Скандал:Франција допингувана на СП во 1998 година?

Поранешната француска министерка за спорт, Мари Жорж Буфе изјави дека не може да гарантира дека фудбалската репрезентација на Франција не земала допинг во 1998. година. Тогаш галските петли станаа светски шампиони, со победата над Бразил со 3-0 во финалето. Првенството се играше во Франција. Мари Жорж Буфе беше свикана пред францускиот сенат да разјасни дали бил користен допинг во репрезентацијата за време на нејзиниот мандат. “Имаше жесток притисок од сите страни. Медиумите грубо ме нападнаа, бидејќи сакав да се направи антидопинг контрола на нашите фудбалери пред Светското првенство во 1998 година. Ме обвинија дека не го оставам тимот да се потготви во мирна атмосфера” – изјави Буфе. “Бев изолирана и дури натерана да се извинам. Никогаш со сигурност нема да можам да кажам дали имало или немало допинг во француската репрезентација од 1998 до 2002 година, бидејќи во тоа време бевме на почетокот на борбата против таа епидемија ” – изјави Буфе пред францускиот сенат.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 453 | | | веќе видена

Како што информират од Управата за хидрометеоролошки работи, висината на снежната покривка утрово во седум часот во Маврови Анови изнесува 49  сантиметри, 25 ...
сите 226 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 149 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 72 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скандал:Франција допингувана на СП во 1998 година?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: