Критична маса #37: 3 години борба за Скопје вело-град

2 копии

Пред точно три години ја започнавме авантурата наречена „Критична маса“. Оттаму произлезе и неформалното здружение НаТочак. Во него влеговме со искрени намери и огромни амбиции. Сонувавме големо. Сакавме да го смениме градот. Посакувавме да видиме повеќе луѓе кои ќе користат велосипед низ улиците на Скопје. Се боревме да ги подобриме условите за возење. Но сѐ започна со таа Критична маса, една среда во мај, пред три години. Не бевме сигурни како на сето тоа ќе реагираат нашите сограѓани. Ќе има ли одзив? Каква ќе биде поддршката? Ќе имаме ли истомисленици? Реакцијата на Скопјани беше одлична. На првата Критична маса се појавија стотици луѓе. По ова движењето продолжи да се развива и шири. Наредниот месец следеше нова Критична маса а по неа уште една и уште една… Се обидувавме да го кренеме нивото на вело-култура во нашата средина. Организиравме десетици акции со кои реагиравме на многубројните проблеми од оваа област. Многу често наидувавме на пречки во институциите. Се изнаслушавме фрази од типот “може”, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дотерани, со миленици, сами, со друштво, со креативни реквизити и велосипеди од најразличен вид и големина, повеќе од петстотини велосипедисти ја извозеа и 37. Критична маса низ улиците на Скопје. Неформалното здружение НаТочак вчера ја прослави и тригодишнината од своето постоење и неформално вело бунтување за изградба на нови и реновирање на постоечките велосипедски патеки во градот. Фото:Телеграф/Т.Огњанов
| | веќе видена | слични

Останато

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 217 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 140 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Критична маса #37: 3 години борба за Скопје вело-град

Од:
До кого (е-маил):
Порака: