Скопје - Се поправаат тротоари на булеварите

Почна реконструкција на тротоарите и на пешачките патеки по должина на неколку улици и булевари во централното градско подрачје. Се прават тротоари на булеварот Гоце Делчев, од хотелот „Холидеј ин“ до мостот „Гоце Делчев“, на булеварот ВМРО од мостот Гоце Делчев до Партизанска, булеварот Даме Груев од Партизанска до ТЦ „Палома бјанка“ и на булеварот Партизански одреди од „Тифани“ до Свети Климент Охридски. Според градоначалникот Коце Трајановски, кој го најави стартот на проектот, ова е прва фаза, а во втората фаза од 10 до 15 дена ќе почне реконструкцијата на тротоарите на улицата Васил Аџиларски од Републичкото собрание до хотелот „Холидеј ин“, и на улицата 11 Октомври на делот пред паркот „Жена-борец“. - Град Скопје за реконструкцијата на овие булевари ќе потроши 600 илјади евра - рече Трајановски. Тротоарите ќе бидат од различен тип и вид плочки, во зависност од тоа за која локација се работи. Според градоначалникот, тротоарите во општина Центар се најоштетени и најави оти ќе се продолжи и на други ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува реконструкцијата на улицата Даме Груев на потегот од трговскиот центар „Палома бјанка“ до објектот „Тифани“, во должина од 250 метри. Дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, ќе се обнови подлогата, ќе се обноват оштетените рабници и ќе се нивелираат шахтите, а коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој, на површина од 6.000 квадратни метри. Според најавите, асфалтирањето е предвидено за наредната недела. Во текот на градежните работи е предвидено уредување и на крстосницата кај објектот „Тифани“ на вкрстувањето со булеварот ВМРО, при што ќе се обноват и две автобуски стојалишта на булеварот. „Со оваа реконструкција се заокружува обемниот проект на Градот Скопје за обнова на шест големи сообраќајници во центарот на градот, со што значително се зголеми безбедноста и се подобрија условите за одвивање на сообраќајот“, изјави градоначалникот Коце Трајановски, кој ги замоли граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на оваа делница.
| | веќе видена | слични
4 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, вчера ја посети улицата Даме Груев", каде што се во тек градежните работи за обнова на нејзиниот коловоз. Обновата која се одвива на потегот од трговскиот центар Палома Бјанка" до објектот Тифани" зафаќа површина од 250 метри и се очекува истата да добие нов асфалт наредната недела. Во моментов дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, а ќе се обноват подлогата и оштетените рабници, а ќе се нивелираат и шахтите. Потоа коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој на површина од 6.000 квадратни метри. - Ја користам оваа прилика да ги замолам граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на оваа делница и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација. Градот Скопје за овој зафат ќе потроши околу 13,2 милиони денари, рече градоначалникот Трајановски. Освен улицата Даме Груев" во текот на градежните работи ќе се уреди и крстосницата кај објектот Тифани", на којашто оваа улица се вкрстува со булеварот ВМРО", а ќе се обноват и две автобуски ...
| | веќе видена | слични

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денес беше во проверка на обновувањето на коловозот на улицата Даме Груев. “Ул. Даме Груев се обновува од Т.Ц. „Палома Бјанка“ до објектот „Тифани“ во должина од 250 метри. Дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, ќе се обнови подлогата, ќе се обноват оштетените рабници и ќе се нивелираат шахтите. Потоа коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој, на површина од 6.000 квадратни метри. Очекуваме оваа улица да добие нов асфалт наредната недела“ - вели Трајановски. Во текот на градежните работи ќе се уреди и крстосницата кај објектот „Тифани“ (вкстување со булеварот ВМРО) при што ќе се обноват и две автобуски стојалишта на булеварот ВМРО. - Со оваа реконструкција се заокружува обемниот проект на Градот Скопје за обнова на шест големи сообраќајници во центарот на градот со што значително се зголеми безбедноста и се подобрија условите за одвивање на сообраќајот – додаде градоначалникот Трајановски. извор/фото: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

В недела завршува најголемата реконструкција на булеварите во централното градско подрачје. Последниот од нив, "Даме Груев" ќе се асфалтира викендов. Градоначалниот Трајановски денеска ја посети сообраќајницата да види како се одвиваат градежните работи. - Улицата "Даме Груев" се обновува на потегот од трговскиот центар „Палома Бјанка“ до објектот „Тифани“ во должина од 250 метри. Дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, ќе се обнови подлогата, ќе се обноват оштетените рабници и ќе се нивелираат шахтите. Потоа коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој, на површина од 6.000 квадратни метри. Очекуваме оваа улица да добие нов асфалт наредната недела - изјави Коце Трајановски, градоначалник на Скопје. Трајановски повика на трпение и разбирање од страна на скопјани, потенцирајќи дека реконструкцијата на шестте големи сообраќајници значително ќе ја зголемат безбедноста и условите во сообраќајот. - Ја користам оваа прилика да ги замолам граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на оваа ...
| | веќе видена | слични

Со реконструкцијата на булеварот “Даме Груев“ кај објектот Тифани ќе заврши обновувањето на улиците низ централното градско подрачје. Булеварот “Даме Груев“ е последен во низата реконструирани улици, а неговата вредност изнесува околу 13 милиони денари за реконструирани 250 метри и тоа од булеварот “Димитрие Чупоски“ до Партизанска. Реконструкцијата на булеварот “Даме Груев“ кај објектот Тифани, ќе заврши во недела кога и истиот ќе биде пуштен во употреба. “Вредноста на оваа инвестиција е 13 милиони денари, а рокот за изработка, според изведувачот, доколку временските услови се добри, е до недела кога и би требало да биде завршен и пуштен во употреба“, изјави градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски. Трајановски апелираше до граѓаните да имаат разбирање за проблемите на кои ќе наидат во текот на реконструкцијата на булеварот, но истакна дека се обидуваат да се скрати рокот на реконструкцијата. “Ние гледаме работите да се завршат ...
| | веќе видена | слични

Се реконструира улицата Даме Груев Град Скопје почна со реконструкција на улицата Даме Груев, на потегот од зградата "Тифани" до крстосницата кај ТЦ "Палома бјанка". Деновиве екипите од фирмата ГП "Пелагонија Гостивар" ќе го гребат стариот и оштетен асфалт, по што ќе следи асфалтирање.
| | веќе видена | слични

Во недела ќе биде пуштен во употреба булеварот Даме Груев. Градоначалникот на град Скопје Коце Трајановски денеска го посети булеварот каде се во тек градежните работи. -Улицата Даме Груев се обновува на потегот од трговскиот центар „Палома Бјанка“ до објектот „Тифани“ во должина од 250 метри. Дотраениот коловоз на оваа улица се гребе, ќе се обнови подлогата, ќе се обноват оштетените рабници и ќе се нивелираат шахтите. Потоа коловозот ќе се покрие со нов асфалтен слој, на површина од 6.000 квадратни метри. Очекуваме оваа улица да добие нов асфалт наредната недела. Ја користам оваа прилика да ги замолам граѓаните да покажат трпение додека траат градежните работи на оваа делница и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација. Градот Скопје за овој зафат ќе потроши околу 13,2 милиони денари – рече денеска градоначалникот Трајановски. Со ова се заокружува големиот проект за реконструкција на булеварите. Трајановски уште еднаш им се извини на граѓаните за моменталниот хаос на улицата и нагласи дека не ...
| | веќе видена | слични

"Булеварот Даме Груев во недела ќе биде пуштен во употреба, а со тоа се завршува големиот проект за реконструкција на булеварите во централното градско подрачје. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска ја посети улицата „Даме Груев“, каде се во тек градежните работи за реконструкција на нејзиниот коловоз. Во текот на градежните работи ќе се уреди и крстосницата кај објектот „Тифани“ при што ќе се обноват и две автобуски стојалишта на булеварот ВМРО. Трајановски ги замоли граѓаните да имаат разбирање за проблемите со кои ќе наидат во текот на реконструкцијата на булаварот. Таткото на градот ги демантираше тврдењата дека реконструкции се прават само во функција на изборите, бидејќи како што рече, реконструкција започна пред 5 јуни. За најголемата реконструкција на скопските булевари Градот Скопје потроши околу 3 000 евра, не вклучувајќи го булеварот Теодосиј Гологанов. Со обновата на шесте големи сообраќајници во центарот на градот значително ќе се зголеми безбедноста и ќе се подобрат ...
| | веќе видена | слични

Започна реконструкција на тротоарите на неколку булевари и улици низ централното градско подрачје Ќе се обнови тротоарот на булеварот Гоце Делчев, на потегот од мостот „Гоце Делчев“ до зградата на универзитетската библиотека „Климент Охридски“. Притоа ќе се реконструира тротоарска површина од 4000 квадратни метри, при што ќе бидат потрошени пет милиони денари. Градежните активности ќе завршат до крајот на летово. - Оштетените тротоари што со години им создаваа проблеми на пешаците и претставуваа грда слика за градот ќе се покријат со бетонски плочи. Целта е да се зголеми безбедноста на пешаците и велосипедистите - истакна градоначалникот Коце Трајановски. Со овој проект ќе се обноват пешачките патеки и на булеварот Партизански одреди, пред Соборниот храм, а потоа тротоарите на улица Васил Главинов, од мостот „Гоце Делчев“ до улицата Димитрие Чуповски. Ќе се работи и на булеварот Илинден, на потегот од мостот „Гоце Делчев“ до Владата. Во оваа акција ќе се реконструира и тротоарот пред паркот „Жена борец“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Се поправаат тротоари на булеварите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: