Интер може да остане без Перишиќ

Иван Перишиќ може да го напушти италиканскиот клуб Интер и да се пресели во Пари Сент Жермен за сума помеѓу 50 и 60 милиони евра. За 28 годишниот постои голем интерес и од клубови од Премиерлигата, за неговите услуги се заинтересирани Манчестер Јунајтед, Челзи и Арсенал. Перишиќ сезонава за Интер одигра 34 натпревари, притоа постигна 10 погодоци, а медиумите тврдат дека "нероаѕурите" се спремни да го продадат. Реконструкција на фудбалскиот тим доаѓа откако Интер одигра уште една катастрофална сезона и ова лето сигурно ќе пристигнат многу нови фудбалери на "Џезепе Меаца". На неколкумина ќе им биде отворена излезната врата бидејќи не се покажаа како достојни да го носат дресот на миланскиот гигант, а медиумите тврдат дека "нероаѕурите" ќе продадат и една од ѕвездите на тимот,а најмногу се споменува Перишиќ.
| | веќе видена | слични

На вчерашниот натпревар помеѓу Лацио и Интер, на трибините на Олимпико во Рим забележани биле скаути на ПСЖ. Според Тутомеркатовеб, претставници на “Принцовите” во Рим биле со мисија да ги следат настапите на фудбалерите Фелипе Андерсон и Иван Перишиќ. Интересот за крилото на Интер не е тајна и тој датира веќе подолго време. Неразурите за него бараат 55 милиони евра, сума која ПСЖ и тоа како може да си ја дозволи. Во однос на Фелипе Андерсон, тој е клучен фудбалер сезонава кај Лацио па токму поради добрите игри го привлече интересот како на ПСЖ така и на уште неколку клубови од Премиер Лигата. И Преишиќ и Андерсон летово најверојатно ќе ја напуштат Серија А, а која ќе биде нивната следна дестинација останува да видиме наредниот период.
| | веќе видена | слични
3 копии

Интер успеа да го совлада Лацио на „Олимпико“ со 1-3, прекинувајќи ја серијата од четири последователни порази во италијанскиот шампионат. Беше очигледно дека „нероаѕурите“ не сакаат да бидат на позиција која води во Лигата на Европа, па откако со серија порази тоа го одбегнаа, на крајот покажаа дека имаат квалитет и за да слават против Лацио во Рим. Кеита од пенал ги доведе „лацијалите“ во водство, а Андреоли го израмни резултатот. Интер дојде во водство со автоголот на Хоет пред крајот на првиот дел. Едер беше стрелец на третиот гол за гостите, а Лацио во второто полувреме остана со двајца играчи помалку поради исклучувањата на Кеита и на Лулиќ.
| | веќе видена | слични

Конечно „неро-аѕурите“ ја прекинаа серијата од четири порази по ред во Серија А… Вечерва на стадионот „Олимпико“ во Рим во дербито на претпоследното 37. коло составот на Интер славеше против Лацио (1:3). Ова е 18. триумф за избраниците на тренерот Веки, но недоволно за нив да обезбедат настап на меѓународната сцена наредната сезона. Моментно ја имаат седмата позиција на табелата со 59 бодови, четири помалку од нивните градски ривали Милан кои после триумфот дома над Болоња (3:0) ќе играат квалификации за Лига Европа. Најпрвин поведоа „небесно-сините“ со голот на Кеита од пенал во 18. минута, потоа израмни Андреоли после асистенцијата на Перишиќ. Благодарение на автоголот на Хоет прв пат во водство дојде Интер, потоа во вториот дел, поточно во 66. минута домаќините останаа без Кеита кој го напушти теренот поради црвен картон и неспортски потег. Тоа го искористе Едер во 74. минута за поставување на конечниот епилог, а нова лоша вест за римскиот клѕб беше и вториот жолт картон на Лулиќ и само деветмина на ...
| | веќе видена | слични

Интер стави крај на серијата од осум меча без победа со контроверзната победа од 3:1 на гостувањето против Лацио, кој натпреварот го заврши со деветмина играчи, а главната улога ја имаше судијата. Римскиот клуб поведе со голот на Кеита Балде од пенал, но Марко Андреоли израмни за Интер, кој во финишот од првиот дел дојде до водство со автоголот на Весли Гет. Второто полувреме беше хаотично, откако Кеита доби втор жолт картон за симулација, а два жолти картони доби и Сенад Лулиќ. Во меѓувреме, Едер го постави конечниот резултат. Натпреварот беше без резултатско значење, бидејќи Интер не се пласираше во Европа, но „нераѕурите“ успеаја да спречат нов клупски рекорд од девет меча без победа во Серија А.
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Интер ја објаснува разликата во однос на Јувентус и зошто Интер не може да застане на нозе. Ниту 150.000.000 евра потрошени на засилувања во претходните два преодни рока не му помогнаа на Интер да се издигне над просекот. Ова ќе биде уште една сезона за заборав во која уште повеќе ги разочараа своите навивачи… Новите сопственици од Кина издвоија значителни финансиски средства, но Интер редеше само лоши потези. - Ја започнавме сезоната со ентузијазмот на новата управа, со тренер кој ги мина подготвките, а потоа една недела пред почетокот на првенството го сменивме тренерот и доведовме стратег кој не знае ништо за италијанскиот фудбал. Знаевме дека тоа не е паметен потег. Моравме да почнеме од почетокок се, повторно да започнеме со запознавање на тренерот и екипата… - вели директорот на Интер Пјеро Аузилио. Тој вината ја лоцира во атмосферата помеѓу играчите. - Не е вистина дека овие момци не тренираат напорно секој ден. Но, нема тука заеднички дух… Не успеаја да создадат силна група. Тие се ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот калчолигаш Интер доби огромна финансиска инјекција од Кина со новите сопственици, па може да си ги дозволи дури и најскапите европски ѕвезди, тврди раководството на клубот. Директорот Пјеро Аусилио истакна дека „нероаѕурите“ можат да си го дозволат и Кристијано Роналдо. „Новите кинески сопственици можат да си ги дозволат и најголемите ѕвезди како Кристијано Роналдо. Но, сепак, вистината е дека клубот мора да работи според финансискиот ферплеј, затоа што сите се под мониторинг на УЕФА“, изјави директорот на Интер. Како нови потенцијални засилувања на Интер за следната сезона се најавуваат дефанзивецот Пепе од Реал Мадрид, Коста Манолас од Рома, како и Анхел Ди Марија од ПСЖ.
| | веќе видена | слични

Интер се наоѓа во голема резултатска криза, која според некои италијански медиуми е намерно создадена, само за да не игра во квалификациите во Лигата на Европа. Италијанскиот великан на почетокот на минатата година доби нови, кинески споственици од кои се очекуваат големи вложувања. Миланскиот тим изминативе две сезони потроши 150 милиони евра на засилувања но, резултатите се далеку под очекувањата. „Ја започнавме сезоната со голем ентузијазам, со тренер кој ги мина подготовките а потоа недела дена пред почетокот на првенството го сменивме и доведовме стратег кој не знае ништо за италијанскиот фудбал. Моравме да почнеме од почеток, со планот на тренингот и со запознавање на екипата. Сите тие кои што збореа дека сега имаме слаб тим, на почетокот на сезоната велеа дека сме најголема закана за Јувентус. Не е вистина дека овие момци не тренираат напорно секој ден, но, тука нема заеднички дух. Не успеаја да создадат силна група, екипата е поделена во неколку помали групи во кои многу мислат само на себе. Во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Интер е блиску до постигнување договор со крилото на ПСЖ, Анхел Ди Марија, за сума од 45 милиони евра, велат медиумите од Италија. Според информациите, аргентинскиот репрезентативец ќе пристигне на „Џузепе Меаца“ заедно со Пепе, кој наводно се согласил да ја продолжи кариерата во редовите на калчолигашот откако ќе му заврши договорот со Реал Мадрид. Пепе и Ди Марија се под закрила на суперагентот Жорге Мендеш, човекот кој ги повлекува сите конци за овој трансфер да се реализира, па сака да ги донесе во пакет своите клиенти и повторно да соработуваат. Исто така, големо влијание за овој трансфер има и Хавиер Занети, легендата на „нероаѕурите“ и поранешен соиграч на Ди Марија во репрезентацијата на Аргентина. ПСЖ го сака Иван Перишиќ, но Интер за неговите услуги бара најмалку 50 милиони евра, па можеби ќе пронајдат компромис и ќе договорат разменa за секој да го добие играчот што го посакува. 29-годишниот Аргентинец сезонава во сите конкуренции постигна 14 гола и 15 асистенции на 41 натпревари, а неговиот тим ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кристијано Роналдо и натаму е светска ѕвезда број еден во друштво на Лионел Меси и покрај тоа што веќе има полни 32 години, а бидејќи од година во година делува како да е се позначаен за Реал Мадрид, „кралскиот клуб“ постапи џентлменски и го награди со нов договор пред нешто повеќе од шест месеци. Во мега договорот, Роналдо стави потпис до 2021 година и се обврза да остане на „Сантијаго Бернабеу“ и во ситуација кога ќе има 36 години, но сепак не се исклучува и можноста дека Кристијано сепак нема да остане на својот збор и дека можеби ќе го напушти „кралскиот клуб“ доколку добие понуда која што не се одбива. Во изминативе неколку преодни рока бевме сведоци како Кинезите со луди понуди ги привлекуваат најголемите фудбалски ѕвезди од Европа во Азија, а сега актуелна во јавноста стана изјавата на техничкиот директор на Интер, клуб кој е во сопственост на кинески бизнисмени кои се спремни да вложат огромни пари за градење шампионски тим. Пјеро Аусилио тврди дека „Санинг“ компанијата во чија сопственост е Интер ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 304 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 128 | | | веќе видена

Неизвесно е дали поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков ќе биде спроведен во судот на денешното рочиште “Таргет-Тврдина”, случај во кој е тој еден од обвинетите, ...
сите 138 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 19 | | | веќе видена

Со утврдувањето дискриминација кон Никола Груевски, Комисијата за заштита од дискриминација покажа селективно и непрофесионално работење, смета Мрежата за ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интер може да остане без Перишиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: