесплатен паркинг. Ќе биде лоциран веднаш до спортската сала „Јане Сандански“ и ќе има капацитет од најмалку 70 паркинг места. Но, и покрај оваа... Монтажна катна гаража во Н. Лисиче До крајот на летово скопската населба Аеродорм ќе добие уште еден бесплатен паркинг. Ќе биде лоциран веднаш до спортската сала „Јане Сандански“ и ќе има капацитет од најмалку 70 паркинг места. Но, и покрај оваа најнова инвестиција на општината, навиките на граѓаните не се менуваат. И натаму за нив е попрактично автомобилот да се остави на тротоар. Градоначалникот Ивица Коневски признава дека има проблеми, но вели дека со време ќе се променат навиките на луѓето и ќе прифатат дека паркинг треба да се плати. Тој е оптимист и во врска со катната гаража кај ТЦ „Бисер“ која, иако е современа и е единствено изградена со таа намена, вообичаено има по само неколку паркирани возила.
| | веќе видена | слични

Општина Аеродром полека го решава проблемот со недостигот на паркинг места. Започна изградбата на ново паркиралиште кај салата „Јане Сандански“ со капацитет од 75 паркинг места за лесни возила и 5 места. Паркингот ќе го користат граѓаните од околните згради. Градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски, истакна дека на новиот паркинг нема да биде воведено зонското паркирање и граѓаните ќе можат да го користат бесплатно. Со изградбата на паркингот ќе биде уреден просторот покрај кејот на реката Вардар. За изградбата на овој паркинг општина Аеродром одвои 3,5 милиони денари. /И.С.
| | веќе видена | слични

Проблемите со паркинг просторот во општина Аеродром полека но сигурно се решаваат. По монтажниот паркинг кој неодамна беше пуштен во употреба заедно со уште 4 паркиралишта во Мичурин денеска беше поставен камен темелник на ново паркиралиште кај спортската сала Јане Сандански. Со ова жителите на општината ќе добијат дополнителни 80 бесплатни паркинг места. Според градоначалникот Коневски сеуште како проблем се јавува паркирањето на тротоарите, но општината прави напори и тоа да се искорени. За изградба на новото паркиралиште општината од својот буџет издвои 3,5 милиони денари. Веднаш до него се финализираше и изградбата на новото игралиште кое во наредните денови и официјално ќе биде пуштено во употреба. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново паркиралиште во Аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: