Горивата поскапуваат над три денари

4 копии

Малопродажната цена на еуросуперот-БС ноќеска на полноќ се зголемува за 3,5 денари, додека сите останати горива поскапуваат за три денари по литар. Вака одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната редовна седница посветена на корекција на цените на нафтените деривати. Согласно одлуката, новата цена на еуросуперот-БС од ноќеска ќе изнесува 74,50 ден/лит, на еуросуперот БС-98 изнесува 76,00 ден/лит, на дизелот 66,00 ден/лит и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 57,00 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 2,018 денари/кг, со што новата цената на М-1 НС изнесува 42,421 ден/кг. Регулаторите својата одлука ја образложуваат со растот на просечната цена на светските берзи за 6,33 отсто во изминатите две недели.
| | веќе видена | слични

Цената на енергенсите тргна нагоре Порастот на суровата “брент“ нафта на Лондонската берза за 10 долари за барел за само две недели ги поскапе горивата во Македонија за дури 3,5 денари за литар. Ова драстично поскапување на бензините во земјава надлежните го објаснуваат единствено со порастот на цената на нафтата на светските берзи и со растот на доларот во однос на денарот. На берзата во Њујорк пак, навтата вчера изутрината поскапе на нешто повеќе од 96 долари за барел поради очекувањата за намалување на резервите на тој енергенс во САД, што е показател за зголемување на побарувачката. Според пресметките на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), рафинериските цени на нафтените деривати за 14 дена се зголемија во просек за 6,36%, додека пак, малопродажните цени се зголемија за речиси 5%. Од РКЕ објаснуваат дека просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели изнесуваше 116,399 долари за барел, што е за 6,33% поскапо од просекот на суровата нафта од 109,465 долари за барел, ...
| | веќе видена | слични

По поскапувањето на бензините за три денари, превозниците бараат продолжување на времената мерка за намалување на акцизите. Стравуваат дека ќе им се зголемат трошоците во услови на непроменети цени за транспорт. Затоа бараат пролонгирање на крајниот рок до кој ќе важи пониската стапка за акцизите се додека не се стабилизира цената на нафтата на светските берзи. "Во секој случај, добро би дошло пролонгирање, но владата не ја контролира цената на нафтата, туку таа зависи од светските берзи. Ако Владата имаше разбирање и презема мерки кога цените отидоа нагоре, мислам дека би ја следеле таа интервенција и сега, без разлика дали ќе има барање од превозниците" - вели Ленин Јовановски, претседател на "Слобода превоз". Пониските акцизи кои важеа од средината на април, а ќе бидат на сила до средината на август, Владата ги воведе за да ги намали малопродажните цени на бензините кои во април уриваа рекорди. Кај безоловниот бензин намалувањето беше 4, а кај дизелот 2 денари по литар. Мерката која беше воведена за да ...
| | веќе видена | слични

Цената на дизел-горивото во Македонија достигна 66 денари за литар или 1,073 евра за литар, со последното поскапување од три денари. Иако имало времиња кога дизелот бил и поскап во Македонија, ако неговата цена се спореди со таа во европските земји, Македонија плаќа поевтин дизел. Но, ако се спореди рафинериската цена која Окта ја наплатува со амин и на државната Регулаторна комисија, тогаш рафинериската цена на дизелот во Македонија е убедливо највисока во цела Европа. Повисока и од Шведска, која има најскап дизел од 1,544 евра за литар.
| | веќе видена | слични

3,5 денари поскапе бензинот од 95 октани, по вчерашната одлука на РКЕ 3 денари поскапе бензинот eуросупер-98, дизелот и екстралесното масло за домаќинство 2,018 денари поскапе мазутот
| | веќе видена | слични

Цената на бензините и на дизелот да се зголеми од 3 до 3,5 денари, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, цената на еуросупер БС-95 се зголемува за 3,5 денари и изнесува 74,5 денари за литар За 3 денари се зголемува цената на еуросупер БС-98 и од сега литар се продава за 76 денари. Еуродизелот (Д-Е В) се зголемува за 3 денари и од полноќ чини 66 денари. Новата цена на екстра-лесното масло за домаќинство изнесува 57 денари за литар. Се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС за 2 денари и сега чини 42,4 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика од ноќеска на полноќ малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР 98 ќе се зголеми за 3 денари и ќе се продава за 76 денари за литар. ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава поскапо за 3,5 денари и ќе изнесува 74,50 денари за литар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛОТ ќе биде 66 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 57 денари за литар. За 2 денари е зголемува и цената на мазутот. /К.К.
| | веќе видена | слични
17 копии

Бензините и дизелот од синоќа поскапеа од три до 3,5 денари за литар, со одлука на Регулаторната комисија за енергетика. Цената на „евросупер БС-95“ е 3,5 денари повисока и изнесува 74,5 денари, а „евросупер БС-98“ поскапува три денари и ќе се продава за 76 денари. „Евродизелот“ поскапе за три денари и ќе се продава по 66 денари литар. Според регулаторот, просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-дневен период изнесуваше 116,399 долари за барел и е за 6,33 отсто повисока од просечната цена по која беа формирани тековните цени. Курсот на денарот во однос на доларот изнесуваше 43,1754 денари за долар и е за 0,31 отсто повисок.
| | веќе видена | слични

Бројки Во четирите фестивалски дена на најголемата македонска угостителско-туристичка атракција во Прилеп „Пиво фест“ престојувале над 350 илјади љубители на ладното пиво, вкусната скара и на вечерните топ-журки. Испиени се 250 тони пиво и изедени 120 тони скара 3,5 денари за литар Бензините и дизелот поскапуваат од 3 до 3,5 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика 229.295 евра На вчерашното тргување на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 229.295 евра, а главниот берзански индекс МБИ 10 заврши во црвено од 0,4 отсто 186,8 милиони евра Само што почна да расте нивото на странски инвестиции во земјава годинава и во март се искачи на 207 милиони евра, во април инвестициите бележат намалување од 20,3 милиони евра, и во првите четири месеци изнесуваат 186,8 милиони евра 2 милијарди евра Вкупно две милијарди евра странски инвестиции до 2015 години ветува новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ во предлог-програмата на мандатарот Никола Груевски. Годинава во земјава се очекува да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Горивата поскапуваат над три денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: